Znikające cuda naszej planety
Dziś zapraszamy w podróż do miejsc, które niestety niebawem mogą zniknąć z naszej planety. Oto zakątki, których istnienie jest zagrożone.
Dziś zapraszamy w podróż do miejsc, które niestety niebawem mogą zniknąć z naszej planety. Oto zakątki, których istnienie jest zagrożone.
Na zdjęciu: Malediwy to wymarzony kierunek wielu turystów. Ten przepiękny archipelag składa się z około 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych. Istny raj! Niestety musimy się spieszyć z odwiedzeniem tego niebiańskiego zakątka, gdyż już niebawem może zniknąć z powierzchni Ziemi. Powodem jest globalne ocieplenie. Aż 80 proc. powierzchni kraju położona jest zaledwie 1 metr nad poziomem morza. Naukowcy przewidują, iż Malediwy znikną z naszej planety w przeciągu 100 lat.
pw/sc/if
Morze Martwe
Kryje w swych wodach ogromne ilości substancji mineralnych, bardzo cennych dla przemysłu chemicznego i wojskowego. Położone jest w najniższym miejscu naszej planety - 418 metrów poniżej poziomu morza. Biblijne Morze Martwe od dziesięcioleci powoli wyparowuje i jego istnienie jest poważnie zagrożone. Powodem jest obniżający się nieustannie poziom wód i powstające wzdłuż wybrzeża leje. W niektórych miejscach Morze Martwe ma 400 metrów głębokości, ale południowa jego część jest nie głębsza niż na metr. W wyniku opadania poziomu wody na wybrzeżu powstają niebezpieczne, głębokie leje. Zapadają się tam mniejsze budynki i niektóre odcinki dróg.
Powierzchnia morza wynosi 1020 kilometrów kwadratowych, głębokość do 400 metrów. Do Izraela należy 100 kilometrów wybrzeża; kraj ten kontroluje 290 km kw. powierzchni, eksploatując zawarte w wodzie minerały.
Wzgórza Burren, Irlandia
Burren znane jest z unikalnego krajobrazu krasowego. Teren położony jest w północno-środkowej części hrabstwa Clark, w Irlandii. Rozpościera się na powierzchni około 260 km kw. Miejsce to zachwyca wspaniałymi krajobrazami i niesamowitą roślinnością. Jest jednym z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie unikalna roślinność pochodząca z Arktyki, jak i terenów śródziemnomorskich przetrwała. Bez względu na sezon zawsze coś tu kwitnie. Paprocie, storczyki, fiołki czy błękitne goryczki - stały się symbolem tego obszaru. Niestety przez rzesze odwiedzających turystów miejsce to może ulec zagładzie. Każdego roku tysiące przyjezdnych po prostu je niszczy i niedługo może być tak, że przyszłe pokolenia już nie będą mogły go podziwiać.
Bangkok
Już dziś ta azjatycka metropolia leży jedynie 2 metry nad poziomem morza i podczas sezonu monsunowego jest bardzo zagrożona. Grząskie podłoże i ciągłe wypompowywanie wód gruntowych powoduje, że Bangkok opada 5 centymetrów rocznie. Jeśli władze nie stworzą planu ratowania miasta, grozi mu zagłada.
Lodowiec Columbia, Kanada
Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Canadian Rockies jest lodowiec Columbia w Kanadzie. Położony w odległości około 105 km na południe od Jasper, jest jednym z ośmiu ocalałych lodowców. Ma około 325 km kw., a warstwa lodu w niektórych miejscach może sięgać głębokości nawet 360 metrów. Niestety co roku lodowiec cofa się o jakieś 10 metrów. Globalne ocieplenie może przyczynić się do zniszczenia tego pięknego zakątka północnej półkuli.
Weź udział w naszym konkursie i wygraj super wycieczki!
Yangshuo, Chiny
Yangshuo położone jest w południowo-zachodnich Chinach, w pobliżu słynnego Guilin. Miejsce to było jednym z pierwszych ulubionych celów wycieczek zachodnich turystów. Fantastyczne krajobrazy oraz swobodna i spokojna atmosfera wciąż przyciągają wielu podróżnych. Turystyka w tym miejscu rozkwita. Do tego stopnia, że zaczęła mu zagrażać. Ulice pełne straganów, hoteli, zanieczyszczona rzeka, brud na chodnikach. To wszystko zasługa przyjezdnych i ich braku szacunku do tak wspaniałych miejsc jakim jest Yangshuo.
Recife, Brazylia
Recife, jedna z pierwszych portugalskich kolonii, to miasto portowe położone w Brazylii. Zamieszkuje je ponad 1,5 miliona ludzi. Przez cały rok można się tu cieszyć ciepłym i przyjemnym klimatem. Ten malowniczy zakątek gorącej Brazylii rokrocznie przyciąga rzesze turystów. Niestety miejsce to jest zagrożone głównie przez zmiany klimatyczne. Tak samo jak w przypadku Buenos Aires i Rio de Janeiro, miasto otoczone przez piękne rafy koralowe jest szczególnie narażone na cyklony i silne burze. Wszystkie zmiany temperatury działają niekorzystnie na naturalne bariery ochronne Recife jakimi są rafy koralowe. Podwyższona temperatura oceanu może spowodować zakwaszenie wody, a co za tym idzie uszkodzić rafy, co prowadzi do powodzi i podtopień.
Wielka Rafa Barierowa, Australia
Ciągnąca się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii, aż do Papui Nowej Gwinei rafa koralowa uznawana jest za największą na świecie - widać ją nawet z kosmosu. Jej wiek szacuje się na 20 mln lat! W 1981 roku uznano, że należy ją chronić ze względu na tysiące gatunków flory i fauny zamieszkujących ten wielki koralowiec. Zagrożeniem dla nich jest przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska, a także erozja gleby, która powoduje zamulenie wód przybrzeżnych i prowadzi do obumierania polipów.
Timbuktu, Mali
Timbuktu jest dla podróżników nazwą magiczną. Zostało założone jako sezonowa osada przez nomadyczny lud Tuaregów. Zostało w 1988 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Timbuktu kiedyś było gospodarczym i kulturalnym centrum. Cieszyło się uprzywilejowaną pozycją w środku transsaharyjskich szlaków handlowych. Trzy wielkie meczety Djingareyber, Sankore i Sidi Yahia wzniesione w okresie złotego wieku wciąż figurują na liście UNESCO. Zbudowane głównie z błota, są bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne. Przez globalne ocieplenie istnieje duże zagrożenie pustynnienia budynków.
Okawango, Botswana
Okawango w Botswanie to największa śródlądowa delta świata. Jeziora, laguny oraz niewidoczne kanały rozciągają się na powierzchni około 15 tys. km kw. To jeden z najbogatszych w faunę i florę zakątków świata. Poprzez zmiany klimatu, które nieustannie postępują, delta może zostać unicestwiona. Jeśli opady deszczu zimniejszą się na tych terenach, niestety bagna Okawango będą wysychać, co może prowadzić do niszczycielskich pożarów.
pw/sc/if