Alpejska Droga Wysokogórska
Jedna z najpiękniejszych tras w Europie, Grossglockner Hochalpenstrasse, to nie lada gratka dla miłośników górskich krajobrazów oraz fanów? ekstremalnych przeżyć. Alpejska Droga Wysokogórska wiedzie przez jeden z najbardziej malowniczych zakątków w Europie, dając możliwość zobaczenia jęzora lodowca oraz najwyższego szczytu Austrii wprost z okien samochodu! Łączy dwa kraje związkowe ? Salzburg i Karyntię. Trasa nadaje się jednak wyłącznie dla odważnych kierowców ? podczas gdy zachwyceni pasażerowie podziwiają niezwykłe widoki, osoba za kierownicą musi zmagać się z 36 ostrymi zakrętami! Przyjrzyjmy się bliżej drodze Hochalpenstrasse!
Jedna z najpiękniejszych tras w Europie, Großglockner Hochalpenstraße, to nie lada gratka dla miłośników górskich krajobrazów oraz fanów ekstremalnych przeżyć. Alpejska Droga Wysokogórska wiedzie przez jeden z najbardziej malowniczych zakątków Starego Kontynentu, dając możliwość zobaczenia jęzora lodowca oraz najwyższego szczytu Austrii *wprost z okien samochodu! Łączy dwa kraje związkowe – *Salzburg *i *Karyntię. Trasa nadaje się jednak wyłącznie dla odważnych kierowców – podczas gdy zachwyceni pasażerowie podziwiają niezwykłe widoki, osoba za kierownicą musi zmagać się z 36 ostrymi zakrętami! Przyjrzyjmy się bliżej drodze Hochalpenstrasse!
if/pw
Großglockner Hochalpenstraße
Łącząca miejscowości Bruck an der Großglocknerstraße i Heiligenblut am Großglockner, trasa jest najwyżej położoną w *Austrii *– wiedzie przez przełęcze na wysokości ponad 2500 m n.p.m. Jej długość wynosi niecałe 50 kilometrów, natomiast różnica poziomów ponad 1500 metrów!
Großglockner Hochalpenstraße
Jej historia sięga już prawdopodobnie epoki żelaza, co potwierdzają znaleziska archeologiczne. W XVII wieku trasa stanowiła jedną z trzech najważniejszych przepraw przez Alpy. Oficjalne otwarcie drogi w dzisiejszym kształcie nastąpiło w 1935 roku.
Großglockner Hochalpenstraße
Dziś jej tranzytowa rola jest niewielka - Grossglockner Hochalpenstrasse to przede wszystkim atrakcja turystyczna. Według statystyk przejechało nią już ponad *50 milionów *osób, obecnie jeździ ok. 1 miliona rocznie.
Großglockner Hochalpenstraße
Podczas przejazdu można zatrzymać się przy jednym z punktów widokowych, które oferują widok na Großglockner, najwyższy szczyt Austrii i drugi co do wielkości w całych Alpach. Mająca 3798 m n.p.m. góra znajduje się w ich wschodniej części, dokładnie w Wysokich Taurach. Do atrakcji należy także widok na lodowiec.
Großglockner Hochalpenstraße
Ekstremalna trasa jest szczególnie lubiana także przez motocyklistów, których można tu zobaczyć w całych grupach. W zeszłym roku odcinek Grossglockner Hochalpenstrasse był końcową częścią 13 etapu słynnego wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.
Großglockner Hochalpenstraße
*Zimą *droga na niektórych odcinkach jest *nieprzejezdna *– czasami pokrywa śnieżna przekracza10 metrów (rekord padł w 1953 roku, gdy na drodze zalegała 21-metrowa warstwa białego puchu), więc trasa zamykana jest zazwyczaj od końca października do początku maja. Nie ma na nią wstępu także nocą – w sezonie przejazd możliwy jest od godz. 5:00 do 21:30, poza sezonem od 6:00 do 20:00.
Großglockner Hochalpenstraße
Za przejazd Alpejską Trasą Wysokogórską pobierana jest opłata w wysokości 32 euro za samochód osobowy i 22 euro za motocykl. Zniżki obowiązują po godz.18:00 - wówczas ceny wynoszą odpowiednio 18 i 12 euro.
if/pw