Sandomierz - 4 dni zabytków i atrakcji
Sandomierz, położony nad Wisłą w woj. świętokrzyskim, to jedno z najstarszych i zarazem najpiękniejszych polskich miast. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok.
Sandomierz, położony nad Wisłą w woj. świętokrzyskim, to jedno z najstarszych i zarazem najpiękniejszych polskich miast. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok.
Do najwyższej klasy zaliczane są m.in. średniowieczny układ urbanistyczny oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba. Położenie na wzgórzach oraz nagromadzenie zabytków architektury sprawiło, że do miasta przylgnęło określenie "polski Rzym".
Sandomierz to idealne miejsce na kilkudniowy wypad. Nagromadzenie zabytków i atrakcji sprawi, że pobyt w tym mieście na pewno będzie należał do niezapomnianych.
Sandomierz - co warto zobaczyć?
Sandomierz znany jest przede wszystkim z serialu „Ojciec Mateusz”. To tu powstała większość zdjęć plenerowych do produkcji o przygodach księdza-detektywa. Wyświetlany w telewizyjnej Jedynce od grudnia 2008 roku do lutego 2009 roku serial cieszył się popularnością widzów. Nic więc dziwnego, że PTTK postanowiło otworzyć tu specjalną trasę turystyczną "Na tropie Ojca Mateusza", która szybko stała się hitem Sandomierza.
Zabytki, których nie można ominąć podczas wizyty w Sandomierzu to przede wszystkim Brama Opatowska, renesansowy Ratusz, Katedra i Zamek pamiętające czasy Kazimierza Wielkiego oraz jedną z najstarszych szkół w Polsce – ponad czterystuletnie Collegium Gostomianum.
Atrakcją, która powinna się znaleźć na liście każdego turysty jest Podziemna Trasa Turystyczna - "sandomierskie lochy", która jest jedną z najdłuższych podziemnych tras w kraju. System połączonych korytarzami piwnic i składów kupieckich powstawał od XIII do XVI wieku. Miasto leżało wówczas przy ważnych szlakach handlowych, jednak jego teren był ograniczony murami obronnymi, stąd konieczność przechowywania towarów pod ziemią.
Piwnice i składy wydrążono dosłownie pod całym miastem - pod budynkami, ulicami czy placami. Warstwa lessu pozwalała na dotarcie do głębokości nawet 15 m. Po końcu okresu intensywnego handlu podziemia stały się niepotrzebne – większość zasypano gruzem.
Udostępniony zwiedzającym odcinek *Podziemnej Trasy Turystycznej *został otwarty w 1977 roku i ma 470 metrów długości. Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem i trwa około 45 minut. Rozpoczyna się na dziedzińcu zabytkowej kamienicy Oleśnickich w centrum miasta.
Sandomierzto także idealne miasto dla amatorów spędzania czasu na wolnym powietrzu. Niezwykle urokliwie położony nad Wisłą na siedmiu wzgórzach zachęca do spacerów o każdej porze roku. Warto również zajrzeć do położonego w granicach miasta rezerwatu przyrody „Góry Pieprzowe” czy „Park Piszczele”, który jest doskonałym miejscem do rodzinnego wypoczynku.
pw/if