Trwa ładowanie...

Alpakarium. W tych miejscach w Polsce spotkasz alpaki

Alpaki to bardzo sympatyczne zwierzęta stadne, które uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Polska nie jest niestety ich ojczyzną, co jednak nie oznacza, że na spotkanie z nimi musimy wyruszyć do Peru czy Chile. Można je zobaczyć również w Polsce.

W Polsce jest kilka miejsc, w których można spędzić czas z alpakami W Polsce jest kilka miejsc, w których można spędzić czas z alpakami Źródło: Adobe Stock, fot: wasim muklashy
dy7v3kl
dy7v3kl

Alpaki wywodzą się z krajów Ameryki Południowej, ale świetnie radzą sobie także poza swoją ojczyzną. Na dobre zadomowiły się także w Polsce, gdzie warunki sprzyjają ich hodowli. Najbliższym kuzynem alpak nie są jednak bynajmniej ani owce, ani kozice, lecz… wielbłądy. Ssaki te wchodzą bowiem w skład rodziny wielbłądowatych, a z wyglądu najbardziej ze wszystkich zwierząt przypominają lamy.

Jak żyją alpaki?

Alpaki jedzą głównie rośliny. Żyją przede wszystkim na terenie Andów. Są charakterystyczne dla takich krajów, jak Peru, Boliwia, Ekwador oraz Chile. Zwierzęta te, ze względu na swoje stosunkowo nieduże wymagania hodowlane, świetnie zadomawiają się jednak także w wielu innych miejscach, stąd też ich hodowle są dziś rozsiane po całym świecie. Alpaki hoduje się głównie ze względu na ich futro, które posiada unikalne właściwości antyalergiczne i termiczne. Wykonuje się z niego wysokiej jakości odzież zimową, swetry i pościel.

Alpakarium to miejsce szczególnie uwielbiane przez dzieci Adobe Stock
Alpakarium to miejsce szczególnie uwielbiane przez dzieci Źródło: Adobe Stock

Alpaki słyną ze swojego łagodnego i spokojnego usposobienia oraz sympatycznego wyglądu, który wzbudza zachwyt. Na bliższe spotkanie z tymi sympatycznymi ssakami można liczyć, wybierając się do jednego z kilku Alpakariów w Polsce. Hodowle tych sympatycznych zwierząt znajdują się m. in. we wsi Rudka na Podlasiu, w Sieborowcach koło Krakowa, w Warszawie, na Dolnym Śląsku oraz w województwie zachodniopomorskim, w miejscowości Sierakowo Sławieńskie.

dy7v3kl

Alpakarium w Rudce na Podlasiu

Jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce, w których hodowane są alpaki, mieści się we wsi Rudka na Podlasiu, w gospodarstwie agroturystycznym. W Alpakarium można zatrzymać się na dłuższy pobyt i dzięki temu lepiej zapoznać się z hodowlą tych sympatycznych, ciekawskich ssaków. Alpaki bardzo chętnie podchodzą do gości, dają się im głaskać, a także częstują się smakołykami serwowanymi im przez dzieci i dorosłych.

Podlaskie Alpakarium słynie nie tylko ze stadka zadbanych alpak, ale także ze sklepiku z pamiątkami. Można w nim zaopatrzyć się w praktyczne przedmioty bezpośrednio związane z hodowlą alpak – kocyki, kołdry, ciepłe skarpetki i rękawiczki, chusty, okrycia głowy i wiele innych. Wszystko to oczywiście wykonane z runa alpak o unikalnych właściwościach.

W Alpakarium można zobaczyć jak żyją alpaki oraz spędzać z nimi czas Adobe Stock
W Alpakarium można zobaczyć jak żyją alpaki oraz spędzać z nimi czas Źródło: Adobe Stock

Alpaki z Zielonych Traw w Warszawie

Mieszkańcy stolicy mają sympatyczne alpaki praktycznie na wyciągnięcie ręki! Wszystko to za sprawą Alpakarium mieszczącego się przy ul. Zielonych Traw 17. Co ciekawe, warszawskie alpaki to zwierzęta pracujące - są częstymi gośćmi stołecznych szkół i przedszkoli, gdzie pełnią funkcję terapeutyczną, pozwalając najmłodszym wyciszyć się, zrelaksować oraz poczuć błogą atmosferę podczas tulenia i głaskania tych zwierząt.

dy7v3kl

Odwiedzając warszawskie Alpakarium turyści mogą nie tylko spędzić czas na głaskaniu, karmieniu i przytulaniu alpak, ale także wziąć udział w warsztatach przetwórstwa wełny, podczas których można lepiej zapoznać się z unikalnymi właściwościami runa alpak oraz samodzielnie zrobić sobie drobną pamiątkę.

Alpakaland na Dolnym Śląsku

Na spotkanie z sympatycznymi alpakami można wybrać się także na Dolny Śląsk. W miejscowości Królowe, w województwie opolskim, mieści się bowiem Alpakaland, w którym można spędzić sporo czasu w towarzystwie sympatycznych dalekich kuzynów wielbłądów. Alpaki można tu nie tylko głaskać, karmić i bawić się w ich towarzystwie, ale także wyprowadzić zwierzęta na spacer po malowniczej okolicy alpakarium.

Spotkanie z alpakami nie należy do najdroższych. Taka przyjemność będzie kosztować nas ok. 50-60 zł za godzinny spacer dla jednej osoby. Podczas takiego spaceru można karmić, tulić i głaskać alpaki. Organizatorzy podczas takiego spotkania uraczą nas opowieściami i ciekawostkami na temat ich życia i zwyczajów.

Ile kosztuje podróż dookoła świata? "Nie wiem, ile wydaliśmy i nie chcę wiedzieć"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dy7v3kl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy7v3kl