Egipt - Wybrzeże Morza Śródziemnego

Egipt - Wybrzeże Morza Śródziemnego
Źródło zdjęć: © Š javarman - Fotolia.com

Dla Egipcjan wybrzeże Morza Śródziemnego to miejsce wypoczynku w dni wolne i wakacje. Dla turysty to przede wszystkim atrakcje związane z wizytą w Aleksandrii. Co jeszcze można zobaczyć w tym rzadziej odwiedzanym przez Polaków zakątku Kraju Faraonów? Sprawdź!

Dla Egipcjan wybrzeże Morza Śródziemnego to miejsce wypoczynku w dni wolne i wakacje. Dla turysty to przede wszystkim atrakcje związane z wizytą w Aleksandrii. Co jeszcze można zobaczyć w tym rzadziej odwiedzanym przez Polaków zakątku Kraju Faraonów? Sprawdź!

Naszą podróż po wybrzeżu Morza Śródziemnego zaczynamy od Aleksandrii, gdzie warto przyjrzeć się nielicznym, ale interesującym pozostałościom po czasach świetności miasta, które było stolicą Egiptu *przez prawie tysiąc lat! Założona w 332 roku p.n.e. przez wybitnego stratega Aleksandra Wielkiego, dziś jest legendarnym już miastem z kosmopolitycznym rodowodem. To właśnie tu został ulokowany najstarszy jak dotąd odkryty (przez Polaków!) antyczny uniwersytet, datowany na V-VI wiek. Olbrzymie wrażenie robią mroczne *katakumby na Kom al-Szukafa. Koniecznie należy przejść się na Kom el-Dikka, wykopaliska zlokalizowane w centrum miasta, gdzie polscy archeolodzy odkryli antyczny uniwersytet. Warto też uraczyć się świeżo przyrządzoną rybą w restauracji z widokiem na malowniczą zatokę.

Bezdroża/ Szymon Zdziebłowski/pw/if

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 6

Aleksandria, Egipt

Obraz
© e skene

W centrum miasta, skupionym wokół *Midan Saad Zaghloul *(na zdjęciu), właściwie nie ma większych atrakcji turystycznych. Warto tu pospacerować i poprzyglądać się pięknym kolonialnym kamienicom lub wpaść na aromatyczną kawę do wiekowej kawiarni (Athineos). Kierując się na zachód, wzdłuż wybrzeża, natrafimy na *Midan Tahrir *(Plac Wolności). To historyczne miejsce, gdzie w 1956 roku Naser ogłosił nacjonalizację Kanału Sueskiego. Obecnie można tu oglądać pomnik Mohammada Alego na koniu.

2 / 6

Biblioteka Aleksandryjska, Egipt

Obraz
© zrim

Koniecznie trzeba zobaczyć bogate zbiory Biblioteki Aleksandryjskiej, która została oficjalnie otwarta w 2002 roku. Budynek w kształcie wielkiego dysku wybudowała norweska firma Snohetta na zlecenie UNESCO i rządu egipskiego. Powstał on w miejscu, gdzie prawdopodobnie niegdyś mieściła się słynna starożytna Biblioteka Aleksandryjska. Elementy konstrukcji z okresu greckiego eksponowane są w muzeum umiejscowionym w podziemiach nowej biblioteki. *Bibliotheca Alexandrina *pełni współcześnie różne funkcje - odbywają się tu festiwale, konferencje, wystawy czasowe, pokazy filmowe. W sprawie aktualnych wydarzeń warto zajrzeć na stronę internetową.

3 / 6

Kom el-Dikka, Egipt

Obraz
© Troels Myrup

Wizyta w tym miejscu to z całą pewnością obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Aleksandrii. Nie tylko dlatego, że jest to ważne stanowisko archeologiczne w skali całego basenu Morza Śródziemnego, ale ponieważ badane jest ono od prawie pięćdziesięciu lat przez Polaków. Jego chronologia i dzieje są dość skomplikowane. W okresie grecko-rzymskim był to kwartał miejski południowo-wschodniej Aleksandrii. Mieściły się tutaj łaźnie publiczne (do dziś świetnie zachowany kompleks z systemem basenów, rur, hypokaustów - z oddali rzucają się w oczy jego czerwonawe wypalone cegły), cysterny, domy, sklepy i bogate wille, do których należy dostępna dziś dla zwiedzających Willa Ptaków. Po budowli datowanej na I-II w. n.e. nie pozostało wiele; swą nazwę zawdzięcza pięknej mozaice (oddanej dla zwiedzających w 2001 roku po intensywnych pracach konserwatorskich), która przedstawia m.in. gołębie, pawie, przepiórkę i papugę. Największą atrakcją dla zwiedzających jest Teatr Rzymski, zbudowany w II w., który może
pomieścić ośmiuset widzów.

4 / 6

El Alamejn, Egipt

Obraz
© Š Big Rolo Images - Fotolia.com

Miasteczko El Alamejn *leży 106 km na zachód od *Aleksandrii *i idealnie nadaje się na jednodniowy wypad. Niestety, dłuższy pobyt jest niewskazany, gdyż brak tu bazy noclegowej przystępnej finansowo. W ostateczności można przenocować w spartańskim Al-Amana Hotel, naprzeciwko *Muzeum Wojny. To właśnie w El-Alamejn rozegrała się jedna z największych w dziejach bitew pancernych. Wojska alianckie pod wodzą Montgomery’ego odparły w 1942 roku natarcie niemiecko-włoskie, które zmierzało do zajęcia Egiptu. Był to punkt zwrotny walk w Afryce podczas drugiej wojny światowej, który został okupiony dziesiątkami tysięcy ofiar. W sąsiedztwie *El-Alamejn *mieszczą się cmentarze wojskowe, zarówno aliantów, jak i żołnierzy niemieckich. Warto zajrzeć do Muzeum Wojny, gdzie prezentowane są mapy ilustrujące przebieg kampanii wojennej, umundurowanie i uzbrojenie obu stron. Można także przejść się na cmentarz aliantów (Commonwealth War Cemetery), mieszczący się kilkaset metrów na wschód od muzeum, tuż przy drodze.

5 / 6

Marsa Matruh, Egipt

Obraz
© Š Richard Oechsner - Fotolia.com

Marsa Matruh *to przyjemny kurort nadmorski z pięknymi plażami i niewygórowanymi cenami. Spotkanie obcokrajowców innych niż Libijczyków zdarza się tu niezmiernie rzadko. Miasto zapełnia się egipskimi urlopowiczami od lipca do końca września, dlatego warto zaplanować przyjazd podczas pozostałych miesięcy w roku. Jeśli jednak ktoś się uprze, by wpaść do *Marsa Matruh *w tym okresie, będzie miał zapewne problem ze znalezieniem miejsca do leżenia na plaży i kłopoty z noclegiem w hotelu. Poza sezonem miejscowość należy do urokliwych i spokojnych. Część restauracji i hoteli jest zamknięta, ale nie ma najmniejszych trudności z noclegiem czy wyżywieniem. Ciekawostką na skalę Egiptu jest też fakt, że kierowcy przestrzegają tu zasad sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Naprawdę warto zostać tu na kilka dni i odprężyć się, spacerując wzdłuż piaszczystego wybrzeża, lub po prostu popływać. W porównaniu z *Aleksandrią, poza sezonem w *Marsa Matruh *można wypocząć, wdychając morską bryzę, i odetchnąć od
zgiełku wielkich miast, a także zjeść rybę w niewygórowanej cenie.

6 / 6

Agiba, Egipt

Obraz
© .Rabea.

Tuż obok Marsa Matruh znajdują się przepiękne plaże - Shaati al-Gharam (Plaża Zakochanych), która mieści się 17 km na zachód od Marsa Matruh czy Plaża Kleopatry (14 km za zachód od Marsa Matruh). Według legend to właśnie tu słynna królowa miała ponoć zażywać wspólnych kąpieli z Markiem Antoniuszem. Szczególnie warte zobaczenia jest kurort Agiba (na zdjęciu).

Bezdroża/ Szymon Zdziebłowski/pw/if

[

]( http://bezdroza.pl/ )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)