Trwa ładowanie...
d3v6mv7

Charakterystyka geograficzna

Słowacja postrzegana jest na ogół jako kraj wybitnie górzysty – w rzeczywistości góry i wyżyny zajmują ok. 60% powierzchni, dominując jedynie w północnej i środkowej części państwa.

d3v6mv7
d3v6mv7

Słowacja postrzegana jest na ogół jako kraj wybitnie górzysty – w rzeczywistości góry i wyżyny zajmują ok. 60% powierzchni, dominując jedynie w północnej i środkowej części państwa. Pozostałe 40% obszaru stanowią niziny (leżące na południu kraju i intensywnie wykorzystywane rolniczo Zahorie, Nizina Naddunajska i Nizina Wschodniosłowacka). Słowację cechuje bardzo zróżnicowana rzeźba terenu, a rozpiętości wysokościowe przekraczają 2500 m (najniżej położone miejsce – 94 m n.p.m. – znajduje się na południu kraju, w pobliżu miejscowości Stredanad Bodrogiem, zaś najwyższy punkt to wierzchołek tatrzańskiego Gerlacha – 2655 m n.p.m.).

Znajdujące się na Słowacji pasma górskie stanowią część olbrzymiego łuku Karpat, ukształtowanych ze skał sfałdowanych w wyniku wielokrotnych ruchów górotwórczych, zbudowanych z osadów morskich zgromadzonych w niecce powstałego ok. 200 mln lat temu tzw. Oceanu Tetydy.

Dzisiejszy wygląd Karpaty zawdzięczają lokalnym lodowcom, które wymodelowały ich wyższe partie oraz erozyjnej działalności wód, mrozu i wiatru.

d3v6mv7

Słowackie góry w większości wchodzą w skład Karpat Zachodnich, jedynie niewielka ich część na wschodzie kraju zalicza się do Karpat Wschodnich (Góry Bukowskie, Wyhorlat). Karpaty Zachodnie składają się z trzech głównych jednostek strukturalnych: Karpat Zewnętrznych, Centralnych i Wewnętrznych. Karpaty Zewnętrzne tworzą długi, leżący głównie na terytorium Polski pas zalesionych i łagodnie na ogół zarysowanych masywów (pas beskidzki). Wchodzące w jego skład pasma uformowane są z mało odpornego fliszu, czyli naprzemiennie leżących, sprasowanych warstw głównie piaskowców i łupków. Karpaty Centralne to strefa oddzielonych kotlinami i bruzdami tektonicznymi pasm górskich o złożonej budowie wewnętrznej, ukształtowanych ze skał węglanowych, krystalicznych i metamorficznych. W ich obrębie występuje wiele atrakcji turystycznych – wąwozy, jaskinie z bogatą szatą naciekową, źródła mineralne i termalne, malownicze wychodnie skalne itp. Do Karpat Centralnych zaliczają się najwyższe i najciekawsze słowackie grupy górskie:
Tatry, Niżne Tatry, Mała i Wielka Fatra. W strefie styku Karpat Zewnętrznych i Centralnych rozciąga się liczący kilkaset kilometrów pas skalicowy wypiętrzający się w środkowej partii w samodzielne, malownicze pasmo górskie – leżące na granicy z Polską Pieniny.

Zdecydowana większość powierzchni Słowacji (96%) należy do zlewiska Morza Czarnego. Największą rzeką jest Dunaj, na odcinku ok. 150 km stanowiący granicę z Węgrami (tylko kilka kilometrów jego biegu znajduje się całkowicie na terytorium Słowacji). Bezpośrednimi dopływami Dunaju są biorące początek w górach północnej Słowacji wielkie rzeki Wag i Hron.

Źródło: Bezdroża


d3v6mv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v6mv7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj