7 najciekawszych podwodnych atrakcji

7 najciekawszych podwodnych atrakcji
Źródło zdjęć: © Blue Sky Travel Egypt, All Rights Reserved by flickr.com

Zatopione zabytki, wraki, a nawet całe miasta rozbudzają wyobraźnię podróżników na całym świecie. Czasem przyczyny ich zniknięcia pod powierzchnią wody są znane, zdarza się jednak, że przez lata pozostają tajemnicą. Oto najciekawsze podwodne atrakcje, które znajdują się w różnych miejscach naszej planety.

Zatopione zabytki, wraki, a nawet całe miasta rozbudzają wyobraźnię podróżników na całym świecie. Czasem przyczyny ich zniknięcia pod powierzchnią wody są znane, zdarza się jednak, że przez lata pozostają tajemnicą. Oto najciekawsze podwodne atrakcje, które znajdują się w różnych miejscach naszej planety.

Wschodnia część portu w Aleksandrii od dawna cieszy się zainteresowaniem archeologów oraz rządnych przygód nurków. Uważa się, że to właśnie tam znajdują się pozostałości słynnego pałacu Kleopatry oraz latarni z Faros - jednego z 7 cudów starożytnego świata. Pod wodą można zobaczyć również niewielki posąg faraona datowany na IV lub V wiek p.n.e., gigantyczną kamienną głowę, która podobno przedstawia twarz syna Kleopatry i Juliusza Cezara - Cezariona, posąg sfinksa czy pokryte hieroglifami ruiny świątyń.

at/if

1 / 6

Pavlopetri, Grecja

Obraz
© www.historyextra.com

U wybrzeży Lakonii w południowej części Peloponezu znajduje się prawdopodobnie najstarsze znane naukowcom zatopione miasto na świecie. Pavlopetri liczy sobie co najmniej 3 tys. lat, a to, co można zobaczyć ok. 3-4 metrów pod powierzchnią wody jest doprawdy imponujące - dwupiętrowe domy, ulice, ogrody i dziedzińce, a także skomplikowany system kanalizacji, który niewiele różni się od współczesnych rozwiązań technicznych. Pavlopetri będzie pierwszym zatopionym miastem, które zostanie zbadane cyfrowo w trzech wymiarach.

2 / 6

Mahabalipuram, Indie

Obraz
© mojotrotters, Licencja Creative Commons, flickr.com

Uważa się, że do kompleksu świątyń Mahabalipuram w południowych Indiach należy siedem sanktuariów, z których sześć znajduje się całkowicie pod wodą. Nurkowie odkryli pozostałości ścian, równo przycięte bloki oraz wiele starożytnych artefaktów. W 2004 roku w wyniku cofnięcia się fal tsunami oczom turystów ukazały się ruiny zatopionych świątyń. Archeologowie prowadzący prace na tym terenie potwierdzili, że pod wodą znajduje się co najmniej jedna świątynia, która jest znacznie większa od tej, która stoi nad brzegiem oceanu.

3 / 6

Okinawa, Japonia

Obraz
© jpatokal, Licencja Wikipedia Commons

U wybrzeży Okinawy w czasie turystycznej wyprawy podwodnej w 1985 roku odkryto niezwykły pomnik, który ma ok. 180 metrów szerokości i ok. 28 metrów wysokości. Powstanie obiektu pokrytego nieznanym pismem datuje się na 10 tys. lat p.n.e., co czyni go starszym o ponad 5 tys. lat od piramid w Egipcie. Budowla jest na tyle zagadkowa, że od chwili odkrycia zaczęły krążyć wokół niej teorie spiskowe, a jej konstrukcję przypisywano istotom pozaziemskim. Jeśli badania się potwierdzą, to Yonaguni-Jima może się okazać najstarszym dowodem na istnienie cywilizacji w tym rejonie.

4 / 6

Port Royal, Jamajka

Obraz
© Christian y Sergio, Licencja Creative Commons, flickr.com

W XVII wieku Port Royal na Jamajcebył ostoją piractwa i bezprawia na Morzu Karaibskim. To tam ściągali piraci z całego cywilizowanego świata, a legenda otaczająca to miejsce przeniknęła do popkultury. W 1692 roku tsunami spowodowane przez potężne trzęsienie ziemi zatopiło większą część miasta zabijając, według przekazów, ok. 2000 osób. Obecnie pod wodą można podziwiać setki wraków zatopionych okrętów, wybrukowane ulice czy budynki. Do najciekawszych skarbów znalezionych w zatopionym mieście należy zegarek kieszonkowy z 1686 roku, który zatrzymał się o godzinie 11:43.

Na zdjęciu: tzw. Śmiejący się Domek uszkodzony przez trzęsienie ziemi w XVII wieku.

5 / 6

Baje, Włochy

Obraz
© www.montediprocida.com

Baje, starożytne uzdrowisko nad Zatoką Neapolitańską znalazło się pod wodą w wyniku licznych trzęsień ziemi. Zatopione zostały liczne budynki, m.in. wille Nerona i Cezara. Pod powierzchnią można zobaczyć fragmenty posągów oraz misterne mozaiki, które oparły się działaniu czasu.

6 / 6

Atol Chuuk, Mikronezja

Obraz
© mattk1979, Licencja Creative Commons, flickr.com

W 1944 roku amerykańska marynarka wojenna w okolicach atolu Chuuk (Mikronezja)
zaatakowała japońską flotę, czego skutkiem było zatopienie ok. 50 jednostek pływających i ponad 250 samolotów. Cmentarzysko statków znane jest teraz pod nazwą Floty-Widmo z atolu Truck i uchodzi za najlepsze na świecie miejsce do nurkowania pośród wraków. Wiele okrętów było wypełnionych drogocennym sprzętem, co sprawia, że wyprawa w ten rejon to dosłowne zanurzenie się w wehikule czasu.

Na zdjęciu: działa niszczyciela Sankisan Maru

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)