Trwa ładowanie...

Beskidy. Turyści zabrali szczenię wilka. Przyrodnicy apelują: nie wynoście zwierząt z lasu

Na jednym z beskidzkich szlaków turyści znaleźli szczenię. Byli przekonani, że to pies, więc zabrali je ze sobą. Okazało się, że to wilk. Zwierzę trafiło do bielskiego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt i niebawem wróci do watahy. Przyrodnicy apelują jednak o niezabieranie znalezionych zwierząt z lasu.

Szczenię wilka, zdjęcie ilustracyjneSzczenię wilka, zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images
d3k5llp
d3k5llp

Turyści, którzy wędrowali szlakiem w Beskidzie Żywieckim, relacjonowali, że dostrzegli psa, który niósł w pysku szczenię i upuścił je niedaleko nich. Chcąc pomóc, zabrali zwierzę ze szlaku i przekazali do miejskiego zoo w Żywcu, skąd trafiło do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.

- Pies raczej by się tak nie zachował. Przypuszczamy, że była to wilczyca. Miała pecha, że akurat szła grupa turystów. Trudno mieć pretensje do ludzi. Nie mieli bladego pojęcia, że to wilczek. Maluch wygląda jak szczenię psa w typie owczarka niemieckiego. Chcieli pomóc. To naturalna reakcja wynikająca z wrażliwości - poinformowała Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk.

Przyrodnicy apelują o niezabieranie zwierząt z lasu

Przyrodnicy zamierzają zwrócić watasze dwutygodniowego wilczka. Jego matka prawdopodobnie została spłoszona przez luzem puszczonego psa. Szczenię obecnie jest ogrzewane i odżywiane. Gdy nieco odsapnie, zostanie z powrotem wypuszczone na wolność. Stowarzyszenie dla Natury Wilk intensywnie szuka rodziny młodego wilczka.

d3k5llp

- Jeśli ktokolwiek spotka w lesie młodziutkiego wilczka lub rysia bez opieki, nie dotykajcie go, nie dawajcie jedzenia ani nie zabierajcie ze sobą. Zróbcie kilka zdjęć, ustalcie lokalizację GPS i wyślijcie do nas MMSa. Oddzwonimy i doradzimy, jak się zachować. Nasz numer to 606 110 046 - apeluje Sabina Nowak.

Wilki są w Polsce pod ścisłą ochroną

W Beskidach żyją obecnie trzy watahy wilków. Jedna z nich mieszka pod Romanką, druga w Worku Rajczańskim, a trzecia w rejonie Rycerzowej. W Polsce wilki objęte są ścisłą ochroną, a ich populacja jest trudna do określenia. Ekolodzy szacują, że w zachodniej części Polski żyje ok. 80-85 grup rodzinnych.

Świat oczami dzikiego wilka. Niezwykłe nagranie z USA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj