Trwa ładowanie...

Włosi zdradzają swój sekret. Co robią, by żyć długo?

Naukowcy zbadali zwyczaje żywieniowe 90-cio i stulatków z Abruzji. Mieszkańcy tego włoskiego regionu słyną z tego, że bardzo długo żyją. Jaki jest ich sekret? Udało się ustalić, że wpływ na ich długie życie ma m.in. godzina spożywania pierwszego posiłku w ciągu dnia.

Włosi zdradzają swój sekret. Co robią, by żyć długo?Źródło: Shutterstock.com
d1qtndm
d1qtndm

Fenomen tego zjawiska wyjaśnia Mauro Serafini, wykładowca wydziału Bionauki uniwersytetu w Terami. Tradycja pierwszego obfitego posiłku nosi miano "Sdijuno" i jest wciąż żywa wśród ludzi starszego pokolenia Abruzji.

Zgodnie z nią pierwszy posiłek konsumowany jest o godzinie 11:00, a jago wartość kaloryczna wynosi tyle, co obfity obiad. Po nim, ok. godziny 18:00 następuje kolejny, tym razem skromniejszy posiłek. Taki sposób żywienia ma sprzyjać metabolizmowi, który przyspiesza o poranku, a w porze wieczornej zwalnia.

"Sdijuno" to także nazwa wczesnego obiadu, który mieszkańcy jedzą w godzinach porannych. Zawiera się w nim słowo "digiuno", czyli głodówka. To wyjaśnia tę nietypową zasadę żywienia, polegającą na spożywaniu sutego posiłku po bardzo długiej przerwie bez jedzenia (ok. 16 godzin). Idea długiego życia brzmi całkiem kusząco, ale kto potrafi odmówić sobie jedzenia w późnych porach? Przecież najlepiej smakuje wieczorem...

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Krupa zachwycona wojażami: Kocham Włochy!

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj