Arabia Saudyjska inwestuje w turystykę kosmiczną. Rozwija ją z brytyjskim miliarderem
Za kilkanaście lat Królestwo Arabii Saudyjskiej może stać się światowym liderem w komercyjnych podróżach kosmicznych. Zdaniem ekspertów ta branża będzie dochodową gałęzią przemysłu. W stworzeniu oferty wycieczek poza orbitę ziemską ma pomóc Richard Branson.
W drugiej połowie października br. Królestwo Arabii Saudyjskiej ogłosiło, że zainwestuje miliard dolarów w firmy Richarda Bransona, właściciela Virgin Group. Miliard to dopiero początek, gdyż w przyszłości może zwiększyć kwotę o kolejne kilkaset mln dol. Rząd królestwa nie robi tego bez przyczyny. Inwestycja ma być podzięką za planowaną przez biznesmena budowę supermiasta Neom, które ma powstać na wybrzeżu Morza Czerwonego, niedaleko granicy z Jordanią. Docelowo ma być 33 razy większe od Nowego Jorku i kosztować niebotyczne pieniądze – ok. 500 mld dol.
Nowy biznes stanie się niezwykle dochodowy
Pieniądze od rządu trafią m.in. do firmy Virgin Galactic, która odpowiedzialna jest za projektowanie i budowę rakiety VSS Unity, przeznaczonej do turystycznych wycieczek na orbitę. Reszta funduszy zostanie przekazana The Spaceship Company i Virgin Orbit. Środki pozwolą opracować nową generację załogowych statków kosmicznych, przyspieszając realizację programów orbitalnych podróży międzykontynentalnych.
Jedno jest pewne – powstanie oferty lotów wycieczkowymi statkami kosmicznymi to tylko kwestia czasu. Według zapowiedzi Bransona sprzed kilku lat, pierwsze podróże w kosmos miały odbyć się pod koniec 2017 r. Obietnica nie zostanie spełniona głównie z tego względu, że pierwsze prototypy maszyn były wadliwe. Kolejna data startu kosmicznej oferty wycieczek to początek 2025 r. Dzięki zastrzykowi gotówki może się to nawet stać wcześniej.
Książę Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman, argumentuje decyzję o dofinansowaniu firm Richarda Bransona tym, że jego kraj chce pełnić większą role w innowacyjnych technologiach i tworzyć nowoczesne, zróżnicowane gospodarczo państwo. Eksperci tłumaczą zaangażowanie Arabii w tego typu projekty w bardziej prosty sposób – w ich ocenie arabski kraj szuka alternatywnego źródła dochodu na najbliższe dekady, kiedy zaczną kończyć się złoża ropy. Dlatego też w ostatnim czasie Rijad inwestuje w rozrywkę i turystykę.