Pomorze to najlepszy region na wakacje. 10 powodów
Pomorze cieszy się wśród turystów wyjątkowym uznaniem. Przyciąga tłumy nie tylko swoimi pięknymi plażami i możliwością spędzania czasu nad morzem, ale także wspaniałą przyrodą i historią, bogatą ofertą kulturalną i masą różnorodnych atrakcji, które zadowolą każdego. Poznajcie zatem 10 najważniejszych powodów, dla których warto wybrać Pomorskie na wakacje!
31.01.2019 | aktual.: 13.11.2019 23:10
1. Natura
O niezwykłej wartości przyrodniczej Pomorza chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Decyduje o tym przede wszystkim niespotykana nigdzie indziej linia brzegowa, ze zjawiskowymi klifami (jak znany Klif Orłowski) czy mierzejami (Mierzeja Helska, Mierzeja Wiślana), ale także wyjątkowe morenowe ukształtowanie terenu, liczne jeziora i lasy (Trójmiejski Park Krajobrazowy czy mające status rezerwatu biosfery UNESCO Bory Tucholskie). Wyjątkowością samą w sobie jest Słowiński Park Narodowy niedaleko Łeby z unikalnymi ruchomymi wydmami. Warto też zwrócić uwagę na Żuławy słynące z depresji, czyli obszarów położonych poniżej poziomu morza, a także historycznej sieci kanałów.
2. Kultura
W ostatnich latach powstało na Pomorzu wiele nowoczesnych obiektów i instytucji kulturalnych. W Gdańsku działa jeden z najpiękniejszych w Europie stadionów – Energa Stadion, a na granicy z Sopotem hala widowiskowa Ergo Arena. W obu tych obiektach, podobnie jak w odrestaurowanej Operze Leśnej w Sopocie, odbywają się występy największych światowych gwiazd. Na Pomorzu można też wybrać się do jednego z wielu teatrów na wysokim poziomie – m.in. futurystycznego Teatru Szekspirowskiego, Teatru Wybrzeże i lalkowego Teatru Miniatura w Gdańsku, Teatru Miejskiego i Teatru Muzycznego w Gdyni czy Teatru Atelier w Sopocie. Poza tym w Gdańsku działa Opera Bałtycka i Filharmonia Bałtycka. Nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym – Filharmonią Kaszubską – może poszczycić się także Wejherowo. Warto też wspomnieć o Faktorii Kultury w Pruszczu Gdańskim, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Fabryce Sztuki w Tczewie i Gdyńskim Centrum Filmowym, w którym odbywa się m.in. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
3. Zabytki i dziedzictwo kulturowe
Gdyby wziąć pod uwagę sam tylko Gdańsk, należałoby stwierdzić, że to jedna z największych skarbnic dziedzictwa kulturowego w Polsce. Znajdziemy tu zabytki najwyższej światowej klasy i całą masę świadectw skomplikowanej historii miasta i regionu. Jedna z największych ceglanych świątyń na świecie – Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Pomnik Neptuna czy Żuraw to obiekty, o których słyszał chyba każdy. Ale historia jest w Gdańsku prezentowana także w sposób niezwykle nowoczesny, za sprawą nowopowstałego Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny światowej, Ośrodka Kultury Morskiej czy Muzeum Bursztynu. Podobnie jest w Gdyni, gdzie można zwiedzać 2 legendarne polskie statki – niszczyciela „Błyskawicę” i żaglowiec „Dar Pomorza”, a także odwiedzić multimedialne Muzeum Emigracji działające w budynku dawnego Dworca Morskiego. Pomorze to także wspaniały folklor w wielu odmianach. Warto przekonać się o tym, wybierając się do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach czy Muzeum Kultury Lodowej Pomorza w Swołowie. Nie można też zapomnieć o wpisanym na listę UNESCO zamku w Malborku, jednym z największych na świecie. Poszukując atrakcji warto odwiedzić oficjalny serwis turystyczny Pomorskie.travel - to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł inspiracji.
4. Aktywny wypoczynek
Pomorskie to idealny region dla każdego, kto kocha aktywnie spędzać czas, niezależnie w jakiej formie. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się tu sporty wodne – mariny żeglarskie funkcjonują w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, natomiast najlepsze warunki do kitesurfingu i windsurfingu można znaleźć na Zatoce Puckiej. Rozległe lasy zachęcają do uprawiania joggingu czy nordic walking, świetnie rozbudowane są ścieżki rowerowe, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Natomiast rzeki takie jak Słupia czy Łupawa zapewnią wiele emocji kajakarzom.
5. Olbrzymia ilość atrakcji
Tak różnorodnej i rozbudowanej sieci atrakcji nie znajdziemy chyba nigdzie indziej w Polsce. Mamy tu mnóstwo zabytków, niezwykle ważne miejsca historyczne, a do tego mnóstwo możliwości spędzania czasu nad wodą czy w lesie. Portal Dzieckowpodrozy.pl docenił Pomorskie, uznając je za jeden z najbardziej przyjaznych regionów dla rodzin z dziećmi. Mogą one tu odwiedzić centra nauki – m.in. Experyment w Gdyni czy Centrum Hewelianum w Gdańsku, rodzinne parki rozrywki, jak Łeba Park czy Sea Park w Sarbsku, zoo w Gdańsku, Akwarium w Gdyni, kompleks rekreacyjny Kaszubskie Oko z wieżą widokową w Gniewinie czy Centrum Edukacji i Promocji Regionu z najdłuższą deską na świecie w Szymbarku. Poza tym działają tu liczne aquaparki, m.in. w Sopocie czy Redzie, parki linowe, parki trampolin, zewnętrzne place zabaw i kryte sale zabaw.
6. Najpiękniejsze plaże
Nie da się ukryć, że wielu turystów na Pomorze przyjeżdża właśnie po to, by móc opalać się na pięknych piaszczystych plażach. I trudno im się dziwić, bo takich plaż nie ma nigdzie indziej. Nieważne, czy będzie to posiadająca doskonałe zaplecze i infrastrukturę tętniąca życiem plaża w Sopocie czy prawie bezludna plaża w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Każda ma swój urok i każdy może znaleźć tu coś dla siebie.
7. Tematyczne Szlaki Turystyczne
Opisywanie atrakcji i grupowanie je, tworząc szlaki, to najlepszy sposób, żeby udostępnić każdemu to, co naprawdę go interesuje. Pomorskie specjalizuje się w takich szlakach, a ma wiele do zaprezentowania. Wspaniałe punkty widokowe na Szlaku Latarni Morskich, potężne budowle na Szlaku Zamków Gotyckich, zabytkowe bunkry i schrony na Szlaku Fortyfikacji w Helu, niesamowitą myśl techniczną na Szlaku Zabytków Hydrotechniki i o wiele więcej. Ciekawostką jest gdański Szlak Lwa Heweliona przeznaczony dla dzieci.
8. Trójmiasto
Żyjące w symbiozie 3 nadmorskie miasta – Gdańsk, Sopot i Gdynia – doskonale się uzupełniają, tworząc wyjątkowo różnorodną i atrakcyjną ofertę dla każdego turysty, i to bez względu na porę roku. Dzięki temu przyjeżdżając do jednego z nich, zyskujemy dostęp do atrakcji wszystkich trzech. Gdańsk zapewnia nam wspaniałe zabytki i bogatą ofertę kulturalną, Gdynia urzeka swoją nowoczesnością i przywiązaniem do morza, a Sopot to miejsce odpoczynku i zabawy. Jeśli zsumujemy wszystkie dostępne tu możliwości spędzania wolnego czasu, to wyjdzie nam, że musielibyśmy spędzić tu przynajmniej rok, żeby skorzystać chociaż z części z nich.
9. Kulinaria
Bogata tradycja kulinarna Pomorza obecnie spotyka się nowoczesną kuchnią, tworząc niezwykłe połączenie. Obok istniejących i przekazywanych sobie od wieków przepisów można natrafić tu dziś na wiele modnych dań z kuchni całego świata. To pozwala stworzyć niezwykłą różnorodność, z której każdy może czerpać dla siebie. Tylko od niego zależy, czy wybierze wysublimowaną restaurację przy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie czy regionalną kuchnię w jednej z karczm na kaszubskiej wsi. Ważne, że dzięki miejscowym produktom można tu liczyć na najwyższą jakość i prawdziwy smak regionu. Amatorzy dobrego jedzenia powinni poszukać restauracji na szlaku „Gdańsk-Pomorskie Culinarny Prestige”.
10. Komunikacja
W związku z prężnie działającym Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a także rozbudowaną siecią połączeń kolejowych Express InterCity Premium („Pendolino”) dojazd na Pomorze jest szybki i komfortowy. Komunikacja wewnątrz regionu pozwala na wygodne podróżowanie i korzystanie z wielu atrakcji w wielkich i mniejszych miastach oraz na wsiach. Podróżowanie Szybką Koleją Miejską, która kursuje między Gdańskiem a Lęborkiem czy Pomorską Koleją Metropolitalną łączącą Trójmiasto z południowymi Kaszubami może być zresztą przyjemnością samą w sobie, bo w trakcie jazdy za oknem pojawiają się piękne widoki.