As-Salt - nowe obiekty na liście UNESCO
As-Salt to liczące ok. 90-tys. mieszkańców miasto w Jordanii. Po dwóch nieudanych próbach w 1994 r. i 2004 r., wreszcie uda się wpisać na listę UNESCO cenne zabytki tej jednej z najstarszych aglomeracji w kraju. Chodzi o 25 budynków, wybranych wcześniej przez historyków, które ilustrują "złoty wiek" miasta w latach 1865 - 1920 r. Mają one zostać objęte szczególną międzynarodowej ochroną ze względu na ich unikatową wartość kulturową.
As-Salt to liczące ok. 90 tys. mieszkańców miasto w Jordanii. Po dwóch nieudanych próbach w 1994 r. i 2004 r., wreszcie uda się wpisać na listę UNESCO cenne zabytki tej jednej z najstarszych aglomeracji w kraju. Chodzi o 25 budynków, wybranych wcześniej przez historyków, które ilustrują "złoty wiek" miasta w latach 1865 - 1920 r. Mają one zostać objęte szczególną ochroną ze względu na ich unikatową wartość kulturową.
W chwili obecnej trwają prace badawcze pod kierownictwem Giovanniego Antonelliego, który jest konsultantem UNESCO. Władze miasta As-Salt mają czas do 1 lutego 2016 r., by przedstawić dowody na autentyczność obiektów i ich wyjątkową wartość historyczną. Dotychczas wykonano ponad 90 proc. potrzebnej dokumentacji, więc wszystko wskazuje na to, że prace uda się zakończyć na czas. Co ciekawe, domy są zamieszkiwane przez rodziny, jednak nie koliduje to z wykonywaniem przez międzynarodowy zespół badaczy swoich obowiązków.
To nie pierwsze zabytki w Jordanii, które zostały wpisane na listę i objęte są szczególną ochroną. Wcześniej były to Petra, ruiny miasta Nabatejczyków, zamek Kasr Amra z VIII w., stanowisko archeologiczne Um Al Rassas i dolina pustynna Wadi Rum.
O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Spis obejmował w lipcu 2015 r. 1031 budowli i miejsc w 163 krajach.
wg