Błękitna Norda – morze inspiracji

Norda – Północne Kaszuby – to kraina niezwykła, o ciekawej kulturze, urokliwym położeniu, kojarzona z piaszczystymi plażami, morzem i słońcem. Miejsce idealne na rodzinny wypoczynek – to tu znajdziesz pełne atrakcji, tętniące życiem wakacyjne kurorty, ale też małe, urokliwe miejscowości pozwalające na kameralny urlop.

Błękitna Norda – morze inspiracji
Źródło zdjęć: © Shutterstock
4

Piękne plaże od strony otwartego morza i te nad „małym morzem”, jak mówią Kaszubi o Zatoce Puckiej, przyciągają w to magiczne miejsce tysiące turystów. Bliskość Bałtyku jest wielkim, ale nie jedynym bogactwem tej ziemi. Kaszuby Północne to także wielowiekowa kultura, piękna, choć nieraz skomplikowana historia, i wspaniała przyroda. Cały region jest silnie związany z rzemiosłem rybackim, które od wieków było głównym źródłem utrzymania większości mieszkańców. Do dzisiaj na Nordzie pielęgnowane są tradycje rybackie, język i kultura kaszubska.

Inspiracji do spędzenia w ciekawy sposób czasu na Nordzie jest wiele. Przedstawiamy 10 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, spędzając wakacje na Kaszubach Północnych.

1) Filharmonia Kaszubska w Wejherowie. Nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt z salą o funkcji kinowej, koncertowej i teatralnej oraz galeria wystawiennicza, sala konferencyjna i kawiarnia. Znajduje się tu dom kultury z salami prób chóru, teatru, tańca oraz pracownią: plastyczną, ceramiki, rzeźby i tkaniny, fotograficzną, animacji filmowej i grafiki komputerowej. Sam obiekt jest ciekawy pod względem architektonicznym, gdyż nawiązuje bryłą do kształtu łodzi, co podkreśla tradycje morskie Wejherowa.

2) Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie. Rzucewo, „Cypel Rzucewski”, osada łowców fok z epoki kamienia, III-II w. p.n.e. położona na „cyplu rzucewskim”. Wzniesienia Kępy Puckiej i Swarzewskiej już w epoce kamienia dawały schronienie osiedlającym się tutaj plemionom łowców fok. Bardzo ważnym okresem w pradziejach Nordy był późny neolit (2500-1700 p.n.e.), kiedy to nad dzisiejszą Zatoką Pucką pojawiły się pierwsze osady łowców fok. Stworzyli silną, oryginalną kulturę, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi. Rzucewska osada łowców fok została odkryta w roku 1894, jednak pierwsze prace wykopaliskowe zostały przeprowadzone dopiero w latach 1927-29 przez prof. Józefa Kostrzewskiego.

3) Fokarium w Helu. Część Stacji Morskiej – naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999 roku, choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego – Balbina. Na terenie fokarium znajduje się kilka basenów, podziemie, z którego można obserwować podwodne życie foki szarej, a także budynek z salą ekspozycyjną i edukacyjną.

4) Szlak Historii Militarnej. Miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową w rejonie Kuźnicy, Jastarni oraz Juraty ujęte zostały szlakiem ułatwiającym ich poznanie. Osią zwiedzania jest ścieżka rowerowa prowadząca przez półwysep, przy której znajdują się plansze informacyjne i strzałki kierunkowe.

5) Zamek w Krokowej. Pierwsze ślady istnienia zamku w Krokowej pochodzą z XIII – XIV wieku. Pod koniec XIII wieku najprawdopodobniej istniał w miejscu obecnego pałacu tzw. grodek stożkowy, czyli średniowieczna siedziba rycerska o charakterze obronnym. Dopiero pod koniec XIV lub na początku XV wieku powstało w tym miejscu pierwsze założenie zamkowe. Pałac otoczony jest fosą oraz parkiem. Obecnie w pałacu znajduje się restauracja i hotel.

6) Port rybacki w Pucku. O specyfice, symbolice i wyjątkowości tego miejsca zaświadcza jego piękna i wzniosła historia. Port skupiał bazę floty królewskiej, pełnił rolę portu wojennego II Rzeczypospolitej, ponadto był historycznym miejscem Zaślubin Polski z Morzem w 1920 roku. O wydarzeniu tym do dziś przypomina pomnik gen. Józefa Hallera. W okolicach portu można wypożyczyć jachty, wybrać się na rejsy wycieczkowe i wędkarskie po Zatoce Puckiej.

7) Dom Rybaka we Władysławowie. Budowany w stylu socrealistycznym w latach 1953-1957 jako hotel dla rybaków. Mieści się na końcu ulicy Generała Hallera, obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Na pierwszym piętrze obejrzeć można wystawę Rękodzieła Kaszubskiego – rzeźby znakomitego twórcy Leona Golli, oraz wystawę fotograficzną Władysławowo – Wczoraj i Dziś. Wieża Domu Rybaka jest doskonałym punktem orientacyjnym i widokowym na panoramę miasta, Bałtyk, Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką. W budynku mieści się również Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji. Polecamy również: gdzie z dzieckiem nad morze – rekomendacje www.czasnadmorze.pl

8) Cypel Rewski. Największą osobliwością przyrodniczą Gminy Kosakowo jest Mierzeja Rewska, zwana tez Cyplem Rewskim lub Szpërkiem. Rozdziela ona ciepłe wody od strony Pucka i bardziej słone, chłodniejsze od strony Gdańska. Gdy obniża się poziom wód w zatoce, ta piaszczysta ławica o szerokości 40-50 metrów u nasady wyłania się z wody niemal na długość 1 kilometra, tworząc naturalne molo.

9) "Kaszubskie Oko" w Gniewinie. Architekturę kompleksu zaplanowano w formie oka. Głównym jego elementem jest źrenica – Wieża Widokowa, kopiec, na którym stoi wieża, oraz rabaty kwiatowe stanowiące tęczówkę oka, natomiast drewniane pergole symbolizują zarys rzęs. Rekreacyjne elementy „Kaszubskiego oka” to wyposażone w 18 stanowisk pole do mini-golfa, ziemne pole szachowe, plac zabaw w wersji standardowej, w postaci „Statku Piratów”, oraz wybudowany z myślą o dzieciach starszych linowy plac zabaw. Duże zainteresowanie budzą również naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów – triceratopsa i tyranozaura oraz makiety Stolemów – kaszubskich siłaczy! Najnowszą atrakcją obiektu jest ścianka wspinaczkowa, na którą można się wspiąć na wysokość 7,4 m.

10) Skansen w Nadolu. Interaktywne zajęcia organizowane dla dzieci i młodzieży oraz liczne imprezy plenerowe sprawiają, że skansen jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. W obrębie zachowanej zagrody średnio zamożnego gospodarza (gbura) znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny.

W najbliższym sąsiedztwie chaty znajdują się kamienna piwnica (kula) do przechowywania płodów rolnych, studnia z wyciągiem kołowrotowym, piec chlebowy, królikarnia oraz warzywnik. W skład zespołu wchodzi również stodoła, wielofunkcyjna obora i wozownia. W położonej w pobliżu brzegu jeziora części skansenu zrekonstruowane zostało w latach 2002-2006 lokalne gospodarstwo rybackie. W jego skład wchodzi kryty trzciną ryglowy dom nadolskiej rodziny Kuhrów. Obiektami uzupełniającymi zagrodę jest wędzarnia oraz sieciarnia.

Ułatwieniem w korzystaniu z atrakcji turystycznych, ofert gastronomicznych i noclegowych jest KARTA TURYSTY Kaszuby Północne, którą można nabyć wraz z przewodnikiem bezpłatnie. Korzystając z Karty Turysty, otrzymasz możliwość ponad 50 zniżek na gastronomię, noclegi, atrakcje, muzea, SPA, kursy windsurfingowe i kitesurfingowe, korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, pamiątki, warsztaty artystyczne i inne. Przy zakupie karty turystycznej przygotowanej przez Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne”; otrzymasz również przewodnik, dzięki któremu zaczerpniesz informacji na temat zniżek i miejsc, w których one obowiązują.

Źródło artykułu: Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Plaga w austriackim mieście. Spór o szczury i gołębie trwa
Plaga w austriackim mieście. Spór o szczury i gołębie trwa
Czy hotelowe szampony są bezpieczne? Ekspertka radzi, na co zwrócić uwagę
Czy hotelowe szampony są bezpieczne? Ekspertka radzi, na co zwrócić uwagę
Korki i pełne parkingi. Polacy szturmują jedno miejsce w Tatrach
Korki i pełne parkingi. Polacy szturmują jedno miejsce w Tatrach
Zjedli śniadanie w Disneylandzie. Gdy otrzymali rachunek zaniemówili
Zjedli śniadanie w Disneylandzie. Gdy otrzymali rachunek zaniemówili
Turystom puszczają hamulce. Chaos i bójki w popularnym kurorcie
Turystom puszczają hamulce. Chaos i bójki w popularnym kurorcie
Panika wśród turystów. Przez przepowiednię boją się wyjeżdżać
Panika wśród turystów. Przez przepowiednię boją się wyjeżdżać
Zaskakujące miasto w Europie. Bilety za mniej niż obiad w Warszawie
Zaskakujące miasto w Europie. Bilety za mniej niż obiad w Warszawie
Huragan uderzył w Meksyk. "Mam 64 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałem"
Huragan uderzył w Meksyk. "Mam 64 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałem"
Wyjątkowe wydarzenie nad Wisłą. Wstęp darmowy
Wyjątkowe wydarzenie nad Wisłą. Wstęp darmowy
Czyha na urlopowiczów. "Nie krzycz. To nie pomoże. Ona nie zna litości"
Czyha na urlopowiczów. "Nie krzycz. To nie pomoże. Ona nie zna litości"
Pitbull w Krakowie. "Im mniej dostępnych noclegów, tym szybciej rosną ceny"
Pitbull w Krakowie. "Im mniej dostępnych noclegów, tym szybciej rosną ceny"
Hit minionego lata. Atrakcja ponownie otwarta
Hit minionego lata. Atrakcja ponownie otwarta