Trwa ładowanie...
Witold Chrzanowski
30-01-2017 11:10

Z Benedyktem Dybowskim na Syberię. Do dzisiaj go wspominają

Jeśli na dalekiej Syberii zapytalibyście starszyznę, z czym lub kim kojarzy im się Polska, to bardzo prawdopodobne, że powiedzieliby: "Benedykt Dybowski". Kim był polski podróżnik, który zasłużył na ulicę swojego imienia w Irkucku? 30 stycznia mija kolejna rocznica śmierci tego niezwykłego człowieka.

Z Benedyktem Dybowskim na Syberię. Do dzisiaj go wspominająŹródło: Shutterstock.com
d17d5e1
d17d5e1

Benedykt Dybowski był najsłynniejszym polskim badaczem Syberii. Swoją pracę rozpoczął, gdy trafił tam jako zesłaniec po upadku powstania styczniowego. W swoim życiu opisał 116 nowych gatunków skorupiaków i sześć gatunków ryb, znalazł też nowy gatunek jelenia – nazwany od jego nazwiska jeleniem Dybowskiego. Badał Bajkał, kraje – Amurski, Ussuryjski i Nadmorski oraz Kamczatkę. W swoich ekspedycjach zahaczył także o Mongolię.

Syberia uczciła Dybowskiego

30 stycznia 1930 roku zmarł Benedykt Dybowski, przyrodnik, podróżnik i odkrywca. Blisko 97-letni uczony dokonał żywota we Lwowie – mieście, w którym od 1884 roku pracował na uniwersytecie. W Rosji Dybowski był i jest do dzisiaj ceniony – przede wszystkim ze względu na swoje odkrycia na Syberii. Jeszcze za caratu otrzymał złoty medal Towarzystwa Geograficznego w Petersburgu. Po rewolucji bolszewickiej, nowe, sowieckie już władze, mianowały go członkiem-korespondentem Akademii Nauk ZSRR. Imieniem uczonego nazwano także góry na Wyspie Beringa oraz ulicę w Irkucku.

East News
Źródło: East News

Syberia – za co można ją pokochać

Dybowski zauroczył się Syberią. Nie on pierwszy i nie ostatni. Syberia to do dzisiaj jeden z najbardziej fascynujących regionów Ziemi. Kiedyś fascynujący dla zdobywców i odkrywców, a dzisiaj dla żądnych przygód podróżników i turystów. Po Syberii najlepiej poruszać się Koleją Transsyberyjską – najdłuższą koleją na świecie. Jadący z Moskwy w stronę Władywostoku pociąg mija po drodze blisko dziewięćdziesiąt miast i przecina szesnaście wielkich rzek.

d17d5e1

Co warto zobaczyć na Syberii?

To ogromna kraina (blisko 13 milionów kilometrów kwadratowych), a więc możliwości jest wiele. Z pewnością nie można pominąć Jeziora Bajkał, największej chyba syberyjskiej atrakcji turystycznej. Wybierając się nad Bajkał, nie można zapomnieć o znajdującej się tym akwenie wyspie Olchon. Pobyt na niej, szczególnie w lecie, jest sporą atrakcją. Znajdują się tutaj stepy, plaże z wydmami, wzgórza i drzewa iglaste. Nad brzegiem jeziora położona jest wieś Listwianka. We wsi znajduje się muzeum Bajkału.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Na zobaczenie na Syberii zasługują także: zachodniosyberyjskie muzeum kolejowe w Nowosybirsku, aquapark Barnaul, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Omsku, targowisko w Irkucku (pełne egzotycznych i smacznych ryb), Monaster Matki Bożej w Irkucku, Kościół Polski w Irkucku, rzeka Selenga i położone nad nią miasto Ułan Ude, Diabelskie jezioro Sobołcho (jego głębokości dotąd nie udało się ustalić) oraz Park Narodowy Egarki i rezerwat przyrody Stolby – oba znajdujące się w okolicy Krasnojarska. Szczególnie to ostatnie miejsce zasługuje na uwagę turystów. To zakątek nietkniętej przyrody, miejsce, w którym, jak opisują Rosjanie, „wśród górskiej syberyjskiej tajgi zastygły majestatyczne skały w najbardziej fantastycznych kształtach”.

d17d5e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17d5e1