Trwa ładowanie...
d2hhgg1

Cieszyn chce pobić rekord Guinnessa. Wystarczy 420 par, które zatańczą poloneza

Polonez na Rynku w Cieszynie to już styczniowa tradycja. Najpopularniejszy plac w mieście na chwilę staje się salą balową, na której maturzyści z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego tańczą tradycyjny studniówkowy taniec. W tym roku ma być jednak wyjątkowo. Jeśli pomysł się uda, to w Cieszynie pobiją rekord Guinnessa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
28 stycznia Rynek wypełni kilkaset par
28 stycznia Rynek wypełni kilkaset par (Wikimedia Commons CC BY)
d2hhgg1

26 stycznia 2018 roku na rynku w Cieszynie ma znaleźć się przynajmniej 420 par, tańczących poloneza. Chcą pobić rekord Guinnessa w ilości par jednocześnie tańczących.

Po raz pierwszy w akcję mają włączyć się wszystkie szkoły średnie z powiatu cieszyńskiego. Ale, jak zapewniają organizatorzy, do tańca może przyłączyć się każdy - rodzice, nauczyciele czy turyści.

Rynek to oczywiście najbardziej popularny i najpiękniejszy plac w Cieszynie. Powstał pod koniec XV w., kiedy książę cieszyński Kazimierz II sprzedał miastu dwa domy z przeznaczeniem na nowy ratusz miejski.

Fragmenty średniowiecznej zabudowy na Rynku zachowały się pod renesansowymi budynkami w formie piwnic przedprożowych. Po wielkim pożarze miasta w połowie XVI w., powstała renesansowa, podcieniowa zabudowa drewniano - murowana, ale po kolejnym pożarze miasta, który miał miejsce w 1789 r., przebudowano kamienice w stylu barokowo - klasycystycznym. Pośrodku placu stoi barokowa studnia z figurą Św. Floriana.

d2hhgg1

Podziel się opinią

Share
d2hhgg1
d2hhgg1