Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Biura podróży obniżają ceny wycieczek

Ceny wycieczek zagranicznych zmieniają się z tygodnia na tydzień, co pokazuje raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA. W przypadku większości kierunków ceny wyjazdów maleją, choć są też wyjątki.

Share
Bułgaria, Słoneczny BrzegBułgaria, Słoneczny BrzegŹródło: Getty Images, Adél Békefi
dst65bv

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przygotował raport dotyczący cen wakacji za granicą. Analizując ostatni tydzień czerwca, okazało się, że ceny wyjazdów, w terminie 3-9 sierpnia, spadły średnio o 28 zł. Największą różnicę widać w przypadku Malty (jest tańsza o 483 zł), Gran Canarii (165 zł) oraz Fuerteventury (143 zł). Niższe ceny wyjazdów są też do Maroka (86 zł) i Tunezji (39 zł).

Analizując ostatni tydzień czerwca, największe roczne spadki cen - już trzeci raz z rzędu - odnotowano w wypadku Cypru – o 546 zł. Tańszy jest też wypoczynek m.in. na Malcie (o 511 zł), Korfu (293 zł), Albanii (327 zł), Maroku (133 zł) i Majorce (41 zł).

Które kierunki wakacyjne są droższe?

Jak informuje "TravelDATA", największy wzrost średnich cen w ciągu tygodnia można zauważyć w przypadku ofert wycieczek na Zakintos, Kretę oraz Rodos. Pierwsza grecka wyspa podrożała o 115 zł, druga o 86 zł, natomiast trzecia o 72 zł. Wzrost cen można zauważyć również w przypadku Turcji (o 19 zł) oraz Bułgarii (47 zł).

dst65bv

Największy roczny koszt wycieczek odnotowano w przypadku wakacji w kurortach na Synaju (średnio o 314 zł), Marsa Alam (o 243 zł) i Portugalii (o 196 zł). Stosunkowo nieduży roczny wzrost cen widać też w wypadku podróży do Tunezji – o 27 zł

Dlaczego większość wycieczek jest tańszych?

Na ceny ofert wpływa m.in. cena paliwa lotniczego, które kosztowało w drugiej połowie czerwca 1,77 zł za litr, było więc tańsze niż rok wcześniej – aż o 30,9 proc. Nie bez znaczenia są też kursy walut - w porównaniu z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu czerwca pozostawał słabszy o 5 proc. Jak opisuje Rzeczpospolita, w sumie miało to wpływ na średnią zmianę kosztów cen wakacji o minus 5, minus 15 zł.

dst65bv

Które biura podróży najbardziej obniżyły ceny wakacji?

Licząc rok do roku, średnie ceny wycieczek u dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły ETI i Exim Tours – o 480 i 320 zł. Spadek cen widać też w przypadku Itaki, Grecos i TUI – odpowiednio o 205, 205 i 200 zł. Nieco atrakcyjniejsza niż przed rokiem była też oferta biura Coral Travel – o ok. 30 zł. Jeśli chodzi o pozostałe biura podróży, ceny były większe niż przed rokiem między 120 a 330 zł.

Źródło: TravelDATA, Rzeczpospolita

Koronawirus a wakacje. Dlaczego lekceważymy wirusa SARS-CoV-2?

dst65bv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dst65bv