Trwa ładowanie...
d3wb585

Będzie ponowny zakaz wejścia do lasów? Zagrożenie pożarowe jest coraz wyższe

Coraz więcej nadleśnictw rozważa wprowadzenie okresowego zakazu wstępu do lasów. Jednak tym razem nie z powodu epidemii koronawirusa, a słonecznej i bezdeszczowej pogody, przez którą lasy dotyka susza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od 1 do 20 kwietnia w polskich lasach doszło do 2 tys. pożarów.
Od 1 do 20 kwietnia w polskich lasach doszło do 2 tys. pożarów. (Getty Images)
d3wb585

Kwiecień jest zawsze najmniej sprzyjającym miesiącem w roku dla lasów. Zamiast bujnej, świeżej roślinności dominują w nich suche liście i łodygi, które szybko i łatwo się palą. W tym roku sytuację pogorszyła bezśnieżna zima i brak wiosennych opadów.

Zakaz wstępu do lasy - kiedy?

Zgodnie z prawem, nadleśniczy może zakazać wstępu do lasu m.in. z powodu dużego zagrożenia pożarem. Jest też jeden wyjątek, w którym nadleśniczy musi zastosować taki zakaz. Jak przypomina "PAP", dzieje się tak wtedy, kiedy w danej okolicy wilgotność ściółki badana o godz. 9 rano, przez pięć kolejnych dni, wynosi mniej niż 10 proc.

Mimo że tego typu sytuacje zdarzają się rzadko, przedstawiciele Lasów Państwowych ostrzegają, że "jeśli wkrótce nie popada, w części nadleśnictw te szczególne warunki mogą się ziścić i okresowe zakazy wstępu do lasu będą konieczne".

Getty Images

Coraz więcej pożarów w polskich lasach

Instytut Badawczy Leśnictwa publikuje specjalne mapy, które przedstawiają, jakie jest zagrożenie pożarowe w danym rejonie Polski. I choć na poniższej mapce dominuje kolor czerwony, to nie przesądza to o wprowadzeniu zakazu wchodzenia do lasu w najbliższym czasie. Dotychczas żadne z 430 nadleśnictw nie zrobiło tego.

bazapozarow.ibles.pl

Od 1 do 20 kwietnia w polskich lasach doszło do 2 tys. pożarów. Aktualnie groźny żywioł dotknął Biebrzański Park Narodowy. To największy w naszym kraju obszar chroniony, będący na liście ostatnich dziewiczych lasów Europy.

PAP

Na terenie BPN, a konkretnie w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego, płoną drzewa i łąki bagienne. Strażacy oraz inne służby walczą z ogniem od niedzieli 19 kwietnia. Akcja ratownicza – jak podkreśla Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP – jest bardzo trudna i trudna do opanowania. Bierze w niej udział ok. 200 strażaków.

d3wb585

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wb585

Podziel się opinią

Share

d3wb585

d3wb585