Trwa ładowanie...
dg1hg4v

Bazylika Świętego Petroniusza (San Petronio)

Największe atrakcje
Bazylika Świętego Petroniusza (San Petronio)
Region
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Bazylika Świętego Petroniusza (San Petronio) to szósty co do wielkości kościół na terenie całej Europy i mająca największe znaczenie świątynia Bolonii. Ponoć po przebudowie w XVI wieku przewyższyła nawet Bazylikę Świętego Piotra i miała być symbolem niezależności od Watykanu, ale nie spodobało się to jednemu z papieży.

Bazylika Świętego Petroniusza (San Petronio) – historia

Monumentalna gotycka bazylika Świętego Petroniusza, patrona Bolonii i biskupa z V wieku, znajduje się w centralnym punkcie Placu Maggiore. To jedno z ważniejszych miejsc w Czerwonym Mieście, o praktycznie niezmienionym od 500 lat układzie. Świątynię zaczęto budować w 1390 roku (projekt Antonio di Vincenzo), ale nigdy jej nie dokończono. Obecnie mierzy 132 metry długości i 66 metrów szerokości. Wznosi się na 47 metrów. Dość ciekawa jest fasada bazyliki Świętego Petroniusza: dolną część pokrywa szlachetny marmur, niekompletna góra jest jedynie ceglana.

Bazylika Świętego Petroniusza (San Petronio) – co jest w środku?

W Bazylice Świętego Petroniusza znajdują się:

  • Kaplica z najstarszymi organami na świecie z około 1470-1476 roku. Co ciekawe, instrument konstrukcji Lorenzo da Prato wciąż działa.
  • Zegar słoneczny autorstwa Gian Domenico Cassini z XVII wieku z 67 metrową wskazówką, gnomonem, najdłuższym na świecie. Na posadzkę świątyni pada przez otwór w sklepieniu promień światła słonecznego, który oznacza konkretny dzień miesiąca.
  • Liczne, wspaniałe kaplice. Jedną z efektowniejszych jest Cappella dei Re Magi. Namalowany tam unikalny, piętnastowieczny fresk „Niebo i piekło” Giovanni'ego da Modena przyciąga zwiedzających. Dzieło przedstawia m.in. potępione dusze, a jedną z nich jest Mahomet. Z tego powodu w 2005 roku doszło do nieudanej próby wysadzenia bazyliki przez islamskich fundamentalistów, szczęśliwie udaremnionej przez odpowiednie służby na terenie Włoch.
  • Kaplica rodziny Bolognini z freskami da Modeny „Podróż Trzech Króli” i „Koronacja Matki Bożej”.
  • Cztery kolumny przy głównym ołtarzu.
  • Płaskorzeźby Jacopa della Quercia na głównym portalu wejściowym.
  • Pietà Amica Aspertiniego.

Bazylika Świętego Petroniusza (San Petronio) – ceny biletów i godziny zwiedzania

Świątynię patrona stolicy Emilia-Romania można zwiedzać zupełnie za darmo, co jest istotną informacją dla turystów opłacających wstęp do wielu zabytkowych miejsc na terenie miasta. Przy niektórych kaplicach po wrzuceniu monety 1euro do specjalnej skarbonki zapala się światło, pięknie podkreślające konkretny element wnętrza. Płatne jest niestety fotografowanie na terenie bazyliki Świętego Petroniusza. Za pozwolenie uiszcza się 2 euro (około 9 złotych). Przed obejrzeniem jednej z kaplic, Cappella dei Re Magi, należy także wykupić bilet – cena normalnego to 13 złotych, dla grup powyżej 7 osób – jedynie 4,50 zł od osoby.

Ze względów bezpieczeństwa przed wejściem do Bazyliki Świętego Petroniusza sprawdzane są zazwyczaj duże torby i plecaki. Obiekt otwarty jest do zwiedzania przez cały rok od 7.45 do 13.30 oraz od 15.00 do 18.00, z wyłączeniem ceremonii religijnych. Przewodnika można zarezerwować jedynie dla minimum siedmioosobowych grup, maksymalnie na dwa dni przed planowaną wizytą (koszt 34 zł).

Bazylika Świętego Petroniusza (San Petronio)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 41 min / 14 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Godziny otwarcia

7.45-13.30, 15.00-18.00

Ceny biletów

wejście: darmowe, fotografowanie: 9 zł, zapalenie światła w jednej z kaplic: 4,50 zł, wejście do kaplicy Cappella dei Re Magi: 13 zł, przewodnik: 34 zł (dla min. 7-os. grup)

Orientacyjna odległość

1 118 km w linii prostej, 1 424 km samochodem, 1 564 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg1hg4v
dg1hg4v
dg1hg4v