Trwa ładowanie...
d4bpejy

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Największe atrakcje
Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – położenie i transport

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego obejmuje część masywu Beskidu Zachodniego na południe od Katowic. Obejmuje dwa pokryte lasem pasma: Czantorii i Baraniej Góry.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego to zarówno kręte szlaki dla doświadczonych turystów górskich, jak i ścieżki spacerowe. Gdzieniegdzie możemy podziwiać malownicze górskie potoki, skały i groty. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego jest położony na granicy Polski z Czechami. Najłatwiej dotrzeć tam od strony Ustroni ze Skoczowa z drogi S52 albo z drogi S1 od strony Żywca i Szczyrku.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – jak zwiedzimy?

Obszar Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego jest poprzecinany szlakami turystycznymi o różnych barwach. W punktach turystycznych zasięgniemy informacji o tym, który szlak będzie dla nas najlepszy pod względem atrakcyjności i stopnia trudności. Warto pamiętać o tym, jak należy się przygotować do górskich wycieczek i co trzeba zabrać ze sobą. Klapki zostają w domu!

Z Ustroni na szczyt Wielka Czantoria wiodą dwa szlaki turystyczne – bezpośredni niebieski i żółty. Niebieski szlak wiedzie bezpośrednio do celu, a żółty wiedzie też do Goleniowa, gdzie możemy zobaczyć zabytkowe świątynie i kapliczki okolicznych wyznań: katolickiego i prawosławnego. Góra mieści się dokładnie na granicy i rozpościera się z niej doskonały widok na obydwa państwa i okoliczne, cudownej urody lasy.

Atrakcje Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego

Największy szczyt Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m). Od wschodu, czyli od strony Szczyrku prowadzi tam szlak o kolorze zielonym, lub niebieskim, który jest najkrótszy.

Przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego wiedzie najdłuższy szlak górski w kraju, czyli Główny Szlak Beskidzki. W całości ma on ponad 500 km długości i stanowi doskonały pomysł na długi, górski urlop. Ciekawostką jest, że mamy stąd zaledwie 8 kilometrów do słynącego z charakterystycznych wyrobów z koronki Koniakowa.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – warto wiedzieć

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego powstał w 1998 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 38 620 ha. Najważniejszą informacją dla zwiedzających park jest to, ze właśnie w okolicznych wzgórzach mieszczą się źródła Wisły. Pierwotnie królowały tu lasy buczynowe, jednak na skutek eksploatacji człowieka zostały znacznie przerzedzone i uzupełnione świerkami i sosnami.

W parku funkcjonuje 7 rezerwatów przyrody. Spotkamy tu chronione gatunki zwierząt i roślin: rysia, wilka, pstrąga potokowego i wiele innych. Ciekawostką jest, że w okolicznych jaskiniach znalazły schronienie liczne gatunki nietoperzy. Raz na jakiś czas można tu spotkać niedźwiedzie, jednak obszar jest regularnie eksploatowany turystycznie i pokryty siecią szlaków oraz punktami schronisk górskich, dzięki czemu te zwierzęta trzymają się z dala od szlaków.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – okoliczne atrakcje

Pobliskie miasta turystyczne to Ustroń, Wisła i Szczyrk. Ustroń to wspaniałe miasto uzdrowiskowo-rekreacyjne, jedyne w tej okolicy, z kolei Wisła słynie ze skoczni narciarskich oraz jako ośrodek wypoczynkowy wielu ważnych osobistości. Swój modernistyczny zameczek kazał tutaj stworzyć prezydent Ignacy Mościcki. Walory tego miasta doceniono wielokrotnie, a miejsce było prawdziwym centrum spotkań przedwojennej śmietanki towarzyskiej.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego
Czas lotu / jazdy samochodem

Samochodem z Warszawy 5,5 godz., z Ustroni 15 minut

Strefa czasowa

UTC + 1 godz.

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

400 kilometrów od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bpejy
d4bpejy
d4bpejy