Trwa ładowanie...
d471n6w

Sekwoja w Polsce? Las gigantów w Stanach Zjednoczonych

Z cyklu: "10 Naj" naszej Ziemi przedstawiamy: "Największe drzewa świata". Do Parku Narodowego Sekwoi na zachodzie USA wjeżdża się przez naturalną bramę. Nie jest wykonana ani z kamienia, ani z betonu, jest wycięta w pniu drzewa. Olbrzymie sekwoje przypominają bardziej wieże katedr niż rośliny. Tworzą las gigantów. Niestety sekwoja w Polsce nie występuje.

d471n6w
d471n6w
(fot. JupiterImages/EAST NEWS)
Źródło: (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

_ Z cyklu: "10 Naj" naszej Ziemi przedstawiamy: "Największe drzewa świata". Do Parku Narodowego Sekwoi na zachodzie USA wjeżdża się przez naturalną bramę. Nie jest wykonana ani z kamienia, ani z betonu, jest wycięta w pniu drzewa. Olbrzymie sekwoje przypominają bardziej wieże katedr niż rośliny. Tworzą las gigantów. _

Sekwoje to ogromne drzewa z rodziny cyprysikowatych. Mają drobne, szarozielone listki. Wyróżniają się potężnymi rozmiarami. Najbardziej znana sekwoja w parku nazwana została Generał Sherman. Nie jest najwyższa, ale z pewnością najpotężniejsza. Ma 84 metry wysokości, obwód opnia wynosi 26 metrów - potrzeba 15 ludzi by go objąć. Z tego jednego drzewa można wybudować 50 domów lub wykonać 5 miliardów zapałek. System korzeniowy zajmuje ponad hektar, a całość wraz z korzeniami waży 2,5 tysiąca ton. "Generał" liczy sobie już ok. 3000 lat, ale wciąż rośnie. Roczny przyrost wynosi 1 milimetr, co daje taką ilość drewna jakby co roku wyrastało nowe drzewo o wysokości 15 metrów i średnicy pnia 30 cm., taka niezła sosna każdego roku. Najwyższa sekwoja jaką zmierzono ma 113 metrów wysokości.

Koszmar drwala
Największe wrażenie robi grupa sekwoi zwana Senat. Tworzy go kilkanaście strzelistych dorodnych, potężnych drzew. Wydaje się, że nie ma takiej siły, która mogłaby je ruszyć z miejsca. Czyżby to właśnie nasunęło nazwę grupy, czyżby przypominały parlamentarzystów którzy trzymają się kurczowo ław poselskich jak przymurowani?
W każdym razie człowiek czuje się wobec tych roślin całkowicie bezradny. Każdy drwal musiałby zemdleć ze zmęczenia na samą myśl, że musi takiego kolosa ściąć siekierą.
Sekwoje są nie tylko wielkie, ale także długowieczne. Kora tych drzew osiąga grubość ponad pół metra. Jest przy tym wyjątkowo włóknista, jej właściwości przypominają azbest. Dzięki temu drzewo jest odporne na ogień. Pożary nie tylko nie niszczą drzew, ale są wręcz im niezbędne. Małe sekwoje wyrastają z nasion najchętniej w popiele spalonej ściółki. Dlatego w parku Sekwoi w Kaliforni nie gasi się pożarów, wokół drzew często widać dymiące popioły. Nasiona sekwoi są delikatne i nie większe od główki od szpilki. Ważą zaledwie kilka miligramów. Do momentu kiedy drzewo uzyska dojrzałość waga rośliny zwiększa się ponad milion razy.
Drewno sekwoi jest wyjatkowo przydatne dla budownictwa. Naturalne substancje w nim zawarte chronią je przed kornikami i grzybami. Drewno jest bardzo twarde, odporne na gnicie. Nie trzeba go praktycznie niczym konserwować. Ma miłe dla oka czerwone zabarwienie. Stąd też najbardziej cennym pokryciem domu w Ameryce były gonty z sekwoi. Teraz drewniane sidingi zastępuje się z oczywisytych powodów tworzywami sztucznymi. Gdyby nie to, sekwoi już pewnie by nie było. Przez sto lat kolonizacji zachodniego wybrzeża USA wyrąbano ponad 85 procent drzew. Na szczęście w 1965 roku resztki mamucich lasów objęto ochroną - powstały parki Redwood i Sequoia. A nazwa drzewa upamiętnia jednego z wodzów Irokezów o imieniu Sequoyah.

(fot. JupiterImages/EAST NEWS)
Źródło: (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

M2 w baobabie
Pod sekwoją można przejechać samochodem, w baobabie można nawet zamieszkać. Pamiętacie "W pustyni i w puszczy"? Staś i Nel zamieszkali w wydrążonym pniu w czasie choroby Nel. Baobaby nie są tak wysokie jak sekwoje, ale ich pnie są wyjątkowo opasłe. Konary są przy tym często suche, bezlistne, powyginane. Dziwny wygląd drzew stał się źródłem legendy na temat ich pochodzenia. Pierwszy baobab zasadzony przez Boga był całkiem zwyczajnym drzewem. Nie chciał jednak stać na jednym miejscu i zaczął wędrować po okolicy. Nie spodobało się to Bogu, który posadził go powtórnie, tym razem korzeniami do góry. W ten sposób unieruchomił drzewo i nadał mu tak niezwykły wygląd.
Owoce baobabów to wielkie zielone strąki. W ciężkich czasach można je otworzyć, rozetrzeć ziarna na mąkę, i wypieć baobabowy chleb. Te drzewa rosną głównie we wschodniej Afryce. Szczególnie okazałe są na Madagaskarze tworząc całe aleje z pokręconymi konarami na tle oszałamiająco niebieskiego nieba.

(fot. JupiterImages/EAST NEWS)
Źródło: (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Pijany misio
Najwyższe drzewa na świecie to eukaliptusy. Ich wysokość może sięgać 150 metrów. Rosną głównie w Australii. Są ulubionym schronieniem dla misiów koala. Sympatyczne misie uwielbiają liście eukaliptusa. Jedzą bez umiaru, a ponieważ w liściach zawarte są bardzo eteryczne substancje, misie najzwyczajniej upijają się. Potem zapadają w nieprzytomny letarg na gałęziach drzewa.
Najwyższy zmierzony bambus miał 37 metrów. Bambus jest w zasadzie trawą, tyle że zdrewniałą. Ta roślina znana jest z szybkiego wzrostu. Niektóre spośród 45 gatunków rosną z szybkością 91 centymetrów na dobę. Prawie metr każdego dnia! Tę cechę wykorzystywano przed wiekami na Dalekim Wschodzie w sposób tyleż oryginalny co makabryczny. Jedną ze stosowanych tortur było przywiązywanie delikwenta tuż nad rosnącym pędem bambusa...
Wielkość drzewa można liczyć nie tylko w górę, ale i wszerz. Rozłożyste korony rozrastające się płasko nad ziemią i podtrzymywane przez liczne korzenie podporowe nazywane są baldachimami. Takie baldachimy tworzą znane nam z doniczek fikusy. Tyle, że w ciepłym klimacie są nieporównanie większe. Największy fikus znajduje się w Indiach w Ogrodzie Botanicznym w Kalkucie. Baldachim ten podpiera 1775 korzeni wspierających. Jego obwód wynosi 412 metrów, a zajmuje on powierzchnię 1,2 hektara. Drzewo to zasadzono w 1787 roku.

d471n6w

_ Tekst: (M.R) _

| Największe rośliny: Największy ogórek - w Australii wyhodowano ogórka, który ważył 30 kg. Najcięższy ananas - firma Dole Philippines wyhodowała na swoich uprawach ananasa ważącego 7,96 kg. Wielolistna koniczyna - mieszkaniec Bellevue w stanie Waszyngton w USA znalazł koniczynę o czternastu listkach. *Najdroższy storczyk *- za egzemplarz z rodzaju Cymbidum zapłacono w 1952 roku 4500 dolarów. |
| --- |

| Atlas Osobliwości, czyli „10 naj” W dziesięciu kolejnych odcinkach prezentujemy Atlas Osobliwości. Przedstawimy same naj- naszej Ziemi - to co największe, najdłuższe, najgłębsze, najgorętsze. • Najdłuższa rzeka • √ • Największa budowla√ • Najgłębsza depresja • Największy wodospad • Najodleglejszy zakątek√ • Największe drzewa i rośliny√ |
| --- |

d471n6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471n6w