5 miejsc idealnych dla rowerzystów

Myślałeś o wyciecze rowerowej, ale nie wiesz, gdzie warto pojechać? Sprawdź najciekawsze trasy rowerowe w Polsce.

5 miejsc idealnych dla rowerzystów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Dariusz Leszczyński

04.06.2017 | aktual.: 04.06.2017 14:40

Pomorze

Nad morze rowerem? Czemu nie! Na dwóch kółkach dotrzemy do miejsc trudno dostępnych, zwiedzimy miasta, porty, latarnie morskie. Trasa rowerowa wzdłuż wybrzeża wynosi około 600 km. Swój początek ma w Świnoujściu, następnie Hel, Trójmiasto, Krynica Morska, meta w Gronowie. Jeśli wycieczka rowerowa ma być tylko dodatkiem do naszego urlopu, radzimy wybrać jeden z wielu krótkich odcinków tej trasy.

Ciekawą propozycją jest też szlak rowerowy USB, czyli Ustka – Słupsk – Bytów. Jego całkowita długość wynosi 86 km. Pokonując tę trasę, warto zwiedzić Rezerwat Buczyna nad Słupią, zabytkową Zagrodę Albrechta, jeziora na południe od Krzyni oraz zabytkowe elektrownie wodne na rzece Słupi.

Bardziej zaprawionym w boju rowerzystom polecamy z kolei Międzynarodowy Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku. Zwany inaczej Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim, biegnie przez wszystkie kraje basenu Morza Bałtyckiego oraz liczy ponad 8 tys. km długości. A wzdłuż szlaku? Piękne krajobrazy, lasy, jeziora oraz wiele interesujących zabytków. Zdecydowanie polecamy!

Roztocze

Obraz
© Shutterstock.com | woyzeck

Idealnym miejscem na wycieczki rowerowe jest Roztocze. Ten przepiękny region naszego kraju oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Piękne krajobrazy, cisza i spokój, a do tego wiele urozmaiconych tras dostosowanych do potrzeb rowerzystów. Z pewnością rowerową stolicą tego miejsca jest Józefów – siedziba Józefowskiej Kawalerii Rowerowej. Szczególnie polecamy trasę rowerową wzdłuż Ziemi Józefowskiej. Szlak pełen jest pagórków, pól i lasów. Jego część prowadzi również asfaltowymi lub utwardzonymi drogami przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej.

Warto pamiętać również o oznaczonym kolorem czerwonym Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza, który wiedzie od Kraśnika, aż do Lwowa. Ze względu na zabytki oraz walory przyrodnicze szlak jest bardzo atrakcyjny i chętnie wybierany przez turystów. Podzielony został na trzy etapy, a jego całkowita długość to 266 km.

Beskid Śląski

Obraz
© Shutterstock.com | Tomi Mika

Beskid Śląski to miejsce idealne do uprawiania kolarstwa górskiego oraz downhillu. Interesującą, choć wymagającą dobrej kondycji i odpowiedniego roweru, propozycją jest wjazd na najwyższy szczyt – Skrzyczne, położony na wysokości 1257 m.n.p.m. Choć ów wjazd może się okazać nie lada wyzwaniem, warto spróbować, gdyż na górze zastaniemy piękną trasę widokową biegnącą przez Malinową Skałę. Trasa wiodąca od Przełęczy Staropolskiej przez Skrzyczne do Białego Krzyża ma około 17 km długości i 614 m przewyższenia. Polecamy również trasę prowadzącą z Wisły pod Stożek Wielki.

Bieszczady

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | Tomasz Kuran

Świetnym pomysłem na wypoczynek w Bieszczadach jest wycieczka rowerowa. Tamtejsze drogi stanowią bowiem istny raj dla amatorów dwóch kółek. Masz ochotę na wycieczkę śladami dawnych wsi pogranicza? Szlak składa się z trzech tras o długości: 35, 20 oraz 15 km. Pierwsza z nich przebiega przez tereny o małym zasiedleniu. Rozpoczyna się w Wojtkówce i wiedzie kolejno przez: Jureczkową, Kwaszeninę, Arłamów, Jamnę Górną, Jamnę Dolną, Trójcę, Łomną, Grąziową, Wojtkową i Wojtkówkę. Druga prowadzi wokół rezerwatu przyrody Na Opalonym, trzecia, najkrótsza, swój początek również ma w Wojtkówce, a następnie prowadzi przez takie miejsca jak: Jureczkowa, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Drzewa i krzewy parku podworskiego" w Jureczkowej, Rezerwat Chwaniów, Chwaniów, Wojtkówka.

Nieco trudniejszą trasą, przeznaczoną dla bardziej doświadczonych rowerzystów, jest międzynarodowy szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka. Na terenie naszego kraju biegnie on od Przełęczy nad Radoszycami poprzez Radoszyce, Komańczę, Szczawne, Wysoczany, Poraż, Zagórz, Sanok, Załuż, Tyrawę Wołoską, Rozpucie, Ropienkę Górną, Wojtkówkę, Jureczkową, Krościenko, aż do granicy państwa. Na trasie szlaku ustawiono 20 tablic informacyjnych i 80 z cytatami ze Szwejka.

Wielkopolska

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | MOs810

Szczególnie polecamy Szlak Stu Jezior – jedną z pierwszych tras rowerowych w Wielkopolsce. Biegnie on drogami o małym natężeniu ruchu, napotkamy tu także kilka pagórkowatych oraz piaszczystych odcinków. Szlak o długości 110 km nie bez powodu uważany jest za jedną z najpiękniejszych tras widokowych. Z pewnością warto zobaczyć: Kiekrz, Szamotuły, Ostrogród, Chrzypsko Wielkie, Sieraków oraz pobliską Puszczę Notecką, Chalin czy Międzychód. Nie zapominajmy, że Wielkopolska słynie z malowniczych krajobrazów pojeziernych. Szlak Stu Jezior obejmuje również Jezioro Kierskie, Jezioro Wielkie, Jezioro Zajączkowskie czy Jezioro Psarskie. Dodatkowo trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1, wiodącym z Calais do Petersburga.

Źródło artykułu:nocowanie.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)