Trwa ładowanie...

Chcesz zaoszczędzić? Już teraz planuj długi weekend

Jeśli dobrze przyjrzymy się kalendarzowi na 2015 rok, to okaże się, że wliczając wszystkie weekendy i święta aż jedna trzecia to dni wolne od pracy. Wystarczy, że sprytnie połączymy jedno z drugim lub dołożymy kilka dni z urlopu, a zyskamy szansę na drugi, a może nawet trzeci wyjazd w roku. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę w planowaniu podróży lotniczych w 2015 roku, aby zyskać jak najwięcej.

Share
Chcesz zaoszczędzić? Już teraz planuj długi weekendŹródło: Stephanie Swartz/Shutterstock.com
d30czjb

Patrząc na przedsprzedażową strategię tanich linii lotniczych, warto już teraz poświęcić chwilę na przemyślenie kierunków i wcześniejszy zakup tańszych biletów. Wszystkie weekendy i święta w 2015 roku to aż 113 dni wolnego. Tylko świąt mamy w tym w roku 13, z czego 2 przypadają w sobotę za należy nam się dodatkowy wolny od pracy dzień.

Każda okazja, taka jak majówka, święto narodowe czy mniej uznawane przez społeczność międzynarodową święto kościelne jest czasem, w którym można upolować bilet za przysłowiowe złotówki. Do tego dochodzi stała strategia: rezerwujesz wcześniej - kupujesz taniej. Warto o tym pamiętać, gdyż biletów po 19 zł w ruchu krajowym, czy po 200 zł w ruchu kontynentalnym nie jest nigdy za dużo. Jak zatem zabrać się do rozsądnego planowania podróży?

  1. Już teraz usiądź z kalendarzem i spróbuj wytypować jakie interesują cię terminy. Wbrew pozorom wcale nie jest za wcześnie. Zwłaszcza jeśli planujecie wyjazd wieloosobowy.
  1. Jeśli nie masz konkretnego celu podróży, a tylko kusi cię perspektywa taniego weekendu gdzieś w Europie, zajrzyj na strony organizacji turystycznych danych krajów czy konkretnych miast. Zazwyczaj publikują one z dużym wyprzedzeniem wszystkie zaplanowane atrakcje. Być może magnesem będzie miejski festiwal kulinarny, popularne wyprzedaże handlowe lub targi specjalności danego regionu, Fashion Week, Noc Muzeów czy koncert gwiazdy. Staraj się wybierać miasta z położonymi w pobliżu lotniskami. To obniża koszty końcowe całego wyjazdu.
  1. Sprawdź, czy w wybranym czasie nie przypadają święta, które można wykorzystać jako przedłużenie planowanego wyjazdu. Często po dołożeniu 2 dni urlopu zyskujemy tydzień wolnego.
  1. Skorzystaj z zaufanych internetowych porównywarek cen biletów lotniczych lub sprawdź strony poszczególnych przewoźników. Warto pamiętać, że poszczególne linie uruchamiają promocje niezależnie od siebie, mają one różny czas trwania i wysokość rabatów. Jednorazowa wizyta na takich stronach może więc nie przynieść spodziewanego efektu. Warto uzbroić się w cierpliwość, systematyczność, sumienność i dystans. Z czasem nauczysz się metod stosowanych przez przewoźników i znajdziesz wymarzoną ofertę.
  1. Pamiętaj, że przewoźnicy mają agresywną politykę komunikacyjną i sprzedażową. Mocno nagłośniona akcja promocyjna pt. „Jedyny taki weekend wyjątkowych cen” wcale nie musi okazać się najtańszą możliwością. Wszystko zależy od tego, ile biletów sprzeda się podczas danej akcji i jak zachowuje się konkurencja. Może się okazać, że za tydzień cena spadnie o kolejne 20-30 proc.
  1. Kupując bilety promocyjne czytaj uważnie regulaminy. Może okazać się, że nie masz szans na zwrot biletu lub jego przebukowanie, nawet jeśli kupiłeś go 7-miesięcy przed planowaną datą przelotu. Takie promocje zawsze niosą pewne ryzyko. Sprawdź, co wchodzi w cenę biletu. Może okazać się, że co prawda, ty polecisz za np. 59 zł, ale za walizkę, której waga przekroczy opisane w regulaminie promocji 5 kg zapłacisz np. 341 zł. Ogólna cena nagle przestanie być bajeczna.
  1. Nie zawsze tania linia lotnicza to najlepszy, a nawet najtańszy wybór. Czasami wybór większego przewoźnika i promocyjnego lotu rejsowego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tanie linie oprócz niższej jakości serwisu na pokładzie i często większej liczby pasażerów w samolocie, często startują i lądują na lotniskach pobocznych. Te dodatkowe 30, a czasem nawet 100 km trzeba jakoś pokonać, a to kosztuje - zarówno czas jak i pieniądze. Linia rejsowa to przywilej lotniska głównego, wyższa klasa usługi i mniej skomplikowany regulamin.
  1. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. W planowaniu podróży lotniczych first minute jest bardziej opłacalną formą promocyjną niż last minute. Nie tylko dlatego, że wcześniej równa się taniej. Trzeba pamiętać, że biznes lotniczy jest precyzyjnie policzony. Nigdy w jednym samolocie nie ma pasażerów z biletami tylko po 200 zł. Jeśli uda ci się go kupić, prawdopodobnie będziesz jedną z 10-15 osób, na 250 lecących tym samym rejsem, z tak tanim biletem. Czasami podróżując w większej grupie trzeba podzielić skład na 3-4 mniejsze zespoły i wybrać różne loty.
  1. Nie ograniczaj się przy poszukiwaniu biletów tylko do lotów rejsowych liniami tradycyjnymi lub tanimi. Wiele biur podróży, rezerwując dla swoich klientów całe samoloty na loty charterowe, zostaje z pojedynczymi wolnymi miejscami. Wówczas sprzedaje je na tzw. wolnym rynku, aby zminimalizować potencjalne straty. Może zatem okazać się, że za kilkaset złotych polecimy w obie strony do typowo wakacyjnego kurortu, gdzie za kolejnych kilka dolarów czy euro za dobę wynajmiemy tanie pokoje od prywatnych właścicieli.
  1. Jeśli chcesz z uśmiechem cieszyć się z upolowanej okazji cenowej nie popsuj tego w ostatniej chwili. *Jeśli się spóźnisz, nikt na ciebie nie zaczeka *tylko dlatego, że masz upragniony bilet. Staraj się odprawiać on-line, pakuj zgodnie z regulaminem przewoźnika, myśl o przepisach bezpieczeństwa i przyjeżdżaj na lotnisko wcześniej, aby uniknąć overbookingu czy spóźnienia.
d30czjb

Dni świąteczne wolne od pracy w 2015 r.:
5 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
6 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (piątek) - Święto Pracy
3 maja (niedziela) - Święto Konstytucji 3 Maja
24 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
4 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (sobota) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych
11 listopada (środa) - Święto Niepodległości
25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie (drugi dzień)

Długie weekendy (z uwzględnieniem powyższych świąt):
4-6 kwietnia (3 dni) – Wielkanoc
1-3 maja (3 dni) – Majówka
4-7 czerwca (4 dni) Boże Ciało
25-27 grudnia (3 dni) – Święta Bożego Narodzenia

Zimowe ferie szkolne 1 tura: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: 19.01 – 01.02 2015
2 tura: podlaskie, warmińsko-mazurskie: 26.01– 08.02.2015
3 tura: lubelskie, podkarpackie, łódzkie, pomorskie, śląskie: 02-15.02. 2015
4 tura: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: 16.02—01.03 2015

Wakacje szkolne
27 czerwca- 31 sierpnia 2015

Materiał powstał we współpracy z AirHelp Polska, firmą wspierającą pasażerów w respektowaniu ich praw przez linie lotnicze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d30czjb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30czjb
d30czjb