Belgijska gazeta o "polskim obozie koncentracyjnym". Jest ostra reakcja
"Het Laatste Nieuws", najbardziej poczytna belgijska gazeta, użyła w artykule na swojej stronie internetowej sformułowania "polski obóz koncentracyjny" w odniesieniu do Auschwitz-Birkenau. Polska ambasada w Belgii zareagowała zdecydowanie.
Sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne" co jakiś czas używane jest w zagranicznych mediach. Za każdym razem polska dyplomacja interweniuje w tej sprawie i prosi o sprostowanie informacji.
Artykuł zamieszczony przez "Het Laatste Nieuws" dotyczył obchodów 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego, na których - jak podał dziennik - nie będą mile widziani rosyjscy delegaci. Wynika to z rosyjskiej wojny prowadzonej na Ukrainie. Gazeta użyła zwrotu "polski obóz koncentracyjny".
Ostra reakcja polskiej ambasady: "To skandaliczne"
Na reakcję ambasady RP w Belgii nie trzeba było długo czekać. Dzień po publikacji artykułu z błędnym sformułowaniem, na Twitterze ukazał się dosadny post naszej dyplomacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogromny problem w górach. "Ludzie są kuszeni"
"To skandaliczne @hln_be. Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem koncentracyjnym. W okupowanej Polsce były wyłącznie niemieckie obozy. Nazistowskie Niemcy zbudowały i obsługiwały te obozy koncentracyjne. Poprawcie niewłaściwe sformułowanie" - zwróciła się ambasada RP w Belgii do belgijskiego dziennika na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Polskie obozy koncentracyjne" - częsty błąd w zagranicznych mediach
O "polskich obozach koncentracyjnych" napisały w ostatnich latach takie światowe media, jak m.in. "The New York Times", "BBC" i "Die Welt".
W 2012 roku Barack Obama użył sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" podczas laudacji na cześć Jana Karskiego w czasie ceremonii uhonorowania Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.
Najczęściej użycie tego sformułowania tłumaczy się tym, że autorzy mieli na myśli tylko położenie geograficzne obozów, a nie to, że Polacy zakładali obozy koncentracyjne. Tak w 2008 roku tłumaczył się wydawca "Die Welt". Podobnie Barack Obama po swojej wpadce w 2012 roku.
Ponad milion turystów w Auschwitz w 2022 roku
1,184 mln osób zwiedziło w 2022 r. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Najliczniejszą grupę odwiedzających w 2022 r. stanowiły osoby z Polski. Kolejne miejsca zajmują: Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja, Włochy, Słowacja i Ukraina.
Źródło: PAP/WP