Trwa ładowanie...

Błękitne Flagi powiewają nad kolejnymi polskimi plażami

Czy polskie plaże i mariny mogą konkurować z tymi w najpopularniejszych kurortach na świecie? Jak najbardziej! W tym sezonie aż 39 obiektów w kraju otrzymało Błękitną Flagę – prestiżowy certyfikat przyznawany w międzynarodowym programie Fundacji Edukacji Ekologicznej.

Błękitne Flagi powiewają nad kolejnymi polskimi plażamiŹródło: Materiały prasowe, fot: blekitnaflaga.org
d40tlbq
d40tlbq

Błękitna Flaga jest wyróżnieniem nadawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie czystości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. W ramach międzynarodowego programu zainicjowanego w 1985 r. przez duńską Fundację Edukacji Ekologicznej co roku od ponad 20 lat najlepsze pod tym względem plaże i mariny na świecie otrzymują certyfikat na jeden sezon.

Na sezon 2017 międzynarodowe jury przyznało Błękitne Flagi 4286 obiektom w 47 krajach. Jest wśród nich Polska – odznaczenie trafiło aż do 39 kąpielisk i przystani jachtowych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. To wynik znacznie lepszy niż w ubiegłym roku, kiedy wyróżnienie zostało przyznane 21 krajowym plażom i 5 marinom.

Na plaże z Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, nie można na nich obozować i wprowadzać na nie zwierząt. Tereny wyróżnionych kąpielisk muszą być strzeżone i wyposażone w źródło wody pitnej, powinny na nich znajdować się kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych, a także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: blekitnaflaga.org

Do kąpielisk, nad którymi w minionym roku zawisły Błękitne Flagi, dołączyły własnie m.in. Rewal, w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, Świnoujście-Uznam, Mielno, Darłowo, Grańsk Stogi i Gdańsk Sobieszewo. Na wyróżnienie zapracowały też Plaża Zachodnia i Centralna w Kopłobrzegu. W prestiżowym gronie znalazły się również 3 mariny nieuwzględnione w ubiegłym sezonie: Marina Wapnica oraz Sienna Grobla i Żabi Kruk w Gdańsku.

Program Błękitnej Flagi cieszy się wielką renomą w krajach śródziemnomorskich, takich jak Chorwacja, Grecja czy Hiszpania, ale plaże i kąpieliska posiadające certyfikat znajdziemy również w Afryce, Ameryce Południowej, Kanadzie oraz na Islandii.

Pełną listę ośrodków, które otrzymały wyróżnienie, znajdziecie na stronie: błekitnaflaga.org.

d40tlbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40tlbq