Trwa ładowanie...

Polskie lotniska - obsługują coraz więcej pasażerów

Wszystkie lotniska w Polsce w 2016 r. obsłużyły ponad 34 mln pasażerów. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań, choć widać, że mniejsze porty mają spore problemy z utrzymaniem dotychczasowego tempa. Za tak dobry rezultat odpowiadają głównie lotnisko Chopina i inne największe porty lotnicze w Polsce, które wypracowały największy wzrost.

Polskie lotniska - obsługują coraz więcej pasażerówŹródło: Shutterstock.com
d2d48qi
d2d48qi

Przez polskie lotniska w 2016 roku przewinęło się 34,186 mln pasażerów. Oznacza to, że w ciągu roku ich liczba zwiększyła się prawie o 3,8 mln ludzi. Procentowo wzrost jest równie imponujący – w porównaniu do danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2015 rok, wygląda na to, że polskie porty przyjęły aż 12,4 proc. więcej podróżnych - podaje portal Fly4free.pl.

Kto urósł najmocniej?

Oczywiście Radom, który zanotował ponad 1000-procentowy wzrost. To jednak przypadek szczególny – drugie najmniejsze lotnisko w Polsce obsłużyło w zeszłym roku ledwie 9,7 tys. pasażerów. Dla porównania, lotnisko w Modlinie jest w stanie obsłużyć więcej pasażerów w ciągu jednego dnia. Ponadto podwarszawskie lotnisko urosło w ubiegłym roku o 12 proc. Mogłoby osiągnąć jeszcze lepszy wynik, ale i tak jest już przepełnione. Poza tym w październiku Ryanair przeniósł stąd na lotnisko Chopina loty krajowe do Gdańska i Wrocławia.

Fly4free.pl
Źródło: Fly4free.pl

Jeszcze mocniej, bo aż o 42 proc. zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Lublinie

Ale w liczbach bezwzględnych najbardziej rosły lotniska największe. Najmocniej lotnisko Chopina, które w ciągu roku obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów więcej. Wynik 12,8 miliona pasażerów oznacza wzrost o 14,5 proc. w skali roku. 2017 rok może być jeszcze lepszy – ostatnie miesiące tego roku Chopin kończył ze wzrostami rzędu 35 procent, a władze zakładają, że port przyjmie minimum 14 mln ludzi w 2017 roku.

d2d48qi

Z kolei aż o 18 proc. w skali roku zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Krakowie, które było o włos od przebicia bariery 5 mln pasażerów. Tak duży przyrost liczby pasażerów jest też oczywiście związany z bardzo dużą liczbą nowych tras. Przewoźnicy otworzyli w ubiegłym roku aż 105 nowych połączeń z polskich lotnisk, co dało Polsce 13. miejsce na świecie wśród najszybciej rozwijających się rynków lotniczych. W 2016 r. dotychczas nieosiągalną berierę udało się także przekroczyć Gdańskowi. Dokładnie 4 mln 10 tys. 684 pasażerów przewinęło się w ubiegłym roku przez lotnisko w Rębiechowie. Oznacza to roczny wzrost na poziomie 8 proc.

Fly4free.pl
Źródło: Fly4free.pl

Z danych widać rosnącą przepaść między największymi i najmniejszymi portami lotniczymi. Musimy też pamiętać, że choć zdecydowana większość lotnisk poprawiła swoje wyniki, to tylko nieliczne są w stanie na siebie zarobić. Z danych za 2015 rok wynika, że tylko 5 portów zanotowało zysk. Były to: lotnisko Chopina, Gdańsk, Wrocław, Katowice i Kraków.

d2d48qi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d48qi