Choroby w tropikach
Aby wyjazd w tropiki kojarzył się nam tylko z przyjemnościami, trzeba się do niego dobrze przygotować, najlepiej przy pomocy szczepień i lekarza specjalisty. Prezentujemy rejony podwyższonego ryzyka.
Ilu jest nas Polaków na całym świecie? W ilu krajach świata żyjemy? Greenpoint w USA, Ukraina, Litwa czy od niedawna Londyn to tylko miejsca gdzie mieszkają polskie społeczności. Zobacz najbardziej niespodziewane zakątki świata, gdzie możemy spotkać rodaków.
Malaria
Malaria występuje w ponad 110 krajach strefy klimatu gorącego. Przed wyjazdem do strefy malarycznej powinno się rozpocząć zażywanie leków obniżających ryzyko zachorowania na malarię. Ogólnie, osoby wyjeżdżające do tropików powinny pamiętać też o piciu dużych ilości płynów, soleniu potraw, przewiewnym ubiorze, dbaniu o higienę (kąpiel przynajmniej raz dziennie), ochronie przed poparzeniami i unikaniu kąpieli w rzekach i jeziorach. Choroba roznoszona jest przez komary w rejonach o ciepłym i wilgotnym klimacie.
Żółta febra
Infekcja spowodowana żółtą febrą może doprowadzić nawet do śmierci. Wirus roznoszony jest przez komary, dlatego tak łatwo jest się nim zarazić. Wirus występuje w 33 krajach okołorównikowych Afryki oraz w Ameryce Południowej, dlatego przed wyjazdem w te rejony szczepienie jest obowiązkowe.
Ebola
Gorączka Ebola to tropikalna choroba,
wywoływana wirusem Ebola. Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej, pośredniego i bezpośredniego kontaktu. Charakterystyczny przebieg
to wysoka gorączka, bóle głowy
i mięśni, krwiste
wymioty i biegunka. Występuje głównie w Afryce.
Czerwonka amebowa
Do zakażenia czerwonką amebową dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Należy unikać picia nie butelkowanej wody, jeść gotowane warzywa i obrane owoce. Zalecana jest również ochrona ciała przed owadami. Charakterystycznym objawem jest biegunka z krwią w kale, bóle brzucha, nudności i podwyższona temperatura ciała. Czerwonka amebowa występuje głównie w centralnej Afryce.
Dur brzuszny
Do zakażenia durem brzusznym może dojść po przez spożycie brudnej wody i niemytych owoców. Dlatego ważne jest picie tylko butelkowanej wody oraz obieranie owoców i warzyw. Wskazane jest szczepienie przed wyprawą do kraju w którym ta choroba występuje, czyli Peru, Kolumbia, Indie oraz centralna Afryka. Charakteryzuje się gorączką, bólami brzucha i różową wysypką.
"Klątwa faraona"
Biegunka jest częstą chorobą Polaków przebywających głównie w Egipcie. Potocznie zwana „klątwą faraona” potrafi popsuć każde wakacje. Aby jej zapobiec należy spożywać wyłącznie butelkowaną wodę (nawet do mycia zębów), jeść obrane i ugotowane warzywa.
Polio
Polio, czyli choroba Heinego-Medina. Do organizmu wirus dostaje się drogą fekalno-oralną, aby uniknąć zakażenia należy szczepić się co 10 lat. Polio występuje w krajach południowej Azji oraz w niektórych krajach Afryki: Nigeria, Angola, Czad, Kongo.
Tężec i błonica
Błonica występuje wszędzie, jest przenoszona drogą kropelkową. Natomiast do zakażenia tężcem może dochodzi najczęściej po zranieniu lub skaleczeniu. W celu uniknięcia tych chorób zalecane są szczepienia.
Wścieklizna
Śmiertelna zakaźna choroba zwierząt, mogąca przenieść się na człowieka. Wścieklizna występuje prawie na całym świecie. Rocznie na świecie umiera na nią 50 000 ludzi. Wybierając się na zagraniczną wycieczkę ważne jest szczepienie, a najważniejszy zdrowy rozsądek.