Trwa ładowanie...

Błękitna Norda – morze inspiracji

Norda – Północne Kaszuby – to kraina niezwykła, o ciekawej kulturze, urokliwym położeniu, kojarzona z piaszczystymi plażami, morzem i słońcem. Miejsce idealne na rodzinny wypoczynek – to tu znajdziesz pełne atrakcji, tętniące życiem wakacyjne kurorty, ale też małe, urokliwe miejscowości pozwalające na kameralny urlop.

Błękitna Norda – morze inspiracjiŹródło: Shutterstock
d3np57k
d3np57k

Piękne plaże od strony otwartego morza i te nad „małym morzem”, jak mówią Kaszubi o Zatoce Puckiej, przyciągają w to magiczne miejsce tysiące turystów. Bliskość Bałtyku jest wielkim, ale nie jedynym bogactwem tej ziemi. Kaszuby Północne to także wielowiekowa kultura, piękna, choć nieraz skomplikowana historia, i wspaniała przyroda. Cały region jest silnie związany z rzemiosłem rybackim, które od wieków było głównym źródłem utrzymania większości mieszkańców. Do dzisiaj na Nordzie pielęgnowane są tradycje rybackie, język i kultura kaszubska.

Inspiracji do spędzenia w ciekawy sposób czasu na Nordzie jest wiele. Przedstawiamy 10 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, spędzając wakacje na Kaszubach Północnych.

1) Filharmonia Kaszubska w Wejherowie. Nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt z salą o funkcji kinowej, koncertowej i teatralnej oraz galeria wystawiennicza, sala konferencyjna i kawiarnia. Znajduje się tu dom kultury z salami prób chóru, teatru, tańca oraz pracownią: plastyczną, ceramiki, rzeźby i tkaniny, fotograficzną, animacji filmowej i grafiki komputerowej. Sam obiekt jest ciekawy pod względem architektonicznym, gdyż nawiązuje bryłą do kształtu łodzi, co podkreśla tradycje morskie Wejherowa.

2) Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie. Rzucewo, „Cypel Rzucewski”, osada łowców fok z epoki kamienia, III-II w. p.n.e. położona na „cyplu rzucewskim”. Wzniesienia Kępy Puckiej i Swarzewskiej już w epoce kamienia dawały schronienie osiedlającym się tutaj plemionom łowców fok. Bardzo ważnym okresem w pradziejach Nordy był późny neolit (2500-1700 p.n.e.), kiedy to nad dzisiejszą Zatoką Pucką pojawiły się pierwsze osady łowców fok. Stworzyli silną, oryginalną kulturę, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi. Rzucewska osada łowców fok została odkryta w roku 1894, jednak pierwsze prace wykopaliskowe zostały przeprowadzone dopiero w latach 1927-29 przez prof. Józefa Kostrzewskiego.

d3np57k

3) Fokarium w Helu. Część Stacji Morskiej – naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999 roku, choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego – Balbina. Na terenie fokarium znajduje się kilka basenów, podziemie, z którego można obserwować podwodne życie foki szarej, a także budynek z salą ekspozycyjną i edukacyjną.

4) Szlak Historii Militarnej. Miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową w rejonie Kuźnicy, Jastarni oraz Juraty ujęte zostały szlakiem ułatwiającym ich poznanie. Osią zwiedzania jest ścieżka rowerowa prowadząca przez półwysep, przy której znajdują się plansze informacyjne i strzałki kierunkowe.

5) Zamek w Krokowej. Pierwsze ślady istnienia zamku w Krokowej pochodzą z XIII – XIV wieku. Pod koniec XIII wieku najprawdopodobniej istniał w miejscu obecnego pałacu tzw. grodek stożkowy, czyli średniowieczna siedziba rycerska o charakterze obronnym. Dopiero pod koniec XIV lub na początku XV wieku powstało w tym miejscu pierwsze założenie zamkowe. Pałac otoczony jest fosą oraz parkiem. Obecnie w pałacu znajduje się restauracja i hotel.

6) Port rybacki w Pucku. O specyfice, symbolice i wyjątkowości tego miejsca zaświadcza jego piękna i wzniosła historia. Port skupiał bazę floty królewskiej, pełnił rolę portu wojennego II Rzeczypospolitej, ponadto był historycznym miejscem Zaślubin Polski z Morzem w 1920 roku. O wydarzeniu tym do dziś przypomina pomnik gen. Józefa Hallera. W okolicach portu można wypożyczyć jachty, wybrać się na rejsy wycieczkowe i wędkarskie po Zatoce Puckiej.

d3np57k

7) Dom Rybaka we Władysławowie. Budowany w stylu socrealistycznym w latach 1953-1957 jako hotel dla rybaków. Mieści się na końcu ulicy Generała Hallera, obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Na pierwszym piętrze obejrzeć można wystawę Rękodzieła Kaszubskiego – rzeźby znakomitego twórcy Leona Golli, oraz wystawę fotograficzną Władysławowo – Wczoraj i Dziś. Wieża Domu Rybaka jest doskonałym punktem orientacyjnym i widokowym na panoramę miasta, Bałtyk, Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką. W budynku mieści się również Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji. Polecamy również: gdzie z dzieckiem nad morze – rekomendacje www.czasnadmorze.pl

8) Cypel Rewski. Największą osobliwością przyrodniczą Gminy Kosakowo jest Mierzeja Rewska, zwana tez Cyplem Rewskim lub Szpërkiem. Rozdziela ona ciepłe wody od strony Pucka i bardziej słone, chłodniejsze od strony Gdańska. Gdy obniża się poziom wód w zatoce, ta piaszczysta ławica o szerokości 40-50 metrów u nasady wyłania się z wody niemal na długość 1 kilometra, tworząc naturalne molo.

9) "Kaszubskie Oko" w Gniewinie. Architekturę kompleksu zaplanowano w formie oka. Głównym jego elementem jest źrenica – Wieża Widokowa, kopiec, na którym stoi wieża, oraz rabaty kwiatowe stanowiące tęczówkę oka, natomiast drewniane pergole symbolizują zarys rzęs. Rekreacyjne elementy „Kaszubskiego oka” to wyposażone w 18 stanowisk pole do mini-golfa, ziemne pole szachowe, plac zabaw w wersji standardowej, w postaci „Statku Piratów”, oraz wybudowany z myślą o dzieciach starszych linowy plac zabaw. Duże zainteresowanie budzą również naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów – triceratopsa i tyranozaura oraz makiety Stolemów – kaszubskich siłaczy! Najnowszą atrakcją obiektu jest ścianka wspinaczkowa, na którą można się wspiąć na wysokość 7,4 m.

d3np57k

10) Skansen w Nadolu. Interaktywne zajęcia organizowane dla dzieci i młodzieży oraz liczne imprezy plenerowe sprawiają, że skansen jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. W obrębie zachowanej zagrody średnio zamożnego gospodarza (gbura) znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny.

W najbliższym sąsiedztwie chaty znajdują się kamienna piwnica (kula) do przechowywania płodów rolnych, studnia z wyciągiem kołowrotowym, piec chlebowy, królikarnia oraz warzywnik. W skład zespołu wchodzi również stodoła, wielofunkcyjna obora i wozownia. W położonej w pobliżu brzegu jeziora części skansenu zrekonstruowane zostało w latach 2002-2006 lokalne gospodarstwo rybackie. W jego skład wchodzi kryty trzciną ryglowy dom nadolskiej rodziny Kuhrów. Obiektami uzupełniającymi zagrodę jest wędzarnia oraz sieciarnia.

Ułatwieniem w korzystaniu z atrakcji turystycznych, ofert gastronomicznych i noclegowych jest KARTA TURYSTY Kaszuby Północne, którą można nabyć wraz z przewodnikiem bezpłatnie. Korzystając z Karty Turysty, otrzymasz możliwość ponad 50 zniżek na gastronomię, noclegi, atrakcje, muzea, SPA, kursy windsurfingowe i kitesurfingowe, korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, pamiątki, warsztaty artystyczne i inne. Przy zakupie karty turystycznej przygotowanej przez Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne”; otrzymasz również przewodnik, dzięki któremu zaczerpniesz informacji na temat zniżek i miejsc, w których one obowiązują.

d3np57k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3np57k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj