Trwa ładowanie...
d2vvoo9

494 m strachu. Spacer najdłuższym wiszącym mostem na świecie

Został otwarty w wakacje, by zachęcić turystów do odwiedzenia kantonu Valeis w południowej Szwajcarii. Sukces okazał się spektakularny. W pobliżu miejscowości Randa, gdzie inżynier Theo Lauber stworzył najdłuższy na świecie most wiszący, tłumy walą drzwiami i oknami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Most w okolicy alpejskiej wioski Randa liczy 494 m i wisi 85 m nad ziemią
Most w okolicy alpejskiej wioski Randa liczy 494 m i wisi 85 m nad ziemią (Materiały prasowe, Fot: www.zermatt.ch)
d2vvoo9

Z daleka przypomina srebrny łańcuszek zarzucony na przepiękny krajobraz roztaczający się wokół alpejskiej wioski Randa. Z bliska jest równie romantycznie, bowiem spacer po ażurowej konstrukcji i jej poszczególnych ogniwach wielu przyprawia o szybsze bicie serca.

    www.zermat.ch
(www.zermat.ch, Fot: www.zermatt.ch)

Za powstaniem najdłuższego wiszącego na świecie mostu stoi inżynier Theo Lauber. To on jest odpowiedzialny za wszystkie pomiary i na nim spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo struktury. Bez obaw – nie bez przyczyny nazywają go "panem Mostowym" , ma w swoim CV już 34 tego typu realizacji.

    www.zermat.ch
(www.zermat.ch, Fot: www.zermat.ch)

Most Laubera liczy 494 m i wisi 85 m nad ziemią. W momencie otwarcia, które nastąpiło w tegoroczne wakacje, zdeklasował dotychczasowego rekordzistę – most Reutte w Austrii, który ma 403 m. Ale za to jest zawieszony 110 m nad ziemią, więc pod tym względem bije na głowę szwajcarską konstrukcję.

    Youtube.com
(Youtube.com, Fot: GoneGone)

Na spacer ażurowym gigantem trzeba zarezerwować ok. godzinę. Tym, którzy się boją, radzi się zwykle, żeby maszerowali z zamkniętymi oczami. Ale nie warto. Bo widoki są powalają na kolana. Wioska Randa jest położona na wysokości 1407 m n.p.m., w odległości 6 km od Zermatt, słynnego szwajcarskiego kurortu, gdzie zjeżdżają wszyscy, którzy chcą podziwiać wyniosłe oblicze Matterhornu. Jest na co patrzeć!

Zobacz też: Pies, który lata na paralotni

d2vvoo9

Podziel się opinią

Share
d2vvoo9
d2vvoo9