Trwa ładowanie...

"Antyczna focaccia" odnaleziona przez archeologów. Zaskoczenie wśród badaczy

Ciekawego odkrycia dokonano ostatnio na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch. Jak twierdzą archeolodzy, na jednym z malowideł widnieje potrawa, która do złudzenia przypomina najsłynniejszy włoski przysmak...

W Pompejach odkryto fresk, na którym widać danie podobne do pizzyW Pompejach odkryto fresk, na którym widać danie podobne do pizzyŹródło: Adobe Stock
d39tvd5
d39tvd5

Placek na malowidle w Pompejach

Pompeje to teren, który od lat badany jest przez archeologów. Jak donosi PAP, odkryte ostatnio malowidło, znajdujące się na ścianie domu na obszarze miasta, zostało przeanalizowane przez ekspertów, którzy stwierdzili coś zaskakującego.

Na fresku przedstawiona jest srebrna tacka, na której znajdują się owoce, takie jak daktyle i granaty oraz kieliszek wina. Co ciekawe, obok widnieje okrągły placek, przypominający obecną focaccię z dodatkami na wierzchu.

Fresk znajduje się na ścianie domu zniszczonego w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza, jednak jego stan umożliwił ekspertom analizę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"

Pizza, czy coś innego?

Choć placek wyglądem przypomina pizzę, to jak twierdzą archeolodzy, nie jest możliwe, aby potrawa znana światu w obecnej formie, jadana była w czasach wykonania fresku.

d39tvd5

Głównym powodem jest brak podstawowych składników, bez których obecna pizza nie może się obejść, a które w owym czasie nie były osiągalne. Mowa tutaj przede wszystkim o pomidorach i mozzarelli.

Choć, jak twierdzą eksperci, potrawa nie mogła być dokładnie pizzą, to jednak uznano ją za poprzedniczkę obecnego specjału, który znany jest niemal na całym świecie. Warto zaznaczyć, że sztuka wypieku pizzy z okolic Neapolu została w 2017 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dom graniczący z antyczną piekarnią

Całej historii smaczku dodać może fakt, że budynek, na którym odnaleziono fresk odzwierciedlający poprzedniczkę pizzy, mieścił się niedaleko okrytych pod koniec XIX w. pozostałości po antycznej piekarni. W styczniu tego roku wznowiono na tym terenie prace archeologiczne.

d39tvd5

Jak powiedział dyrektor parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel, odnosząc się do odkrycia, na fresku widać wyraźne odniesienia do tradycji hellenistycznej.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39tvd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39tvd5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj