Trwa ładowanie...

Hala Urania przestanie straszyć wyglądem. Czeka ją generalny remont

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w woj. warmińsko-mazurskim. Niestety, od lat popada w ruinę i nie przynosi chluby Olsztynowi. Jednak to się ma niebawem zmienić – hala sportowo-widowiskowa odzyska dawny blask.

Hala Urania przestanie straszyć wyglądem. Czeka ją generalny remontŹródło: Urban Architects
d3i8k0w
d3i8k0w

Hala Urania, od momentu ukończenia budowy w 1978 r., na dobre wpisała się w krajobraz Olsztyna. To największa i de facto jedyna tego typu hala sportowo-widowiskowa znajdująca się w tej części Polski. Sęk w tym, że obiekt trudno nazwać wizytówką – jest brudny, obwieszony reklamami i można odnieść wrażenie, że od ponad 40 lat nikt nie ruszył palcem, aby poprawić jego wygląd oraz jakość.

Na szczęście przyszedł długo oczekiwany ratunek dla budynku. Komisja Europejska podjęła decyzję, że przekaże 130 mln zł na dofinansowanie remontu. Kolejne ok. 25 mln zł ma wyłożyć miasto (łączny koszt modernizacji wyniesie 154 mln zł).

Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

"Decyzja zapadła. Unia Europejska sfinansuje modernizację hali Urania. To bardzo dobra i wyczekiwana informacja. Oczywiście, musimy dołożyć do tej inwestycji nasze, gminne pieniądze, ale 85 proc. unijnej dotacji w zasadzie przesądza o jej powodzeniu. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego pozytywnego rozstrzygnięcia" – przekazał w komunikacie Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Urban Architects
Źródło: Urban Architects

Włodarz miasta poinformował także, że minister sportu w 2018 r. odmówił dofinansowania modernizacji hali. Dlatego Zarząd Województwa podjął ryzyko wynegocjowania pieniędzy europejskich, mimo że tego typu inwestycje nie są aktualnie finansowane. "To naprawdę wielka rzecz" – skomentował Grzymowicz.

Urban Architects
Źródło: Urban Architects

Jak przekazuje magazyn WhiteMAD, projekt modernizacji hali został wybrany w konkursie architektonicznym w 2016 r. Prace będą polegać na wyburzeniu części nieruchomości i wybudowaniu dwóch połączonych ze sobą brył. W głównej ma powstać wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego i boksu. Boisko ma być zlokalizowane 4 m niżej niż obecne. Widownia ma liczyć ponad 4 tys. miejsc.

Urban Architects
Źródło: Urban Architects

W drugiej bryle zaplanowano m.in. salę treningową z miejscami na widowni dla 500 osób, salę podnoszenia ciężarów, salę judo, siłownię oraz pomieszczenia dla zawodników, sędziów czy trenerów.

Poza przebudową hali, w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego. Przetarg na wykonawstwo ma być ogłoszony w ciągu kilku miesięcy, a prace mają się zacząć w drugiej połowie 2020 r.

d3i8k0w

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najdłuższy taki tunel w Polsce. Powstaje wzdłuż S3

d3i8k0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8k0w