Trwa ładowanie...
dc6uf9c

Żywe Muzeum Piernika (Toruń)

Największe atrakcje
Żywe Muzeum Piernika (Toruń)
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Żywe Muzeum Piernika (Toruń) działa od 2006 roku dzięki inicjatywie państwa Olszewskich. To nie tylko ekspozycja muzealna, ale także pokazy oraz warsztaty samodzielnego wyrabiania pierników zgodnie ze starodawnymi recepturami. Największe piernikowe serce, wywodzące się z muzeum, ważyło 238 kilogramów i w 2016 roku ustanowiło krajowy rekord.

Obiekt docenił m.in. National Geographic, umieszczając Żywe Muzeum Piernika w Toruniu w 2012 roku na liście Siedmiu Nowych Cudów Polski, a także amerykański portal Huffington Post.

Żywe Muzeum Piernika (Toruń) – atrakcje

W Żywym Muzeum Piernika w Toruniu, pionierskiej tego typu europejskiej placówce, na dwóch piętrach znajdziemy:

  • Manufakturę z końca XIX wieku, zarządzaną przez rodzeństwo Rabiańskich, położoną na drugim piętrze muzeum. Zgromadzono tutaj przeszło 100 eksponatów muzealnych (większości można dotknąć), bezpośrednio powiązanych z produkcją oraz dystrybucją pierników. To przede wszystkim oryginalne maszyny o niemieckim rodowodzie (wciąż działające!), takie jak piec z 1903 roku, mieszarka, dzielarka oraz formy woskowe i drewniane z XVIII wieku czy księgozbiór o historii Torunia i piernikarstwa.
  • Sklep z piernikami tradycyjnymi, z różą i czekoladą, kawusiami (pierniki na wódce z kawowym lukrem), mistrzowskimi (na wódce z lukrem na bazie kawy i oblane czekoladą), dżentelmeńskimi (czekoladowe pierniki z czarnym pieprzem, idealne do alkoholu), kostkami tradycyjnymi i piernikami malowanymi. Przepyszne wyroby można również kupić przez internet.

Można również wziąć udział we wciągających warsztatach dekorowania toruńskich specjałów lukrem w piernikarni, stylizowanej na początek XX wieku.

Żywe Muzeum Piernika (Toruń) – interaktywne pokazy wypieku piernika

Żywe Muzeum Piernika (Toruń) usytuowane jest przy Rynku Staromiejskim, w zabytkowej kamienicy (spichlerzu z 1863 roku) i wchodzi w skład Zespołu Staromiejskiego. Organizowane są tutaj angażujące uczestników w każdym wieku interaktywne warsztaty wypiekania pierników toruńskich według tradycyjnych przepisów. Na pierwszym piętrze budynku doświadczeni animatorzy, Mistrz Piernikarski oraz Wiedźma Korzenna, pomagają własnoręcznie uporać się z robieniem ciasta, wałkowaniem go, wycinaniem rożnych kształtów oraz wypiekaniem pierników w drewnianych formach.

Pokazy odbywają się co godzinę, a w ostatnim można uczestniczyć o godzinie 17 – trwają po około 80 minut (wersja anglojęzyczna o 13. i 16.). Dodatkowo turyści zaznajamiani są z historią Torunia, kulturą miasta, a także tradycją wypiekania charakterystycznych słodkości. Da się także zemleć ziarna na mąkę zabytkową, ręczną ubijaczką do piernikowego ciasta.

Warto zajrzec także do Muzeum Toruńskiego Piernika.

Żywe Muzeum Piernika (Toruń)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 35 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Codziennie 10-18

Ceny biletów

Normalny - 15 zł, dla seniora - 13 zł, ulgowy - 10 zł

Orientacyjna odległość

261 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc6uf9c
dc6uf9c
dc6uf9c