MiastaCastel Gandolfo: letnia rezydencja papieża

Castel Gandolfo: letnia rezydencja papieża

Castel Gandolfo: letnia rezydencja papieża

Castel Gandolfo to malownicze miasteczko leżące na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum niedaleko Rzymu. Razem z Albano, Frascati, Lanuvio, Grottaferrata, Marino i kilkoma mniejszymi miejscowościami tworzą historyczny i geograficzny obszar Zamków Rzymskich (Castelli Romani). Łagodny klimat, żyzna gleba, duże zbiorniki słodkiej wody i łatwość obrony przyciągały nieustannie ludzi w to miejsce. W czasach przedrzymskich tu właśnie powstała stolica-sanktuarium plemion latyńskich, mityczna Alba Longa, od której bierze początek popularna wśród rzymian nazwa tej okolicy - Colli Albani, czyli Wzgórza Albano (na zdjęciu).

Po ustąpieniu Benedykt XVI zamieszka w Castel Gandolfo. Na czas sede vacante, czyli do końca konklawe, będzie mieszkał w swojej letniej rezydencji. To malownicze miasteczko leży na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum niedaleko . Razem z Albano, Frascati, Lanuvio, Grottaferrata, Marino i kilkoma mniejszymi miejscowościami tworzą historyczny i geograficzny obszar Zamków Rzymskich (Castelli Romani). Łagodny klimat, żyzna gleba, duże zbiorniki słodkiej wody i łatwość obrony przyciągały nieustannie ludzi w to miejsce. W czasach przedrzymskich tu właśnie powstała stolica-sanktuarium plemion latyńskich, mityczna Alba Longa, od której bierze początek popularna wśród rzymian nazwa tej okolicy – Colli Albani, czyli Wzgórza Albano (na zdjęciu).

pw/if

1 / 9

Castel Gandolfo - tu odpoczywa głowa Kościoła katolickiego

Obraz
© Wikipedia.org by George McFinnigan Licencja GNU

W okresie Republiki i Cesarstwa wzgórza te stały się uprzywilejowanym miejscem wakacji bogatych Rzymian. W średniowieczu i nowożytności miejsce patrycjuszy, senatorów i cezarów zajęła szlachta Państwa Kościelnego i duchowni. Bliskość sprawiła również, że to miejsce było idealnym schronieniem dla papieży szukających w porze letniej ochłody i wypoczynku. Kiedy więc pod koniec XVI wieku miasteczko-zamek należący wcześniej do starego rodu Gandolfich przeszło w ręce Stolicy Apostolskiej, stało się rzeczą prawie naturalną, że wkrótce po tym, za czasów panowania Urbana VIII Barberiniego, wzniesiono tu willę papieską ze wspaniałymi ogrodami.

2 / 9

Castel Gandolfo - tu odpoczywa głowa Kościoła katolickiego

Obraz
© Wikipedia.org by PD USER Domena Publiczna

Była ona ulubionym miejscem kanikuły letniej dla wielu biskupów aż do upadku Państwa Kościelnego w 1870 roku. Dopiero 59 lat po tej dacie, po podpisaniu Traktatu Laterańskiego w 1929 r. pomiędzy Państwem Włoskim a Stolicą Apostolską, pałac papieski w Castel Gandolfo oraz Willa Barberini i jej ogrody uzyskały status eksterytorialności i stały się częścią posiadłości papieskich. Po drugiej wojnie światowej Castel Gandolfo rozkwitło szczególnie w okresie pontyfikatów papieży: Piusa XII i Jana Pawła II. Za panowania naszego rodaka na Tronie Piotrowym letnia rezydencja stała się czymś więcej niż miejscem krótkiego wypoczynku papieża – była tętniącą życiem oazą spotkań z wiernymi, sympozjów naukowych i pracy twórczej.

3 / 9

Pałac papieski

Obraz
© Wikipedia.org Berthold Werner Licencja CC

Budowę pałacu rozpoczęto w 1628 roku na polecenie papieża Urbana VIII, według projektu Carla Moderny, na miejscu wcześniej istniejącego, antycznego zamku feudalnego należącego do rodu Gandolfich. Aktualny wygląd budowla zyskała w 1660 r., za czasów panowania papieża Aleksandra VII. Ostatnio przeprowadzone prace konserwacyjne miały miejsce w 1930 r. zaraz po podpisaniu Traktatu Laterańskiego. Do pałacu przylega lądowisko helikopterów, którymi papież przemieszcza się z Watykanu do swej letniej rezydencji oraz odkryty basen, wzniesiony za pontyfikatu Jana Pawła II.

4 / 9

Obserwatorium astronomiczne

Obraz

Ciekawą częścią Pałacu Apostolskiego jest obserwatorium astronomiczne, zwane Specola Vaticana, założone przez papieża Leona XIII w 1891 r. Zostało ono przeniesione do Castel Gandolfo z Ogrodów Watykańskich ze względu na niedostateczną widoczność nieba, którą utrudniały światła Rzymu.

5 / 9

Ogrody papieskie

Obraz

Ogrody papieskie w Castel Gandolfo to duża posiadłość ziemska rozciągająca się na przestrzeni setek metrów, pomiędzy centrum miasta a miejscowością Marino. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 55 ha – jest zatem o 11 ha większy od Watykanu! W jego skład wchodzą trzy wille kardynalskie: Cybo, Del Moro i Barberini, dwa klasztory kontemplacyjne (Klarysek i Bazylianów), 30 ha parku i ogrodów kwiatowych, 24 ha ogrodów warzywnych, obory i budynki gospodarcze. Do prowadzenia tego wielkiego gospodarstwa ogrodniczo-rolnego Stolica Apostolska zatrudnia na stałe ponad 20 osób. Część produkcji kwiatów, warzyw i ziół sprzedawanych jest w okolicznych miejscowościach.

6 / 9

Kościół św. Tomasza z Villanova

Obraz
© Wikipedia.org by Ulrich Mayring put it under the GFDL

Kilkanaście lat po wybudowaniu pałacu papieskiego wzniesiono tu kościół św. Tomasza z Villanueva – barokową świątynię na planie krzyża greckiego zwieńczoną okazałą kopułą. Jego projektantem był sam wielki Gian Lorenzo Bernini, architekt i rzeźbiarz, twórca Placu św. Piotra w Watykanie i wielu wspaniałych kościołów Wiecznego Miasta. Warto wspomnieć, że w tej papieskiej kolegiacie znajdują się elementy polskie i to nie tylko ze względu na panowanie papieża Polaka. Na początku XX wieku polski malarz Jan Henryk Rosen wykonał tam zdobienia; w jednej z kaplic umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej; na polecenie Piusa XI powstały tu także freski przedstawiające obronę Jasnej Góry oraz Cud nad Wisłą.

7 / 9

Inne atrakcje

Obraz
© Flickr.com by maguire.rico Licencja CC

Przy okazji pobytu w Castel Gandolfo warto również odwiedzić inne ciekawe kościoły tego miasteczka:
- kościół Madonny de Lago – zbudowany na polecenie papieża Pawła VI nad brzegiem jeziora Albano
- kościół Santa Maria Assunta – powstały w 1619 r., niegdyś siedziba kongregacji Propagandy Wiary, zbombardowany przez lotnictwo anglo-amerykańskie 10 lutego 1944 r.
- kościół Santa Maria Ausiliatrice – nowoczesna konstrukcja znajdująca się w dzielnicy Borgo San Paolo, przy drodze krajowej 7 Via Appia . Do kościoła przylega teatr „Ugo Bazzi”
- kościół św. Sebastiana – noszący imię patrona miasta, położony przy drodze krajowej 7 Via Appia. Obok kościoła znajduje się cmentarz komunalny.

8 / 9

Co zjeść i wypić?

Obraz
© Flickr.com by tbish64

Castel Gandolfo oraz pobliskie miejscowości to kraina dobrego wina i świetnej gastronomii. Króluje tu grzyb borowik z okolicznych lasów oraz ryby z jezior Albano i Nemi. Miasteczko Ariccia słynie w całej Italii z porchetty (porketta) – pieczonego prosiaka w aromatycznych ziołach. Miasto Lariano to ojczyzna chleba i pieczarek. W Rocca di Papa można skosztować pysznych pieczonych kasztanów. Uznaniem cieszą się też truskawki z Nemi oraz białe wino z Frascati.

9 / 9

Dojazd z Rzymu

Obraz
© Wikipedia.org by Berthold Werner Domena Publiczna

Pociąg

Ze stacji głównej Roma-Termini -> linia FR4, pociąg regionalny (treno regionale) do Albano Laziale -> przystanek na stacji Castel Gandolfo. Podróż trwa ok. 40 minut, bilet w jedną stronę: 1,90 euro (ważne są też bilety Metrebus Lazio 3 strefy BIRG – BTR – CIRS ).

Autobus

Plac autobusowy przy stacja metra A ANAGNINA -> autobus podmiejski COTRAL do Castel Gandolfo lub do Velletri (przystanek w Castel Gandolfo) . Czas podróży to ok. 40 minut, bilet w jedną stronę 2,50 euro.

pw/if

Źródło: Rzym.it

włochypapieżwatykan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)