Atrakcje Lublina. Odkryj magię jednego z najpiękniejszych miast w Polsce
Lublin to wyjątkowe miasto, które w dodatku posiada jeszcze niewykorzystany potencjał. Każdy, kto przyjeżdża tu po raz pierwszy, pozostaje pod dużym wrażeniem zarówno zabytków, jak też atmosfery i życzliwości mieszkańców. Lublin jest magiczny – to pewne.
Stolicy województwa lubelskiego próżno szukać wśród topowych lokalizacji turystycznych w Polsce. Stanowi nieodkrytą perełkę, którą jednak można docenić przy bliższym poznaniu. Bo w Lublinie jest co robić! Na odkrycie czeka Stare Miasto z urokliwymi kamieniczkami, a latem organizowane są fantastyczne wydarzenia kulturalne.
- Największe zainteresowanie turystów Lublinem obserwujemy w miesiącach letnich. Czerwiec, lipiec oraz sierpień to czas, kiedy odbywają się sztandarowe festiwale: Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów oraz Jarmark Jagielloński. Dzięki nim do miasta przyjeżdża coraz więcej osób, a gdy biorą w nich udział, poznają przy okazji sam Lublin - mówi Kamila Miciuła, PR Manager portalu Nocowanie.pl.
Lublin - miasto pełne magii
Lublin jest miastem, które z pewnością może wzbudzać zachwyt w turystach. Na jego wygląd miały bowiem wpływ różne kultury i wyznania, co do dzisiaj widać w lubelskich zabytkach. Tajemnice miasta kryją też tutejsze muzea i staromiejskie uliczki. Co ważne, Stare Miasto w Lublinie nie ucierpiało mocno podczas wojny, przez co zachowało swój wygląd sprzed lat.
- Pierwszy raz byłam w Lublinie i jestem zachwycona. Piękne zabytki i Stare Miasto - dwa dni intensywnego zwiedzania i nie wystarczyło czasu, by wszystko zobaczyć. Dlatego kiedyś tu jeszcze wrócę. Polecam odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej - przepiękny, ogromny skansen - napisała Emi w opinii na Nocowanie.pl.
Warto zejść do podziemi. Trasa turystyczna biegnie pod płytą rynku i staromiejskimi kamienicami, a podczas zwiedzania turyści poznają najważniejsze wydarzenia z dziejów Lublina.
Miejscem wyjątkowym jest Zamek Lubelski, w którym ma swoją siedzibę Muzeum Narodowe. W głównym gmachu można oglądać wyjątkowe dzieła sztuki, koniecznie trzeba też zwiedzić kaplicę Trójcy Świętej. Jest to jedna z niewielu pamiątek po średniowiecznej warowni, w dodatku jej ściany w całości są pokryte freskami biznatyńsko-ruskimi. Na zamkowym dziedzińcu stoi romańska baszta, tzw. donżon.
Przed wojną w Lublinie mieszkała duża społeczność żydowska. Upamiętnił ją między innymi Izaak Baszewis Singer w “Sztukmistrzu z Lublina”. Teraz po dawnej dzielnicy nie ma już śladu - pozostała tylko latarnia na Placu Zamkowym oraz budynek dawnej Uczelni Mędrców Lublina (Jesziwas Chachmej Lublin). Obecnie znajduje się tam hotel, synagoga i ekspozycja prezentująca historię jesziwy. O tym, by pamięć o żydowskich sąsiadach trwała nadal, dba Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.
Wizytówki Lublina - Plac Litewski i Krakowskie Przedmieście
Stare Miasto w Lublinie, zwłaszcza wieczorem, wydaje się magiczne. Nastrojowe oświetlenie, klimatyczne knajpki i przechadzający się nieśpiesznie ludzie nadają miejscu wyjątkowego charakteru. Wystarczy jednak przekroczyć Bramę Krakowską, by znaleźć się na tętniącym życiem deptaku.
Krakowskie Przedmieście to miejsce, gdzie latem o każdej porze dnia i nocy można spotkać sporo osób. Wzdłuż niego ciągną się restauracyjne ogródki, swoje miejsce mają też uliczni grajkowie. Idąc deptakiem turyści docierają do wspomnianego wcześniej Placu Litewskiego. Trudno pomylić to miejsce, ponieważ stoi tam pomnik Józefa Piłsudskiego na kasztance.
Obecnie Plac Litewski uważany jest za wizytówkę miasta. Kilka lat temu przeszedł rewitalizację, zyskując między innymi nową fontannę, gdzie w letnie weekendy organizowane są pokazy multimedialne.