Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Będzie ponowny zakaz wejścia do lasów? Zagrożenie pożarowe jest coraz wyższe

Coraz więcej nadleśnictw rozważa wprowadzenie okresowego zakazu wstępu do lasów. Jednak tym razem nie z powodu epidemii koronawirusa, a słonecznej i bezdeszczowej pogody, przez którą lasy dotyka susza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od 1 do 20 kwietnia w polskich lasach doszło do 2 tys. pożarów.
Od 1 do 20 kwietnia w polskich lasach doszło do 2 tys. pożarów. (Getty Images)

Kwiecień jest zawsze najmniej sprzyjającym miesiącem w roku dla lasów. Zamiast bujnej, świeżej roślinności dominują w nich suche liście i łodygi, które szybko i łatwo się palą. W tym roku sytuację pogorszyła bezśnieżna zima i brak wiosennych opadów.

Zakaz wstępu do lasy - kiedy?

Zgodnie z prawem, nadleśniczy może zakazać wstępu do lasu m.in. z powodu dużego zagrożenia pożarem. Jest też jeden wyjątek, w którym nadleśniczy musi zastosować taki zakaz. Jak przypomina "PAP", dzieje się tak wtedy, kiedy w danej okolicy wilgotność ściółki badana o godz. 9 rano, przez pięć kolejnych dni, wynosi mniej niż 10 proc.

Mimo że tego typu sytuacje zdarzają się rzadko, przedstawiciele Lasów Państwowych ostrzegają, że "jeśli wkrótce nie popada, w części nadleśnictw te szczególne warunki mogą się ziścić i okresowe zakazy wstępu do lasu będą konieczne".

  Getty Images
(Getty Images)

Coraz więcej pożarów w polskich lasach

Instytut Badawczy Leśnictwa publikuje specjalne mapy, które przedstawiają, jakie jest zagrożenie pożarowe w danym rejonie Polski. I choć na poniższej mapce dominuje kolor czerwony, to nie przesądza to o wprowadzeniu zakazu wchodzenia do lasu w najbliższym czasie. Dotychczas żadne z 430 nadleśnictw nie zrobiło tego.

  bazapozarow.ibles.pl
(bazapozarow.ibles.pl)

Od 1 do 20 kwietnia w polskich lasach doszło do 2 tys. pożarów. Aktualnie groźny żywioł dotknął Biebrzański Park Narodowy. To największy w naszym kraju obszar chroniony, będący na liście ostatnich dziewiczych lasów Europy.

   PAP
(PAP, Fot: Artur Reszko)

Na terenie BPN, a konkretnie w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego, płoną drzewa i łąki bagienne. Strażacy oraz inne służby walczą z ogniem od niedzieli 19 kwietnia. Akcja ratownicza – jak podkreśla Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP – jest bardzo trudna i trudna do opanowania. Bierze w niej udział ok. 200 strażaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot