Trwa ładowanie...

Cieszyn chce pobić rekord Guinnessa. Wystarczy 420 par, które zatańczą poloneza

Polonez na Rynku w Cieszynie to już styczniowa tradycja. Najpopularniejszy plac w mieście na chwilę staje się salą balową, na której maturzyści z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego tańczą tradycyjny studniówkowy taniec. W tym roku ma być jednak wyjątkowo. Jeśli pomysł się uda, to w Cieszynie pobiją rekord Guinnessa.

Cieszyn chce pobić rekord Guinnessa. Wystarczy 420 par, które zatańczą polonezaŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d4gc2ir
d4gc2ir

26 stycznia 2018 roku na rynku w Cieszynie ma znaleźć się przynajmniej 420 par, tańczących poloneza. Chcą pobić rekord Guinnessa w ilości par jednocześnie tańczących.

Po raz pierwszy w akcję mają włączyć się wszystkie szkoły średnie z powiatu cieszyńskiego. Ale, jak zapewniają organizatorzy, do tańca może przyłączyć się każdy - rodzice, nauczyciele czy turyści.

Rynek to oczywiście najbardziej popularny i najpiękniejszy plac w Cieszynie. Powstał pod koniec XV w., kiedy książę cieszyński Kazimierz II sprzedał miastu dwa domy z przeznaczeniem na nowy ratusz miejski.

Fragmenty średniowiecznej zabudowy na Rynku zachowały się pod renesansowymi budynkami w formie piwnic przedprożowych. Po wielkim pożarze miasta w połowie XVI w., powstała renesansowa, podcieniowa zabudowa drewniano - murowana, ale po kolejnym pożarze miasta, który miał miejsce w 1789 r., przebudowano kamienice w stylu barokowo - klasycystycznym. Pośrodku placu stoi barokowa studnia z figurą Św. Floriana.

d4gc2ir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gc2ir