Trwa ładowanie...
dlgr3j3

Zoo w Ostrawie

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Zoo w Ostrawie jest jednym z najładniejszych w Europie. Znajduje się 10 km od granicy z Polską oraz 50 km od granicy ze Słowacją, dlatego będąc w zoo można często słyszeć język polski oraz słowacki.

Zoo w Ostrawie – historia

Park powstał w 1948 jako miejsce odpoczynku dla mieszkańców miasta. Początkowo na terenie zoo znajdowała się piaskownica, boisko do siatkówki czy kort tenisowy. W 1949 roku postanowiono założyć w parku ogród zoologiczny, a największą atrakcja był słoń indyjski Pepik, który został przekazany, mając osiem miesięcy z zoo w Pradze. W latach 70. zakończyła się przeprowadzka do miejsca, w którym obecnie znajduje się zoo. Był to również okres intensywnej rozbudowy obiektów.

Po stagnacji obejmującej lata 80. i pierwszą połowę lat 90., lata 2000 to rozwój zoo. W ogrodzie pojawiają się nowe ekspozycje zwierząt, które zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zoo w Ostrawie – jakie zwierzęta znajdują się w zoo?

Zoo w Ostrawie jest podzielone na 9 pawilonów: Pawilon ewolucji, Zwierzęta afrykańskie, Chitwan, Papua, Pawilon zwierząt indyjskich i lwów, Tanganika, Mała Amazonia, Pawilon naczelnych oraz Pawilon słoni. W pawilonach są 22 ekspozycje ze zwierzętami, w których znajduje się:

  • 60 gatunków ssaków (m.in. hipopotam, lampart, lew, panda, żyrafa, serwal, pantera i zebra);
  • 26 gatunków gadów (m.in. krokodyl, agama, pyton, żółw i waran);
  • 2 gatunki płazów (drzewołaz niebieski i liściołaz żółty);
  • 80 gatunków ryb (m.in. pirania, zebrasoma i tilapia makreli);
  • 28 gatunków zwierząt domowych (m.in. królik, owca, wielbłąd dwugarbny i szkocka rasa wyżynna).

W zoo znajduje się także 9 wolier z 95 gatunkami ptaków, wśród których można wyróżnić arę, bielika, flaminga, kondora, sępa i żurawia.

W zoo znajduje się również ogród botaniczny, który jest podzielony na ścieżki tematyczny: ścieżkę lasu, ścieżkę cienia, ścieżkę wody, mokradła i różaneczniki.

Zoo w Ostrawie – atrakcje dla dzieci

Bardzo ciekawą propozycją dla dzieci, ale nie tylko, jest „Tanganika nocą”, w której został odwrócony rytm dnia, tak żeby turyści mogli podglądać nocne życie zwierząt m.in. galago małouchego, jeżatki afrykańskiej czy pytona skalnego.

Fajną propozycją jest także przejażdżka kolejką Safari Express przez 6 hektarów wybiegu dla bawołów, danieli i antylop.

W zoo na czterech stawach zostały także wybudowane wyspowe ekspozycje, na których można zobaczyć lemury z Madagaskaru.

Poza tym, w zoo znajduje się:

  • sklep z pamiątkami;
  • mała gastronomia;
  • wypożyczalnia wózków inwalidzkich;
  • plac zabaw dla dzieci.

Zoo w Ostrawie – jak dojechać?

Do Zoo w Ostrawie można z Polski dojechać samochodem. Wystarczy jechać autostradą D1 z Gliwic, przejechać przez bezpłatne przejście graniczne, a następnie zjechać na drogę 366 prowadzącą na Ostravę – Hrusov. Koło zoo znajdują się trzy parkingi. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że nie będzie na nich wolnego miejsca, można postawić samochód:

  • wzdłuż ulicy Hladnovskiej lub wzdłuż ulicy Petravaldskiej i dojechać autobusem;
  • na ulicy Uhlirskiej koło spółki Amorgos;
  • na placu przy ulicy Hermanickiej;
  • w weekendy i święta przy budynku spółki Revirni bratrska pokladna.

Jeśli do Ostrawy dostaliśmy się autobusem lub pociągiem, do zoo jeździ również trolejbus 104, który zaczyna kurs na Placu Republiki. Natomiast na dworcu głównym należy wsiąść w trolejbus nr 106, a następnie przesiąść się na przystanku „Revirni bratrska pokladna” w trolejbus linii 104.

dlgr3j3
Zoo w Ostrawie
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 34 min z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1 – zima; UTC +2 – lato

Waluta

CZK

Godziny otwarcia

kwiecień - sierpień - 9.00 - 18.00

Ceny biletów

- dorośli - 110 koron czeskich latem;
- dzieci, studenci i nauczyciele - 80 koron czeskich latem;

Orientacyjna odległość

390 km z Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3
dlgr3j3
dlgr3j3
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj