Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?
Pożegnanie zimowego czasu to z pewnością coś, na co wielu z nas czeka. Dłuższe dni nie tylko dodadzą otuchy, ale i pozwolą sprawniej funkcjonować. Tym razem jednak pośpimy godzinę krócej. Kiedy przestawiamy zegarki?
Czas zimowy zmieniamy na letni zawsze o tej samej porze roku. Jest nią ostatnia niedziela marca. W tym roku zegarki przestawimy w nocy z 25 na 26 marca. To znaczy, że czas zimowy będzie nam towarzyszył jeszcze tylko przez nieco ponad dwa tygodnie.
Wskazówki zegara przesuniemy o pełną godzinę do przodu, tj. z 2 na 3 w nocy. Dlatego tej nocy pośpimy niestety godzinę krócej. O tej porze roku słońce wstaje ok. godz. 6 rano, a zachodzi ok. 17:30. Przesuwając wskazówki o godzinę do przodu, wydłużymy dzień.
Jeśli ktoś ostatni weekend marca planuje podróż, warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy. Szczególnie jeśli droga lub ewentualnie przesiadka planowana jest w godzinach nocnych. Zawirowania z czasem mogą sprawić, że przegapimy pociąg czy autobus.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Nigdy nie czuła się Polką. "Nie chcę być z tym krajem kojarzona"
Kiedy koniec zmiany czasu?
Kwestia zmiany czasu z zimowego na letni i na odwrót jest dyskutowana na forum europejskim już od kilku lat. Jak dotąd nie udało się jednak podjąć ostatecznej decyzji w sprawie zaprzestania tej praktyki.
Według unijnej dyrektywy z 2019 r. zmiana czasu w marcu 2021 r. miała być ostatnią w historii. Plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa. Nie zapowiada się jednak, aby zmieniło się to w najbliższym czasie. Komisja Europejska przekazała, że zegarki będziemy przestawiać dwa razy do roku przynajmniej do 2026 r.
Dlaczego przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu zakłada optymalne wykorzystanie światła słonecznego, dlatego właśnie wiosną, gdy słońce wstaje wcześniej, zmieniamy czas o godzinę, przestawiając zegarki do przodu. W okresie jesienno-zimowym dni są coraz krótsze, a słońce wstaje później i szybciej zapada zmrok – wtedy cofamy zegarki o godzinę.