Ponad milion turystów w Auschwitz w 2022 roku. Ilu ich było przed pandemią?
1,184 mln osób zwiedziło w 2022 r. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - podał rzecznik placówki Bartosz Bartyzel. Choć milion brzmi dumnie, to w porównaniu z okresem przed pandemią liczba odwiedzających jest wciąż niska.
W 2021 roku były niemiecki obóz zwiedziło 560 tys., a w 2020 r. 502 tys. zwiedzających. Miniony rok muzeum kończy więc z wynikiem ponad dwa razy lepszym. - W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost, ale należy pamiętać, że w okresie przed pandemią muzeum odwiedzało rocznie ponad 2 mln osób. Rekordowy pod tym względem był rok 2019. Wówczas Miejsce Pamięci odwiedziło 2,32 mln osób - przyznał Bartosz Bartyzel.
Muzeum Auschwitz z milionem odwiedzających
Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego, "liczba odwiedzających jest mniej więcej o połowę mniejsza niż w czasie sprzed lockdownów związanych z COVID-19, ale sytuacja po pandemii zaczyna się powoli normalizować". - Szczególnie ważne jest to, że ponad 90 procent odwiedzających poznawało historię Auschwitz podczas zwiedzania z edukatorami muzeum - powiedział.
Piotr Cywiński podkreślił, że dzięki temu wizyta jest nie tylko doświadczeniem przejścia przez autentyczne miejsce. "Daje ona też możliwość zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim osobistej refleksji nad znaczeniem tej historii współcześnie, dla nas wszystkich. To szczególnie ważne, bowiem dziś widzimy i lepiej pojmujemy, jak bardzo potrzebujemy pamięci, będącej kluczem dla projektowania przyszłości" - uważa dyrektor Muzeum Auschwitz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert ostrzega. "Będziemy mieli do czynienia z tzw. szklanymi górami"
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum podał, że najliczniejszą grupę odwiedzających w 2022 r. stanowiły osoby z Polski. Kolejnymi krajami, z których przyjeżdżali odwiedzający były: Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja, Włochy, Słowacja i Ukraina.
Pobyty studyjne - poszerzona forma wizyty w Auchwitz
Jak zaznaczył Sawicki, mimo iż ogólna frekwencja nie wróciła do poziomu sprzed pandemii, to znacznie wzrosła liczba uczestników pobytów studyjnych. To poszerzona forma wizyty z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi. - W porównaniu do roku 2019 wzrosła ona o prawie 20 procent. Duży wpływ na to miały programy dofinansowania przyjazdów młodzieży szkolnej. Łącznie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało w ramach tych wizyt ponad 780 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych - wskazał.
Paweł Sawicki przypomniał zarazem, że już ponad 2,1 mln osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci w mediach społecznościowych. Liczba obserwujących anglojęzyczne konto na Twitterze przekroczyła 1,5 mln. Strona internetowa placówki miała prawie 23 mln odsłon.