Maroko - kolorowa brama Afryki
Sahara, Maroko
Maroko pod względem obfitości i klasy zabytków na kontynencie afrykańskim może konkurować jedynie z Egiptem. Zachwyca niebywałym bogactwem dawnej architektury: antycznych ruin, twierdz, opasanych murami obronnymi średniowiecznych miast z plątaniną uliczek i zaułków, zabytkowych pałaców, meczetów i medres, a równocześnie wspaniałej, nowoczesnej architektury.
Maroko pod względem obfitości i klasy zabytków na kontynencie afrykańskim może konkurować jedynie z Egiptem. Zachwyca niebywałym bogactwem dawnej architektury: antycznych ruin, twierdz, opasanych murami obronnymi średniowiecznych miast z plątaniną uliczek i zaułków, zabytkowych pałaców, meczetów i medres, a równocześnie wspaniałych, nowoczesnych budowli.
To bogactwo przeszłości i współczesności rozrzucone jest w różnych częściach tego 33-milionowego kraju o powierzchni 446,6 tys. km kw. Od setek kilometrów wybrzeży Morza Śródziemnego i Atlantyku, przez cztery pasma gór: Rif na północy oraz Atlasu Wysokiego, Atlasu Średniego i Antyatlasu po Saharę na południu. Najwspanialsze zabytki znajdują się w trzech byłych stolicach i obecnej stolicy kraju, które noszą miano miast cesarskich, mimo że w Maroku nigdy nie panowali cesarze, lecz sułtani i królowie. Każde z nich ma własną historię, zabytki oraz kolor.
Tekst: Cezary Rudziński/udm/at