Trwa ładowanie...
df1625g

Basilica della Tomba (Adria)

Największe atrakcje
Basilica della Tomba (Adria)
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Basilica della Tomba (Bazylika Grobu) znana jest również jako Basilica di Santa Maria Assunta. Znajduje się na Via Francesco Bocchi w Adrii.

Basilica della Tomba – informacje ogólne

Basilica della Tomba nabudowana nad dolną bazyliką jest przedmiotem ciągłych remontów i usprawnień elewacyjnych. Kościół został wzniesiony na podwalinach bazyliki pogańskiej sprzed ery chrześcijaństwa. Słowo "tomba" oznacza grób i może być odniesieniem do rzymskiego grobowca wzniesionego w starożytności.

Obecny wygląd bazylika zyskała w wyniku renowacji w 1718 roku. Drobne prace przy elewacji fresków były również wykonywane w latach 20. i 30. XX wieku.

Jedną z najważniejszych rzeźb w bazylice jest Rzeźba Wniebowzięcia znajdująca się w kaplicy, której autorem jest Giacomo Contiero z Padwy. Wewnątrz są zlokalizowane również malowidła z XV i XVI wieku. Na podwyższeniu znajduje się także renesansowa terakota Dormitio virginis, na której apostołowie opłakują śmierć Madonny.

Basilica della Tomba – chrzcielnica

Chrzcielnica – najstarsza część bazyliki. Wygląd chrzcielnicy świadczy o tym, że pochodzi z VI w.p.n.e. Chrzcielnica została wybudowana na planie ośmiokąta. Wydobyto ją z wykopalisk znad Morza Adriatyckiego oraz przebudowano w tylnej części bazyliki. Wykonane przy okazji dalszych prac chrzcielna niecka została wmontowana przy najstarszych elementach kościoła. Było zlokalizowane tam również ośmioboczne baptysterium. Po rozbiórce wgłębienia w 1478 roku, basenu używano jako zbiornika z wodą. W obecnym niecka przedstawia jedynie głowę skrzydlatego lwa, który jest symbolem św. Marka. Pozostałe trzy głowy ewangelistów (Jana, Mateusza i Łukasza) zostały wytarte przez wiernych, którzy ich dotykali.

Nad głową lwa znajdują się inskrypcje z VIII wieku nawiązujące do biskupa Bona oraz dwóch arcybiskupów, Romualdo i Lupicino. Obecna forma chrzcielnicy pochodzi z 1804 roku, kiedy wybudowano nowe baptysterium wykonane z okazałych marmurów. Pomieszczenie znajduje się jedynie kilka kroków od starego baptysterium. W 1961 roku ówczesny proboszcz, kapucyn Jeremiah, przeniósł chrzcielnica do pierwszej kaplicy po lewej od wejścia do Bazyliki Grobu.

Basilica della Tomba - sztuka sakralna

W Bazylice Grobu znajduje się fresk przestawiający Madonnę del Latte. Krucyfiks i terakota były częścią ołtarza z XV wieku. Dużo fragmentów Śpiącej Madonny otoczonej przez trzynaście figur znajduje się w Muzeum Bocchi.

Basilica della Tomba – kościoły w pobliżu

W pobliżu bazyliki wznosi się katedra św. Apostołów Piotra i Pawła. W środku znajduje się 6 fresków, które zostały odkryte w 1830 roku w krypcie poświęconej apostołom. W zakrystii są zlokalizowane rzeźbione szafy, które wykonał Giacomo Piazzetta w XVII wieku.

Basilica della Tomba (Adria)
Czas lotu / jazdy samochodem

13 h 26 min z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Orientacyjna odległość

1332 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1625g
df1625g
df1625g