Trwa ładowanie...
d1egv8a

Wakacje 2020. UE otwiera granice zewnętrzne

Lista krajów, z których będzie można od 1 lipca podróżować do Unii Europejskiej, ma być zatwierdzona dzisiaj, 30 czerwca w południe. Na razie wjazdu do UE nie będą mieli obywatele krajów, w których skala pandemii jest wciąż duża.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lista krajów zostanie potwierdzona 30 czerwca
Lista krajów zostanie potwierdzona 30 czerwca (East News, Aviva Klompas)
d1egv8a

Jak podaje IAR, Chorwacja, która kończy swoje przewodnictwo we Wspólnocie, uruchomiła procedurę pisemną w sprawie stopniowego otwierania granic zewnętrznych zamkniętych od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa.

- Podróże zagraniczne są kluczem do turystyki i biznesu, a także do ponownego łączenia się rodziny i przyjaciół - powiedziała niedawno europejska komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Otwarcie granic zewnętrznych UE

Jak wynika z ustaleń IAR czy Reutersa, na razie wjazdu do UE nie będą mieli m.in. obywatele Stanów Zjednoczonych, Izraela i Rosji.

d1egv8a

Co ważne, lista, która powstanie nie jest wiążąca dla krajów członkowskich Unii. Ochrona granic to kompetencje narodowe i każde państwo podejmuje decyzje w tej sprawie we własnym zakresie. Jednak Komisja Europejska zaapelowała o skoordynowane działania.

Długo nie można było zebrać większości krajów dla zaakceptowania wspólnej listy. Ale fakt, że Chorwacja zdecydowała się uruchomić procedurę pisemną zatwierdzającą decyzję, może świadczyć o tym, że niechętne państwa dały się przekonać.

Lista krajów, z których obywatele będą mogli wjechać do UE

Na liście krajów, których obywatele będą mogli wjechać do Unii Europejskiej od najbliższej środy wstępnie znalazło się kilkanaście państw, m.in. Gruzja, Serbia i Czarnogóra, Kanada, Australia i Nowa Zelandia, oraz Japonia, Korea Południowa, Tunezja, Tajlandia, Algieria, Maroko, Urugwaj i Rwanda. Na liście znalazły się również Chiny pod warunkiem, że zastosują zasadę wzajemności dla Europejczyków.

d1egv8a

Lista będzie potwierdzona 30 czerwca o godz. 12.

Polscy dyplomaci w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia - Beatą Płomecką zastrzegali, że Warszawa nie zamierza blokować decyzji, ale zgłasza analityczne zastrzeżenia. Polska domagała się bowiem jasno określonych kryteriów zezwalających na wjazd do Unii i weryfikowania listy co jakiś czas.

Według raportu Parlamentu Europejskiego z zeszłego roku, przed zamknięciem granic z powodu pandemii, średnio 3,5 mln ludzi codziennie przekraczało wewnętrzną granicę UE.

d1egv8a

Źródło: IAR/Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ruszyły loty międzynarodowe z Polski. Byliśmy na lotnisku w Gdańsku

d1egv8a

Podziel się opinią

Share
d1egv8a
d1egv8a