Trwa ładowanie...

Zmiany przepisów w słynnym parku w Chorwacji. Nie popływamy poniżej mostu

Wodospady Krka to jedna z największych atrakcji Chorwacji. Poza pięknymi widokami turystów przyciąga możliwość kąpieli w turkusowej wodzie. W tym roku wprowadzone zostaną obostrzenia.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zmiany przepisów w słynnym parku w Chorwacji. Nie popływamy poniżej mostuŹródło: Shutterstock.com
d224xp6

Skradinski Buk należy do najbardziej rozpoznawanych miejsc w Europie - jest to najdłuższy i najchętniej oglądany wodospad w Parku Narodowym Krka. Spotykają się tu wody dwóch rzek - Krki i Čikoli - i spływają po 17 kaskadach o łącznej długości 800 m.

Wspaniały spektakl przyrody można podziwiać z wielu punktów widokowych znajdujących się na specjalnie przygotowanych szlakach i drewnianych kładkach. Dodatkową atrakcją jest możliwość zanurzenia się w turkusowej wodzie. Dotychczas kąpiel w Skradinskim Buku była dozwolona od 1 czerwca do 30 sierpnia, w zależności od warunków pogodowych i poziomu wody.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W tym tygodniu władze parku zarządziły, że pływanie od mostu w dół rzeki nie będzie możliwe. Turyści będą mogli skorzystać tylko z części między bojami a mostem. Można przypuszczać, że w sezonie ciężko będzie tam znaleźć trochę przestrzeni.

Park Narodowy Krka znajduje się w środkowej części Dalmacji, w pobliżu Szybenika. Jego granice obejmują dolinę i kanion rzeki Krka, w którym występują malownicze kaskady, trawertyny i wodospady. Najwyższy z nich, Manojlovački slap, spada z 84,5 m. Już w XIX w. były one wykorzystywane jako źródło energii.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Malownicze kaskady można podziwiać przez cały rok. Bilet wstępu do Parku Narodowego Krka to koszt 200 kun (115 zł) w lipcu i sierpniu oraz 110 kun (ok. 64 zł) od kwietnia do czerwca oraz od września do października. 30 kun (ok. 17 zł) zapłacimy w miesiącach zimowych (od listopada do lutego). Bilet obejmuje transport do wodospadu Skradinski Buk (łodzią od wejścia w Skradinie lub busem od wejścia w Lozovacu). Na miejscu znajdują się ścieżki widokowe i edukacyjne, prezentacje etnograficzne, a także restauracje i sklepy z pamiątkami.

d224xp6

To jednak nie koniec atrakcji - poza najpopularniejszą częścią Park Narodowy Krka oferuje znacznie więcej. Do najciekawszych dodatkowych wycieczek należy wyprawa statkiem na jezioro Visovac, która organizowana jest spod Skradinskiego Buku. Dwugodzinna eskapada obejmuje 30-minutowy pobyt na wyspie, na której znajduje się klasztor franciszkanów, kościół i muzeum. Koszt wycieczki to 100 kun (57 złotych).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Warto wybrać się także nad Roski Slap, nazywany Szerokim Wodospadem. Składa się z głównej kaskady mającej ponad 20 metrów wysokości oraz ogromnej liczby bocznych trawertyn. Taka wycieczka, połączona ze zwiedzaniem wyspy na jeziorze Visovac, trwa ok. 4 h i kosztuje 130 kun (75 złotych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d224xp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d224xp6
d224xp6