Madagaskar: Egzotyczne wakacje i top atrakcje
Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi jak Madagaskar. Teoretycznie należy do Afryki, ale wyspę dzieli od kontynentu setki kilometrów wody i 165 milionów lat osobnej ewolucji, czyli znacznie dłużej niż trwa epoka po wyginięciu dinozaurów.
Na Madagaskarze *wszystko jest inne. Z 200 tysięcy gatunków zwierząt zamieszkujących wyspę, 150 tysięcy to endemity. Na Madagaskarze** żył do XVII wieku ptak słoniowy, największy ptak jaki kiedykolwiek stąpał po ziemi. Najciekawsze z obecnie spotykanych zwierząt to z pewnością lemury, a najciekawsze rośliny to baobaby – butelkowate w kształcie drzewa, które wyglądają jakby je wsadzono korzeniami do góry. **Madagaskar* nie jest łatwo osiągalny, nie jest tani, ale coraz popularniejszy.
Antananarivo
Stolica Madagaskaru jest pełna chaotycznego ruchu przechodniów i samochodów, ale ma też fascynującą mieszankę kolonialnej architektury, brukowanych ulic, zielonych wzgórz za miastem i dawki zupełnie magicznej atmosfery.
Park Narodowy Antasibe-Mantadia
Najłatwiej dostępny i najczęściej odwiedzany park narodowy na wyspie. Jego największą atrakcją jest indri, czyli bezogoniasty lemur z czarnobiałym futrem, który jest nieco podobny do pandy. Nawołują się w charakterystyczny sposób: podnoszą do góry ręce i wydają świergocące jodłowanie.
Przeczytaj także:Famadihana - najbardziej przerażające święto Madagaskaru* *
Ankarana Special Reserve
Znany też jako Park Tsingy. Znajdziemy tu oryginalne formacje skalne i ostre, sterczące skały z wapienia. W tym środowisku żyje wyjątkowo wiele lemurów, które jeszcze zwiększają atrakcyjność parku.
Isalo National Park
Turyści przyjeżdżają do Isalo bardziej ze względu na krajobraz niż zwierzęta. Tutejsze piaskowce tworzą spektakularny, półpustynny masyw różnokolorowych skał. Pomiędzy nimi, u podnóża wodospadów, wyrastają zielone oazy. Park stanowi świetne tereny do pieszych wędrówek.
Aleja Baobabów
*Aleja Baobabów *biegnie wzdłuż drogi z Morondava do Belon’I Tsiribinha w regionie Menabe, w zachodniej cześci wyspy. Oryginalne 1000-letnie drzewa, jak potężne przydrożne słupy zakończone pióropuszami gałęzi, wzdłuż pomarańczowej drogi stwarzają niesamowity pejzaż.
Andilana
Wspaniałe plaże na samym północnym skraju wyspy.
Polski Madagaskar
Niewiele brakowało, by Madagaskar został polską kolonią. W 1773 Maurycy Beniowski został wysłany przez rząd Francji z misją zdobycia nowych krain na wschodzie. Beniowski dopłynął na Madagaskar, gdzie przyjęto go bardzo ciepło. Został obwołany przez tubylców królem wyspy. Nigdy jednak Francja i Polska nie porozumiały się co do przydziału wyspy Polsce.
Przeczytaj także:Famadihana - najbardziej przerażające święto Madagaskaru* *