Trwa ładowanie...

Skandynawia – to tu żyją najszczęśliwsi ludzie

Kraje skandynawskie oraz Islandia i Finlandia to najszczęśliwsze ojczyzny na świecie. Wskazują na to liczne rankingi, przygotowane na zlecenie ONZ czy Unii Europejskiej. Kiedy przyjeżdżamy do Norwegii czy Danii, nie potrzeba nam wielostronicowych raportów, by odczuć, że ludziom żyje się tam lepiej. Jaka jest recepta na szczęście i dlaczego istnieje tak duża przepaść między Polską a krajami nordyckimi?

Skandynawia – to tu żyją najszczęśliwsi ludzieŹródło: Shutterstock.com
d1alxrd
d1alxrd

Duńczykom, Norwegom, Szwedom, Finom i Islandczykom żyje się dobrze. I nie zmieniają tego bardzo wysokie podatki, problemy ze zbyt dużym napływem obcokrajowców, ograniczona możliwość kupowania alkoholu czy zimny klimat. Co więc decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach nordyckich? Przyjrzyjmy się najpierw temu, co mówią badania.

SDSN i Earth Institute , ESS, Gallup World Poll – różne instytucje, zbliżone wyniki badań
Od 2012 r. ONZ zleca przygotowanie raportów dotyczących najszczęśliwszych i najbardziej nieszczęśliwych ludzi na świecie. Realizują je powołana przez nią instytucja pod nazwą Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) oraz Earth Institute, będąca częścią nowojorskiego uniwersytetu Columbia. Na potrzeby raportu przepytuje się ok. 3 tys. osób w każdym ze 157 badanych krajów. Pod uwagę bierze się głównie poziom pomocy socjalnej. Decydującą rolę mają też dobrobyt, bezpieczeństwo i pokój.

Inna pracownia sondażowa o międzynarodowym zasięgu, Gallup World Poll, pyta respondentów o oczekiwaną długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód.
Obywatele krajów skandynawskich, które znalazły się na podium, we wszystkich tych kwestiach wypowiadali się pozytywnie. Należy zwrócić uwagę, że ludzie w państwach będących zwycięzcami rankingu są według licznych badań także bogaci, zdrowi, wolni i życzliwi. Ludzie w tej części świata mają też skandynawskie prawo Jante, zaczerpnięte z tamtejszej literatury, odnoszące się do społeczności, w której obowiązują zasady równości, niewyróżniania się i skromności, z nastawieniem antyindywidualistycznym.

Europejski Sondaż Społeczny
ESS przeprowadza się na terenie państw Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Rosji, Ukrainy czy Izraela co 2 lata od 2012 r. Pokazuje, że Skandynawowie są najbardziej w Europie zadowoleni dosłownie ze wszystkiego. Z własnego życia, ze stanu gospodarki, z polityków, demokracji, służby zdrowia i edukacji. Należy podkreślić, że w tych krajach rządzący zrozumieli, że to właśnie edukacja buduje nowoczesne społeczeństwo, a nie stadiony, świątynie czy autostrady. Ponadto w Szwecji i Danii przykłada się wagę do lekcji etyki, na których wspólnie rozwiązuje się różne problemy i uczy wzajemnego szacunku i radości z przebywania we wspólnocie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Duńczycy – najszczęśliwszy kraj świata
Według Kaarego Christensena, wykładającego demografię i epidemiologię na Uniwersytecie w Odense, sekret szczęśliwości Duńczyków, zwycięzców The World Happiness Index 2016, tkwi w ich niewielkich wymaganiach.
- Są zadowoleni z tego, co dostają. Duńczycy nie mają wielkich oczekiwań wobec tego, co robią lub tego, co się im przytrafia - przekonuje.

d1alxrd

Natomiast profesor ekonomii na uniwersytecie w Aarhus Christian Bjoernskov uważa, że poczucie szczęścia Duńczyków ma wiele wspólnego z możliwością decydowania o sobie i ogólnym poczuciem bezpieczeństwa. - Duńczycy są pewni siebie nawzajem. Kiedy się jednoczymy, możemy zwyciężać. Mamy też silne przekonanie, że możemy decydować o własnym życiu - mówi Bjoernskov.

Z kolei 39-letni pracownik opieki społecznej Knud Christensen jest zdania, że wewnętrzny spokój Duńczyków to zasługa ich kraju, w którym nie dochodzi do klęsk żywiołowych, poziom korupcji jest niski, a dramatyczne wydarzenia należą do rzadkości. - Nie mamy zmartwień, a jeśli już się o coś martwimy, to o pogodę - tłumaczy.

Jak wypada Polska w badaniach?
Polska od lat znajduje się na mniej więcej 60. miejscu w rankingu. W 2016 r. zajęła 57. pozycję, tuż przed Kazachstanem, Mołdawią i Rosją. Od momentu stworzenia przez ONZ pierwszego rankingu, pięć państw - Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela - utworzyło ministerstwa, które są odpowiedzialne za dążeniem do tego, by obywatele byli szczęśliwsi. Może warto rozważyć, czy i w Polsce powinien powstać podobny resort?

d1alxrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1alxrd