Trwa ładowanie...
d490gyq

Alicante

Największe atrakcje
Położenie:

Miasto położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się w pobliżu wzniesienia Benacantil, od wschodu oblewają je wody zatoki Alicante.

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

euro (EUR)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Alicante to spokojna miejscowość turystyczna, odkrywająca przed zwiedzającymi piękne zakątki i ciekawe historie. Jest jednym z kurortów na wybrzeżu Costa Blanca w Hiszpanii.

Alicante – pogoda

Średnia roczna temperatura w Alicante to 23°C. Najwyższe temperatury w okresie letnim sięgają średnio 28°C w cieniu. Najchłodniej jest w styczniu i grudniu, kiedy temperatura spada do około 13°C. Miesiące wiosenne w Alicante charakteryzują się łagodnym wzrostem temperatury (od 19°C w marcu do 23°C w maju). Jesienią temperatura powietrza spada znacząco – z 25°C we wrześniu do 15°C w listopadzie.

W okresie letnim w Alicante odnotowuje się znikome ilości opadów. Najbardziej deszczowo jest w okresie zimowym, między listopadem a marcem.

Alicante – kiedy lecieć?

Turyści, którzy wolą zwiedzanie i wycieczki bez tłumów, ale cenią sobie ładną pogodę, powinni wybrać miesiące wiosenne, kwiecień i maj, lub jesień– koniec września i początek października. Natomiast miłośnicy wysokich temperatur i kąpieli słonecznych dobrze bawić się będą w Alicante w samym apogeum lata, w czerwcu, lipcu i sierpniu lub na początku jesieni – we wrześniu.

Alicante to także świetne rozwiązanie na zimowy krótki pobyt – temperatury może nie są wysokie, ale pogoda powinna być przyjemna.

Alicante – zabytki i atrakcje

Alicante to miasto o wielu twarzach. Znajdziemy tu ślady Starożytnych Rzymian oraz wpływy arabskie, które przenikają się z elementami kultury chrześcijańskiej.

Alicante odkrywa swoje piękno za dnia, ale tak naprawdę ożywa nocą. W roku akademickim dzieje się tak za sprawą studentów, którzy zjeżdżają licznie do miasta, aby podjąć naukę na tutejszych szkołach wyższych i uniwersytetach. W lecie życie nocne kwitnie za sprawą turystów, którzy zmęczeni upałem, wieczorem chcą zaczerpnąć przyjemnego, śródziemnomorskiego powietrza.

Najważniejszymi zabytkami Alicante są:

 • Zamek Świętej Barbary – najważniejsza budowla sakralna w Alicante;
 • Ayuntamiento - ratusz miejski;
 • Teatro Principal;
 • Plaza de Torros – arena walk z bykami;
 • Basílica de Santa María;
 • Katedra Świętego Mikołaja;
 • klasztor i kościół Kapucynów;
 • Explanada de España – główny deptak Alicante.

Alicante – plaże

Alicante znajduje się na Costa Blanca. W pobliżu miasta znajdują się następujące plaże:

 • San Juan de Alicante,
 • Playa del Saladar,
 • Playa de Postiguet.

Plaże Alicante są szerokie i piaszczyste. Można dostać się do nich transportem miejskim. Na plaży San Juan de Alicante można bezpłatnie korzystać z urządzeń do ćwiczeń.

Alicante – lokalne potrawy

Kuchnia Alicante i okolic wpisuje się w trend całego regionu Walencji i tak jest właśnie postrzegana. Czerpie z lokalnych produktów – ryb, owoców morza i migdałów.

Bardzo sławna w tym regionie jest paella marinera – rodzaj paelli z Alicante. Od ogólnohiszpańskiej wersji różni się tym, że zamiast kawałków kurczaka czy królika dodawane są do niej owoce morza. Innym daniem wywodzącym się z Alicante jest arroz a banda, czyli ryż gotowany w wywarze rybnym.

W Alicante warto sięgnąć po słodki turrón duro. Delicja ta jest jedną z wersji popularnego w całej Hiszpanii deseru podobnego do chałwy, robionego z migdałów, miodu i białek jaj.

Alicante
Przykładowe ceny

- kawa: 4,50 zł
- danie główne w restauracji: 35zł
- bilet tramwajowy: od 6zł do 30 zł w zależności od strefy (6 stref)
- taksówka: 7 zł – opłata początkowa, 4,50 zł/ km
- benzyna: 6 zł

Komunikacja

Port lotniczy Alicante Airport, główna stacja kolejowa Alicante-Terminal, sieć pociągowo-tramwajowa TRAM Metropolitano de Alicante, autobusy, taksówki.

Orientacyjna odległość

2800 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d490gyq
d490gyq
d490gyq