Trwa ładowanie...

Bon turystyczny 500 plus. Będzie później niż zakładano

Ustawa dotycząca bonu turystycznego czeka na poprawki. Chce je wprowadzić senat. Część polityków uważa, że ze świadczenia powinni skorzystać również pracujący dorośli.

Share
Plaża w PogorzelicyPlaża w PogorzelicyŹródło: Getty Images, fot: Grazyna Palaszewska
d1uorv3

Od samego początku temat dotyczący bonu turystycznego wzbudza spore emocje. Jednak w dalszym ciągu nie jest znana ostateczna wersja świadczenia, które ma pomóc w odbudowaniu sektora turystycznego, dotkniętego kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Bon turystyczny – ustawa czeka na poprawki

We wtorek, 30 czerwca, zbiera się senacka komisja, która ma wprowadzić poprawki do ustawy o bonie turystycznym. Kolejne prace nad nią będą trwały w środę i czwartek. Następnie wróci ona do Sejmu. Posiedzenie ma się odbyć jeszcze przed 2 turą wyborów, choć dokładnego terminu nie ustalono.

d1uorv3

Bon turystyczny – projekt cały czas ulega modyfikacjom

Jedna ze zmian zakłada, że z bonu skorzystają nie tylko dzieci, ale też pracujące osoby dorosłe. W pierwotnej wersji projekt zakładał, że każdy, kto pracuje na etacie, otrzyma 1 tys. zł, który mógłby przeznaczyć na usługi turystyczne w kraju.

Projekt jednak zmieniono. Ustawa, która przeszła przez Sejm, zakłada, że bon turystyczny ma opiewać na kwotę 500 zł i będzie przyznawany na dziecko (do 18. roku życia), niezależnie od poziomu dochodów w rodzinie.

Jak wyjaśnia portal Money.pl, bon nie będzie też przyznawany w pierwotnej formie, czyli kart przedpłaconych, bo ich produkcja byłaby za droga, a czas realizacji wydłużyłby się o 2-3 miesiące.

d1uorv3

Aktualna propozycja zakłada, że beneficjenci otrzymają specjalne, dedykowane im kody w formie elektronicznej. Będzie można za ich pomocą wykorzystać kwotę 500 zł na każde dziecko do końca 2021 r.

Ma być również wypłacane dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ze świadczenia będzie można skorzystać do marca 2022 r.

Na co będzie można przeznaczyć bon turystyczny?

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia. Nie podlega on wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

d1uorv3

Źródło: RMF FM, Money.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bon turystyczny 500 plus. Rzecznik rządu Piotr Mueller z apelem do Senatu

d1uorv3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uorv3
d1uorv3