7 świętych miejsc w Birmie, które warto zobaczyć
Birma to kraj, który ma kolor szczerego złota - dachy pagód, posągi Buddy, a nawet pozornie zwykłe skały ociekają od tego cennego kruszcu. To kraj, w którym religii oddaje się wszystko, co najcenniejsze. Birma zachwyca krajobrazami, architekturą i samymi ludźmi. W marcu br. Europejska Rada ds. Turystyki i Handlu, skupiająca przedstawicieli 27 krajów Unii Europejskiej, wytypowała ten kraj jako najciekawszy kierunek 2014 roku. Gdzie znajdziemy miejsca, w których duchowość łączy się z materią, a posągi traktuje się jak żywe istoty? Sprawdźcie!
Atrakcje Birmy - Złota Skała
Birma to kraj, który ma kolor szczerego złota - dachy pagód, posągi Buddy, a nawet pozornie zwykłe skały ociekają kruszcem. To kraj, w którym religii oddaje się wszystko, co najcenniejsze. Birma zachwyca krajobrazami, architekturą i samymi ludźmi. W marcu br. Europejska Rada ds. Turystyki i Handlu, skupiająca przedstawicieli 27 krajów Unii Europejskiej, wytypowała ten kraj jako najciekawszy kierunek 2014 roku. Gdzie znajdziemy miejsca, w których duchowość łączy się z materią, a posągi traktuje się jak żywe istoty? Sprawdźcie!
Złota Skała, czyli inaczej Pagoda Kyaiktiyo. Ma 7 metrów wysokości i wznosi się na szczycie granitowego głazu pokrytego płatkami złota. Legenda z nią związana mówi, że Budda odwiedził Króla Thaton i przy okazji podarował obecnym tam trzem eremitom po dwa swoje włosy. Jeden z nich - Tissa - ukrył otrzymane relikwie w węźle swych włosów, pod czapką. Gdy jego życie dobiegało końca zaczęto go namawiać aby oddał otrzymane włosy. Chciano umieścić je w świątyni, żeby stały się dostępnym dla wszystkich obiektem czci. Tissa zgodził się, jednak zażądał, aby stworzyć dla nich kamienny relikwiarz w kształcie głowy. I tak właśnie miała powstać Złota Skała. Niektórzy wierzą także, że skała od zawsze unosiła się delikatnie nad krawędzią, aż do czasów współczesnych, kiedy to nastąpił upadek obyczajów i moralności, przez co skała także opadła na ziemię.
Travel Channel/at/if
Atrakcje Birmy - świątynia Shwenandaw
Shwenandaw to historyczna świątynia buddyjska, zlokalizowana w mieście Mandalaj. Została ona wybudowana w 1880 roku przez króla Thibaw Min. Było to tuż przed śmiercią jego ojca, króla Mindon Min. Z tego też powodu budynek został zburzony - wierzono, że jest nawiedzony przez ducha zmarłego króla. Dopiero w 1883 roku został on odbudowany i poświęcony jego pamięci. Obecnie jest to najbardziej fascynujący i znany zakon buddyjski na świecie. Żyjący tu mnisi podporządkowali swoje życie restrykcyjnym zasadom i zgodzili się na dokładne zaplanowanie każdej minuty ich dnia. To, co przyciąga i fascynuje turystów to ich rytuały posiłków, tylko jeden w ciągu całego dnia, oraz sesje medytacji. Oprócz możliwości obserwowania jak żyją tak niesamowicie religijni ludzie i zrobienia naprawdę inspirujących zdjęć, można także czasem z którymś z mnichów porozmawiać o duchowym wymiarze naszego życia.
Atrakcje Birmy - świątynia Szwedagon
Szwedagon to świątynia buddyjska w Rangunie, byłej stolicy Birmy. Powszechnie uważa się, że została wybudowana 2500 lat temu na zlecenie króla Okkalapy. Jedno z najświętszych miejsc w Birmie jest miejscem kultu religijnego, a turyści tak jak i tubylcy przybywają z różnych stron świata, aby podziwiać kunszt tej budowli. Przechowywane są tu niezliczone ilości skarbów - złoto, kruszce, biżuteria i kosztowności. Jednak to, co przyciąga tak wielu mieszkańców kraju to... dokładnie 8 włosów Buddy Gotam! Budowla pokryta jest złotem i kosztownymi kamieniami. W samej kopule znajduje się około 4 tysięcy diamentów!
Atrakcje Birmy - światynia Mahamuni
Świątynia Mahamuni to jedna z najważniejszych świątyń w Birmie. Zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części państwa. Jest ona ważnym miejscem dla Birmańczyków z powodu wykonanego z brązu wizerunku Buddy Mahamuni. Tak duże znaczenie tego posągu wynika z wiary, że jest to jedyna istniejąca dokładna podobizna Buddy. Wiążą się z nią także liczne rytuały, a najważniejszy z nich to rytuał mycia twarzy posągu. Ceremonia rozpoczyna się codziennie o 4:00 rano. Uczestniczy w niej starszy mnich z klasztoru Mahamuni oraz pięciu świeckich mężczyzn, którzy mu pomagają. Cała ceremonia trwa godzinę, a po niej wszyscy zebrani modlą się do Bogini Ziemi biorąc ją za świadka spełnienia dobrego uczynku. Rytuał ten ma szczególnie uroczysty charakter podczas pełni.
Atrakcje Birmy - świątynia Ananda
Świątynia Ananda zlokalizowana w Bagan. Jest jedną z czterech ostatnich świątyń tego miasta. Została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1975 roku, ale całkowicie ją odbudowano, przywracając jej dawny blask. Według legendy, została stworzona przez 8 mnichów, którzy podróżowali po Himalajach i znaleźli tam małą jaskinię, która okazała się idealnym miejscem do medytowania. Gdy wrócili do Bagan, przedstawili królowi pomysł stworzenia świątyni, a dzięki swoim zaawansowanym zdolnościom medytacyjnym umożliwili mu doświadczenie przyjemnego chłodu towarzyszącemu Himalajom. Król był zachwycony i poprosił mnichów o stworzenie świątyni, w której panowałaby podobna temperatura. Gdy skończono budowę Anandy, król rozkazał zabić budowniczych, aby mieć pewność, że nigdzie indziej na świecie nie powstanie podobna budowla.
Atrakcje BIrmy - Wzgórze Mandalaj
Mandalaj to góra o wysokości 240 metrów, u podnóża której znajduje się miasto Mandalaj. Według wierzeń, podczas swojej wizyty na wzgórzu, Budda przepowiedział, że u jej stóp powstanie wielkie miasto. Na samym szczycie znajduje się świątynia Sutaungpyei, co dosłownie oznacza świątynię spełniającą marzenia. Dla wszystkich wytrwałych, którzy nie zniechęcili się wchodzeniem po wielu, wielu schodach na sam szczyt, czeka niespodzianka. Panorama rozciągająca się z góry jest niesamowita, a zachód słońca przyciąga setki turystów każdego wieczora.
Atrakcje Birmy - klasztor Puppa
Puppa, czyli z angielskiego Popa, to wygasły wulkan znajdujący się w centralnej części Birmy. Na południowy zachód od szczytu znajduje się komin wulkaniczny, na którego szczycie wybudowano klasztor buddyjski. Mieszkańcy Birmy wierzą, że jest to siedziba 37 natów (bóstw). Dwa razy do roku, w trakcie świąt, które wypadają podczas pełni księżyca na przełomie maja i czerwca oraz listopada i grudnia, tysiące pielgrzymów wspina się na szczyt, aby czcić i modlić się do swoich bogów. Zakazane jest ubieranie się wtedy w czarne, czerwone lub zielone ubrania ponieważ według legend może to rozzłościć natów. _ Więcej fascynujących informacji o Birmie, ale także o innych zakątkach świata można dowiedzieć się oglądając program "Obieżyświat" na kanale Travel Channel. Premiery w środy o godzinie 20:00, powtórki codziennie o 6:00. _
Travel Channel/at/if