Trwa ładowanie...
d4994pw

Browar w Żywcu

Największe atrakcje
Browar w Żywcu
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Browar w Żywcu

Zwiedzając obszar Beskidu Żywieckiego warto odwiedzić siedzibę władz Żywiecczyzny. Pobliska okolica słynie ze wspaniałych krajobrazów, które podziwiamy między innymi w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego, ale ma też wspaniałą historię związaną z wyrobem piwa.

Czy wiesz, że w okresie międzywojennym pracownikom browaru przysługiwało od 2 do 6 litrów piwa dziennie? Do pobieranie tego rodzaju „premii” służyła specjalna moneta zakładowa.

Browar w Żywcu - historia

Historia Żywca związana jest z produkcją piwa od połowy XIX wieku, kiedy prosperujący doskonale do dzisiaj browar, został powołany do działania przez rodzinę Habsburgów. Habsburgowie zaznaczyli się w naszej historii wieloma działaniami, które korzystnie wpłynęły na kulturę i gospodarkę. Również z ich inicjatywy przebudowano zabudowania gospodarcze w Parku Zamkowym w Żywcu w nowoczesny, piękny pałac.

Albrecht Fryderyk Habsburg uchodzi za głównego założyciela i pomysłodawcę browaru, a także dobroczyńcę lokalnej społeczności. Dzieje browaru były burzliwe, przechodził on z rąk do rąk przez lata, w czasie wojny unikną wysadzenia w powietrze tylko dzięki ofiarnej postawie robotników, a w latach powojennych stał się dobrem eksportowym. Od kiedy powstał projekt eksportu piwa z Żywca za ocean, ustanowiono charakterystyczne logo tańczącej pary w stroju krakowskim. Choć początkowo planowano zastosować motyw charakterystyczny dla Żywiecczyzny, to dla milszych skojarzeń u amerykańskiej Polonii zdecydowano się na motyw krakowskiego folkloru.

Bednarnia Browaru w Żywcu do lat 80. XX wieku wytwarzała drewniane beczki, w których przechowywano piwo. Najstarsze z tych beczek możemy podziwiać do dzisiaj.

Muzeum Browaru w Żywcu

W miejscu starego browaru powstało Muzeum Browaru, zlokalizowane przy ulicy Browarnej. Najłatwiej dojedziemy tam z drogi ekspresowej S1, skąd najłatwiej dotrzeć zjazdem „Browar”. Obiekt Muzeum Browaru w Żywcu jest zlokalizowany w klimatycznych i chłodnych piwnicach, w których przez dziesiątki lat leżakowało piwo. Istnieje możliwość zwiedzenie współczesnych budynków browaru – jednak wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Browar w Żywcu – zwiedzanie

Muzeum Browaru w Żywcu jest obiektem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i nosi tytuł Gwiazdy Techniki, gdyż zarówno historyczne urządzenia do warzenia piwa, jak i współczesne, multimedialne ekspozycje muzeum stoją na najwyższym poziomie.

Zwiedzanie samego Muzeum Browaru zajmuje godzinę, a łącznie zwiedzając cały obszar browaru ze współczesna linią rozlewniczą, potrzebujemy około dwóch godzin, oraz dodatkowego czasu, jeśli interesuje nas degustacja.

Bilet normalny do muzeum kosztuje 30 złotych, ulgowy 15 zł. Bilet do muzeum i browaru to koszt 35 zł, a ta atrakcja jest przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 18. Ostatnie wejście jest o godzinie 17.

Browar w Żywcu – atrakcje

Do dyspozycji turystów pozostaje część browaru, gdzie możemy podziwiać historyczne eksponaty i ekspozycje związane z historią lokalnego wyrobu piwa. Browar żywiecki przez ponad 150 lat działalności ze szczególną uwagą podchodził do działań reklamowych, dzięki czemu powstała arcyciekawa ekspozycja tabliczek reklamowych, szklanek o różnych kształtach i nadrukach dostosowanych do poszczególnych gatunków piwa, etykiet, ulotek i gadżetów. Raj dla piwoszy.

Okoliczne atrakcje to czysty relaks - Beskid Śląski i Beskid Żywiecki oferują wiele ciekawych szlaków i atrakcji. Najbliżej położonym miastem turystycznym jest Szczyrk.

Browar w Żywcu
Czas lotu / jazdy samochodem

Z Bielska-Białej samochodem 20 minut.

Strefa czasowa

UTC+1 godz.

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 18. Ostatnie wejście jest o godzinie 17.

Ceny biletów

Bilet normalny do muzeum kosztuje 30 złotych, ulgowy 15 zł. Bilet do muzeum i browaru to koszt 35 zł, a ta atrakcja jest przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia.

Orientacyjna odległość

398 km od Warszawy, 25 km od Bielska-Białej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4994pw
d4994pw
d4994pw