MiastaBerlin - największe atrakcje stolicy Niemiec

Berlin - największe atrakcje stolicy Niemiec

Berlin - największe atrakcje stolicy Niemiec
Źródło zdjęć: © mato/Shutterstock.com

Jak najlepiej zobaczyć największe atrakcje Berlina? Świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają zaledwie kilka godzin na zwiedzanie, jest wycieczka autobusem. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak najlepiej zobaczyć największe atrakcje Berlina? Świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają zaledwie kilka godzin na zwiedzanie, jest wycieczka autobusem. Sprawdź, jak to zrobić!

Decydując się na taką wycieczkę należy wybrać autobus nr 100 lub 200. W pierwszym przypadku trasa jest krótsza i prowadzi prosto do celu; w drugim autobus trochę kluczy i przejeżdża w pobliżu placu Poczdamskiego oraz Kulturforum. Oba autobusy odjeżdżają z placu przed Bahnhof Zoo - najbardziej ruchliwego dworca autobusowego w mieście, będącego bramą do zachodniej części miasta. Bahnhof Zoo był swego czasu główną stacją kolejową Berlina Zachodniego, ale obecnie obsługuje jedynie pociągi kolejki S-Bahn.

Źródło: Berlitz/praca zbiorowa/udm/if

1 / 8

Atrakcje Berlina - Breitscheidplatz

Obraz
© Devteev/Shutterstock.com

Autobus linii 100 kieruje się w stronę pierwszego przystanku - na Breitscheidplatz, tętniące życiem centrum zachodniego Berlina. Kto zamierza zwiedzić plac i położoną na zachód od niego aleję, powinien tu wysiąść. Nad placem góruje zniszczona wieża neogotyckiego kościoła Kaiser-Wilhelm-Gedaechtniskirche zbudowanego w latach 1891-1895 ku czci cesarza Wilhelma I. Do dziś zachowała się jedynie wieża dzwonna, reszta budowli uległa zniszczeniu w nalotach podczas II wojny światowej.

2 / 8

Atrakcje Berlina - Kurfuerstendamm

Obraz
© SP-Photo/Shutterstock.com

Po zachodniej stronie placu znajduje się Kurfuerstendamm (w skrócie Ku’damm) - główna aleja handlowa miasta, wytyczona pod koniec XIX w. na wzór paryskich Champs-Elysees. W latach 20. XX w. okolica ta stała się rozrywkowym centrum miasta, mocno jednak ucierpiała podczas II wojny. Po upadku muru aleja straciła na atrakcyjności, w związku z powstaniem nowych centrów handlowych w dawnym Berlinie Wschodnim. Ostatnio bulwar poddano rewitalizacji, a następnie pojawiły się tu modne butiki. Odnowiono też uliczki z pięknymi dziewiętnastowiecznymi rezydencjami, położone na północ i południe od Ku’damm. Na krótki odpoczynek świetnie nadaje się urocza Wintergarten-Café im Literaturhaus. Z Breitscheidplatz jest to jednak dość długi spacer.

3 / 8

Atrakcje Berlina - Tiergarten

Obraz
© flickr.com by Oh-Berlin.com, licencja CC BY-SA 2.0

Aby kontynuować wycieczkę, należy wsiąść do autobusu na przystanku znajdującym się na tyłach Breitscheidplatz. Po kilku minutach dojeżdża on do dzielnicy dyplomatycznej położonej w pobliżu największego miejskiego parku - Tiergarten. Park założyli w XVII w. Hohenzollernowie. Przez lata służył królom i cesarzom jako rezerwat zwierzyny łownej. W XIX w. Peter Joseph Lenne przekształcił go w park publiczny. Obecnie Tiergarten pełni funkcję "zielonych płuc" miasta, a do jego największych atrakcji zalicza się zoo i akwarium. Aby dotrzeć do parku, należy wysiąść n przystanku Nordische Botschaft (ambasada norweska) i pójść aleją Hofjaegerallee.

Hofjaegerallee prowadzi też do Siegessaeule, wysokiej na 69 m kolumny wzniesionej w 1873 r., aby uczcić zwycięstwa niemieckiego i pruskiego imperium nad Austrią, Francją i Danią. Na szczycie kolumny znajduje się taras widokowy z ładną panoramą miasta. Powyżej króluje złoty anioł zwycięstwa, popularna *Goldelse *(Złota Elza).

fot. Matthew Dixon/Shutterstock.com

4 / 8

Atrakcje Berlina - Reichstag

Obraz
© Jorg Hackemann/Shutterstock.com

Autobus mija Schloss Bellevue, a następnie przejeżdża aleją Johna Fostera Dullesa obok eleganckiego centrum kulturalnego Haus der Kulturen der Welt z charakterystycznym opadającym dachem. Następną atrakcją na trasie jest Reichstag, (parlament) ze słynną szklaną kopułą zbudowaną w latach 1997-1999 według projektu brytyjskiego architekta Normana Fostera. Rozciągają się z niej zapierające dech w piersiach widoki na Berlin i znajdującą się poniżej salę parlamentu.

5 / 8

Atrakcje Berlina - Brama Brandenburska

Obraz
© Noppasin/Shutterstock.com

Kilka kroków od Reichstagu znajduje się kolejna wizytówka miasta - neoklasycystyczna Brama Brandenburska, zbudowana w latach 1788-1791 przez Carla Gottharda Langhansa. Łączyła ona dwie funkcje: bramy wjazdowej do miasta od strony Brandenburgii oraz łuku triumfalnego. Przechodząc pod bramą z zachodu na wschód, docieramy na mały plac na jej tyłach - Pariser Platz, przy którym znajdują się liczne ambasady, galerie i luksusowy Hotel Adlon oraz kilka przyjemnych kawiarni.

6 / 8

Atrakcje Berlina - Unter den Linden

Obraz
© flickr.com by NervousEnergy, licencja CC BY 2.0

Na wschód od Pariser Platz położony jest Unter den Linden - szeroki bulwar z historycznymi pomnikami, budynkami instytucji państwowych i obsadzony lipami, od których wziął nazwę. Wytyczona w XVI w. aleja łącząca Tiergarten i Pałac Miejski początkowo służyła do jazdy konnej. W połowie XVII w. stała się najpierw główną ulicą stolicy Prus, a później niemieckiego imperium oraz społeczno-kulturalno-politycznym sercem miasta. Warto wysiąść z autobusu nr 100 na przystanku Staatsoper, aby z bliska zobaczyć najbardziej znane atrakcje przy Unter den Linden. Stąd już tylko jeden krok do Staatsoper oraz historycznej zabudowy Forum Fridericianum, centrum dawnej stolicy Prus.

7 / 8

Atrakcje Berlina - Bode-Museum, Wyspa Muzeów

Obraz
© Andrew Buckin/Shutterstock.com

Nieco dalej na wschód, ale również przy Unter den Linden, leży Wyspa Muzeów. Znajdująca się na liście UNESCO atrakcja szczyci się kompleksem muzealnym światowej sławy. Można tu znaleźć aż pięć muzeów o międzynarodowym znaczeniu zbudowanych w latach 1912-1930: Bode-Museum, Muzeum Pergamońskie, Neues Museum, Alte Nationalgalerie i Altes Museum. Niezależnie od prezentowanych zbiorów, każdy z budynków stanowi ciekawy pomnik architektury.

8 / 8

Atrakcje Berlina - Alexanderplatz

Obraz
© Sean Pavone/Shutterstock.com

Aby dostać się na drugą stronę Wyspy Muzeów, należy ponownie wsiąść do autobusu jadącego Mostem Pałacowym, na prawo od którego leży Schlossplatz, gdzie niegdyś stało kilka pałaców. Przed ostatnim przystankiem autobus mija jeszcze berliński ratusz Rathaus oraz zabytkową Dzielnicę Mikołaja, dzięki której można sobie wyobrazić, jak wyglądał XVII-wieczny Berlin (nawet jeśli większość stojących tu budynków to rekonstrukcje). Stąd można już przejść się na piechotę albo podjechać autobusem kawałek dalej na wschód na przystanek końcowy Alexanderplatz. Aby przyjrzeć się miastu z góry, można wjechać na Fernsehturm, wieżę telewizyjną, na której szczycie znajduje się obrotowa restauracja.

Źródło: Berlitz/praca zbiorowa/udm/if

Berlinniemcybrama brandenburska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)