Biblia Gutenberga. Pierwsza wydrukowana książka na świecie
Która inna książka miałaby zostać wydrukowana jako pierwsza, jeśli nie Biblia? Na swoje pierwsze wydanie czekała do XV wieku, kiedy to doszło do wynalezienia druku.
Za wynalazcę druku uważa się Johannesa Gutenberga. Jednak zanim wsławił się jako wynalazca tak przełomowej technologii, pracował jako złotnik i szlifierz kamieni szlachetnych i luster.
Problematyczne kopiowanie
Przed Gutenbergiem w Europie używano jedynie blokowej metody, w której cała strona łącznie z tekstem i obrazami była rzeźbiona w drewnie, a następnie odbijana. Problem polegał na tym, że każda ze stron potrzebowała osobnej tabliczki, co było bardzo kosztowne i długo trwało.
Rewolucyjna metoda
Mało kto wie, że sama ruchoma czcionka była znana w Chinach w XI wieku, ale była ona oparta na pojedynczych znakach na tabliczkach z gliny. Gutenberg opracował jednak technikę druku mechanicznego, przy której poruszały się litery.
Sam ulepszył także prasę drukarską i jako pierwszy wykorzystał stop drukarski, czyli stop ołowiu z cyną i antymonem, wykorzystywany do dzisiaj. Stworzył także nową farbę drukarską opartą na poddanym obróbce cieplnej oleju lnianym oraz skonstruował akcesoria zecerskie. W 1450 roku pracował nad swoim najsłynniejszym dziełem – drukowaną łacińską Biblią.
Brak pieniędzy
Gutenberg na początku potrzebował miejsca, w którym mógłby drukować swoje książki. Nie miał na to pieniędzy, więc pożyczył je od przedsiębiorcy Johanna Fusta pod zastaw wyposażenia drukarni i książek. Po jakimś czasie Fust wystąpił przeciwko Gutenbergowi do sądu w sprawie niespłaconej pożyczki. Gutenberg przegrał sprawę i utracił swój monopol oraz tajemnicę druku.
Jak wyglądała pierwsza Biblia?
Pierwsze egzemplarze drukowanej Biblii miały 42 linijki tekstu na jednej stronie, spisane w dwóch kolumnach. Całość była dwutomowym wydaniem o 648 i 634 stronach. Była drukowana na pergaminie i papierze. Ciekawe jest to, że użyto dwóch kolorów: czerwonego i czarnego. Kiedy książka była wydrukowana, iluminator uzupełniał ją ilustracjami i inicjałami. Tekst nie przebijał na drugą stroną, a odcień czerni był stały.
List do papieża
Najbardziej wiarygodne informacje o tej Biblii pochodzą z listu przyszłego papieża Piusa II (1405–1464). W swojej korespondencji napisał, że widział strony z Biblii Gutenberga. Wydrukowano ją na papierze o wymiarach 42 × 60 cm nazywanym Royal. Lniane włókna, z których je wyprodukowano pochodziły z Caselle w Piemoncie. Do dzisiaj zachowało się 36 egzemplarzy wydrukowanych na papierze i 12 na pergaminie.
Gotowe od razu
Wydrukowana Biblia od razu się wyprzedała. Według dostępnych informacji powędrowała do Anglii, Szwecji i Węgier. Zakłada się, że większość nakładu wykupiły klasztory, uniwersytety i bogacze, ponieważ zwykli ludzie w tamtym czasie z pewnością nie mogli pozwolić sobie na taki wydatek. Istnieje jedynie jedna wzmianka z XV wieku o tym, że tylko 1 egzemplarz Biblii został sprzedany osobie prywatnej.
Źródło: 21. Wiek