15 miejsc w Europie, których jeszcze nie odkryły tłumy
Poruszając się po Europie utartym szlakiem często pomijamy miejsca, które w niczym nie ustępują im swoją urodą. Nie zawsze musi być to Berlin, Paryż czy Rzym. Amerykański serwis Lifehack opublikowała listę 15 miejsc, do których nie przyjeżdżają tłumy, a które zachwycają architekturą czy atrakcjami. W zestawieniu doceniono także polskie miasto!
Poruszając się po Europie utartym szlakiem często pomijamy miejsca, które w niczym nie ustępują urodą tym słynniejszym. Nie zawsze musi być to Berlin, Paryż czy Rzym. Amerykański serwis Lifehack opublikował listę 15 miejsc, do których nie przyjeżdżają tłumy, a które zachwycają architekturą czy atrakcjami. W zestawieniu doceniono także polskie miasto!
Choć popularniejszymi wakacyjnymi kierunkami są Majorka i Ibiza, najlepszymi plażami na Balearach może pochwalić się sporo od nich mniejsza Formentera. Nazywa się ją "ostatnim rajskim zakątkiem na Morzu Śródziemnym" i nie ma w tych słowach wiele przesady. Kilometry białego piasku oraz turkusowa, czysta woda przypominają krajobrazem Karaiby czy Malediwy. Żeby zakosztować tam kąpieli słonecznej, nie trzeba rezerwować wczasów na wyspie - dotrzemy tam również drogą morską z Ibizy.
if/pw
Palmanova, Włochy
Palmanova znajduje się w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Ma kształt idealnej gwiazdy czy płatka śniegu. Została założona 7 października 1593 roku, a autorem projektu był Vincenzo Scamozzi, wenecki architekt, autor wielu kościołów, placów i rezydencji. Miastu nadano kształt dziewięcioramiennej gwiazdy - formy znanej z architektury militarnej.
Ronda, Hiszpania
W zestawieniu nie zabrakło także malowniczego miasteczka Ronda, które znajduje się w hiszpańskiej Andaluzji, około 100 km na północny-zachód od Malagi. Zamieszkuje je 35 tys. osób. O jego niezwykłości decyduje przede wszystkim położenie. Miejscowość zbudowano na wznoszących się na wysokość 750 m n.p.m. obłych skałach. Rondę przecina monumentalny 100-metrowy most Puento Nuevo, wzniesiony w 1793 roku.
Bibury, Wielka Brytania
Bibury, malownicza angielska wieś, znajduje się w hrabstwie Gloucestershire, 120 km na zachód od Londynu. Jej wizerunek widnieje na wewnętrznej okładce paszportów obywateli Wielkiej Brytanii. Słynie z charakterystycznych domów w kolorze miodu, ze stromymi dachami. Wraz z otaczającą je zielenią tworzą wyjątkowo uroczy obrazek. Nic dziwnego, że wiele osób nazywa Bibury najpiękniejszą wioską nie tylko w Anglii, ale także na świecie.
Siena, Włochy
Choć Siena pozostaje trochę w cieniu Florencji, dla wielu jest ona o wiele piękniejsza i ciekawsza niż stolica regionu. Zachowała się tu do dziś antyczna struktura miasta, a stara część od 1995 roku widnieje na liście UNESCO. Zabytków jest tak wiele, że jednodniowy pobyt pozwoli nam zobaczyć tylko część z nich. Najsłynniejsza atrakcja to katedra z XII wieku oraz rynek główny Piazza del Campo. W Sienie odbywa się też słynne Palio di Siena - wyścig konny, którego tradycja sięga średniowiecza.
Tallin, Estonia
Stare Miasto stolicy Estonii, choć słabo widoczne na turystycznej mapie Europy, przez ekspertów często jest wskazywane jako najpiękniejsze nad Bałtykiem. Średniowieczna zabudowa Tallina wznosi się na wzgórzu nad portem. Pomiędzy pozostałościami murów obronnych i strzelistymi wieżami kościołów biegną brukowane, kręte uliczki wiodące na rynek.
Maribor, Słowenia
Kolejną propozycją jest *Maribor *- drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii. Pięknie położone nad rzeką Drawą jest mniej więcej wielkości naszego Zamościa. Spacer po wąskich uliczkach Starego Miasta na długo zapadnie nam w pamięci. W 2012 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury.
Anglia Wschodnia, Wielka Brytania
Amerykanie zachęcają także do odwiedzenia Anglii Wschodniej, krainy obejmującej hrabstwa Norfolk i Suffolk. Często zalicza się do niej także Cambridgeshire oraz Essex. Miejsce nie jest turystycznym hitem, choć tutejsze plaże mogłyby śmiało konkurować z najpiękniejszymi na Wyspach. Odbywa się tu także wiele festiwali i koncertów w plenerze.
Turku, Finlandia
Położone u ujścia rzeki Aurajoki, Turku znajduje się w południowo-zachodniej Finlandii. Jest to najstarsze fińskie miasto, które do 1812 roku było stolicą kraju. Do dziś możemy tu podziwiać kilkadziesiąt zabytków, w tym XIII-wieczny zamek. Tutejszy uniwersytet, na którym uczą się studenci z całego świata, został założony w 1640 roku.
Lewis i Harris, Wielka Brytania
*Lewis i Harris *jest największą wyspą Szkocji. W tym miejscu pokryte białym piaskiem plaże, skaliste fiordy, jedne z najstarszych na świecie formacje skalne i turkusowy kolor morza tworzą niezapomniany krajobraz. Do tego w północnej części wyspy, w Callanish, można podziwiać przypominające legendarne stojące megality.
Łódź, Polska
W amerykańskim zestawieniu znalazła się także Łódź, trzecie miasto w Polsce pod względem ludności. To nie lada gratka dla fanów kinematografii - jest jednym z najpopularniejszych polskich miast służących jako plan filmowy. Władze starają się rewitalizować wiele obiektów pofabrycznych, które jeszcze niedawno tętniły swoim produkcyjnym życiem. Wspaniałym przykładem jest centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura.
Muhu, Estonia
W zestawieniu pojawiła się także estońska Muhu, będąca trzecia pod względem wielkości wyspą w Estonii. Jej powierzchnia i przylegających do niej kilkunastu mikrowysepek wynosi niecałe 200 km kw. Najważniejszymi miejscowościami są portowe Padaste i Kuivastu oraz położona w środkowej części wyspy Liiva.
Edynburg, Wielka Brytania
Malowniczo położony na wzgórzach Edynburg *jest wizytówką *Szkocji i rajem dla tych, którzy uwielbiają otwarte przestrzenie, wzgórza, wrzosowiska, jeziora i zabytki. Z Princess Street, głównej alei handlowej, roztacza się widok na jeden z najpotężniejszych zamków Wysp Brytyjskich. *Edynburg *jest na tyle małym miastem, że w obrębie centrum można spokojnie poruszać się pieszo.
Utrecht, Holandia
Odwiedzający Holandię zwykle kierują swoje kroki do Amsterdamu lub Rotterdamu. Niesłusznie pomijany *Utrecht *może stanowić alternatywę dla tych, którzy cenią sobie niderlandzki klimat bez tłumu turystów. Podczas zwiedzania nie można ominąć najsłynniejszego zabytku, jakim jest Katedra Świętego Marcina z XIII wieku. Koniecznie też trzeba się wybrać na romantyczną wycieczkę gondolą i spróbować lokalnego sera.
Marsylia, Francja
Marsylia to drugie pod względem wielkości miasto we Francji, które w 2013 roku obok Koszyc było Europejską Stolicą Kultury. Może się pochwalić m.in. przerobioną na centrum sztuki fabryką tytoniu czy Muzeum Cantini z arcydziełami Picassa i Miro. Różnorodność kulturowa, wspaniała historia i bogate życie nocne to tylko niektóre atuty, dla których warto odwiedzić ten prawdziwy skarb południa Francji.
if/pw