Trwa ładowanie...
dy7v3kl

Abruzja

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

EUR

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Abruzja jest regionem w środkowych Włoszech pięknie położonym między Apeninami a Morzem Adriatyckim.

Abruzja – informacje ogólne

Abruzja leży w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, na tej samej wysokości geograficznej co Rzym. Abruzja graniczy z innymi regionami: Marche, Lacjum i Molise. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu Abruzja jest regionem przemysłowo-rolniczym. Dominuje uprawa zbóż i winorośli oraz hodowla bydła i owiec. Z morza wydobywane są owoce morza, a z rzek przepływających przez Abruzję (Vomano, Pescarę, Sangro i Trigno) węgorze oraz szczupaki.

W regionie znajdują się cztery prowincje: L'Aquilla, Chieti, Pescara i Teramo. Główna siedziba Abruzji jest zlokalizowana w L'Aquili.

Abruzja – położenie i pogoda

Abruzja zajmuje powierzchnię 10794 km2. Teren regionu jest głównie górzysty, ponieważ Abruzja jest położona między Morzem Adriatyckim a Apeninami, w których najwyższy szczyt do Como Grande (2914 m n.p.m.).

Do Abruzji warto wybrać się latem, ponieważ wtedy notowana jest najwyższa temperatura (21,9 stopni), a opady wynoszą ok. 59 mm.

Abruzja – miasta i zabytki

  • Pescara – stolica prowincji Pescara położona nad Morzem Adriatyckim. Warto zobaczyć Katedrę San Cetteo, muzeum Gabriele d'Annunzio (poety i prozaika) oraz most dla pieszych i rowerzystów w kształcie żagla;
  • L'Aquila – stolica regionu. Warto zobaczyć średniowieczny plac Piazza del Duomo oraz romańskie kościoły m.in. Santa Maria di Collemaggio, San Pietrico di Coppito czy Santa Maria di Paganica. Do głównych symboli miasta zaliczana jest La Fontanna delle 99 Canelle - fontanna posiadająca 99 głów wypluwających wodę;
  • Sulmona – miasto rodzinne Owidiusza znajduje się w centralnej części Abruzji. W Sulmonie produkuje się słynne cukierki confetti z migdałami oblanymi czekoladą, które są wręczane jako podarunek gościom weselnym.

Abruzja – atrakcje turystyczne

  • Parki wodne w Vasto i Tortoreto – w olbrzymich aquaparkach zarówno dzieci, jak i dorośli będą zadowoleni z przygotowanych atrakcji;
  • Sanktuaria Manopello i Lanciano – w kościele w Manopello znajduje się całun z odbitą zakrwawioną twarzą Chrystusa. Natomiast w Lanciano – relikwiarz z ciałem i krwią Chrystusa;
  • Rezerwat Calanchi di Atri – zajmuje powierzchnię 380 ha. Ma status oazy WWF (World Wild Fund for Nature). Można tutaj podziwiać błotniste strumienie oraz zamieszkujące rezerwat jeżozwierze;
  • Turniej rycerski Giostra Cavalleresca organizowany w Sulmonie.

Abruzja – lokalne potrawy

Kosztując lokalnych potraw z regionu Abruzji warto być ostrożnym, ponieważ większość dań przyprawionych jest strąkami chilli nazywanymi diavolino. Podstawą do komponowania potraw stanowi makaron, mięso oraz warzywa. Warto spróbować agnello all' uovo e limone, czyli jagnięciny z jajem i cytryną, spaghetti z czosnkiem, olejem i peperoncino oraz małą mozarellę z szafranem. Przepyszne jest również salami z wieprzowiny – Campotosto nazywane mortadellina oraz salsicce di fegato pazzo, czyli kiełbaski z wątróbki z dodatkiem miodu i górskich przypraw.

Wśród słodyczy królują confetti oraz torrone – orzechy w polewie czekoladowej. Natomiast po posiłku warto napić się likieru Centerbe.

Abruzja – noclegi

W Abruzji najlepiej zarezerwować nocleg w nadmorskich miejscowościach, które słynną z pięknych piaszczystych plaż. Ceny za jedną noc rozpoczynają się od 60 pln. Z kolei siedmiodniowy pobyt może nas wynieść nawet 1200 pln.

Abruzja – jak się dostać?

Do Abruzji najszybciej dostaniemy się samolotem. Najbliższe lotnisko, które obsługuje loty z Polski znajduje się w Rzymie (Lotnisko Rzym Ciampino lub Rzym Fiumicino).

Dobrym rozwiązaniem jest również podróż samochodem, która trwa ok. 20 godzin. Z Warszawy należy kierować się drogą A67 do Piotrkowa Trybunalskiego, E57 do Częstochowy, a następnie przez Śląsk drogą A1 do Ołomuńca i E 462 do Brna. Na kolejnym etapie trasy należy kierować się na Wiedeń, a ze stolicy Austrii A2 i E66 do Villach, a następnie do włoskiego Traviso. Po drodze możemy się zatrzymać w Wenecji, Padwie, Bolonii, Rimini oraz San Marino.

Podróż pociągiem z Warszawy do regionu Abruzji trwa 24 godziny.

Abruzja
Przykładowe ceny

Wejście do Aqualandu w Vasto:
- dorośli - 24 euro
- dzieci - 16 euro
Wejście do Onda Blu w Tortoreto - 22 euro

Komunikacja

- pociagi
- busy
- wypożyczalnie samochodów
- skutery

Co warto zjeść i wypić

- agnello all' uovo e limone, czyli jagnięcia z jajem i cytryną
- spaghetti z czosnkiem, olejem i peperoncino
- małą mozarellę z szafranem
- likier Centerbe
salsicce di fegato pazzo, czyli kiełbaski z wątróbki z dodatkiem miodu i górskich przypraw
- torrone – orzechy w polewie czekoladowej

Położenie

w środkowych Włoszech, pomiędzy Apeninami a Morzem Adriatyckim

Orientacyjna odległość

1786,2 km od Warszawy

Czas lotu / jazdy samochodem

17 h 54 min od Warszawy

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy7v3kl
dy7v3kl
dy7v3kl