Trwa ładowanie...
d37kcc7

Adria

Największe atrakcje
Położenie:

północno - wschodnie Włochy, region Wenecja Euganejska, prowincja Rovigo, nad Morzem Adriatyckim

Strefa czasowa:

UTC +1:00

Waluta:

EUR

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Adria – miasto położone w północnych Włoszech, 47 km na południe od Wenecji.

Adria – ogólne informacje

Adria leży w regionie Wenecji Euganejskiej w prowincji Rovigo. Zajmuje powierzchnię 113, 52 km2. W Adrii mieszka ponad 200 000 osób. Adria jest położona 25 km od Morza Adriatyckiego.

Adria – historia

Pierwsze ślady osadnictwa w Adrii pochodzą z XII – IX wieku p.n.e. Ludzie budowali na tym terenie domy na mokradłach. Po tym jak teren zaczął powoli wysychać, Etruskowie postanowili wybudować port w Adrii nad Morzem Adriatyckim, od którego pochodzi nazwa miasta.

W XVI wieku Adria została włączona do miast Republiki Weneckiej. W tym samym czasie miasto zaatakowała malaria.

W czasie wojen napoleońskich Adria była pod panowaniem Francji, a następnie Austrii.

Adria – pogoda

Adria leży w regionie klimatu umiarkowanego ciepłego, chociaż notuje się tutaj bardzo duże opady deszczu (do 730 mm). Średnia roczna temperatura wynosi +13 stopni. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec z temperaturą +23,4 stopnie, natomiast najzimniejszym jest styczeń - +3 stopnie. Z tego względu wybierając się do Adrii, warto się zaopatrzyć w płaszcz przeciwdeszczowy lub kurtkę z kapturem.

Adria – zabytki

  • Basilica della Tomba – powstała na fundamentach bazyliki pogańskiej;
  • Katedra świętego Piotra i Pawła w Adrii;
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne w Adrii;
  • Torre con Orologio – pałac znajduje się przy Piazza Garibaldi;
  • Ogrody Scarpari;
  • Muzeum w Katedrze w Adrii (Museo della Catedrale di Adria).

Adria – lokalne potrawy

Adria leży w regionie Wenecji Euganejskiej, w której najsłynniejszą potrawą jest risotto. W Adrii najczęściej jest serwowane z owocami morza lub morskimi rybami. Warto spróbować również paste a fagioli przygotowywanej z makaronu z dodatkiem fasoli. Jeśli znajdziemy się w porcie można kupić świeże ryby takie jak: sardynki, dorody, barbaty, morony, węgorze, rekiny żarłacze, łososie, skarpy i rany.

Będąc w Adrii, warto również spróbować wina musującego Prosecco, wina białego Trebbiano lub czerwonego Corvina. Do kieliszka wina dokupmy również słynną włoską kanapkę Panini, najlepiej z łososiem, sałatą, sokiem z cytryny oraz masłem.

Adria – atrakcje

Jedną z największych atrakcji Adrii jest tor wyścigowy Adria International Raceway, na którym odbywały się zawody Włoskiej Formuły 3, DTM, Superleague Formula oraz Formuła 3 Euroseries.

Kolejną atrakcją jest szlak prowadzący z Alp Austriackich nad Morze Adriatyckie, który nosi nazwę Alpe Adria Radweg. Trasa rozpoczyna się u stóp najwyższego szczytu w Austrii, Grossglockner (3798 m.n.p.m.) zlokalizowanego w Parku Narodowym Wysokie Taury. Następnie prowadzi przez biosferyczny park Nockberge, Karawanki, Słowenię aż do Adriatyku.

Adria – pobliskie miasta

Adria – noclegi

W Adrii można nocować w hotelu, jednak koszt pokoju dwuosobowego wynosi ok. 250 pln za noc ze śniadaniem. Często turyści wybierają również hostele lub hotele gościnne, których cena jest mniejsza (ok. 150 – 200 pln za noc).

Adria – ciekawostki

Adria
Przykładowe ceny

- pizza z salami - 8 euro
- małże - 25 euro

Komunikacja

- PKP
- PKS

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1332 km od Warszawy

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37kcc7
d37kcc7
d37kcc7